Asiyanın nüvə silahlı iki ölkəsi arasında yeni qərarlar
Dehli Çinin Hindistan iqtisadiyyatına qoyduğu investisiya məhdudiyyətlərinin yumşaldılmasına qərar verib. Bu, Baş nazir Narendra Modinin Pekinlə əlaqələri bərpa etmək və altı illik çəkişməyə son qoymaq məqsədilə atılan addımdır.
Yaxın Şərqdə müharibə fonunda Hindistan və Çin münasibətlərin normallaşmasına çalışırlar. Asiyada nüvə silahına malik iki ölkə - Çin və Hindistan arasında 2020-ci ildə sərhəddə gərginlik yaşamışdı. İki ölkənin sərhədçiləri arasında baş verən toqquşmadan sonra Dehli Pekinlə siyasi və iqtisadi əlaqələri məhdudlaşdırmağa qərar vermişdi.
Dehli bundan başqa Çinin Hindistana yatırımlarına məhdudiyyət qoymuş, müxtəlif birgə layihələr dondurulmuşdu. Hindistan milli təhlükəsizlik narahatlıqlarını əsas gətirərək TikTok da daxil olmaqla Çin mənşəli 59 texnoloji şirkətin fəaliyyətini qadağan etmişdi. Dehli Çinin nəhəng avtomobil istehsalçısı olan BYD-nin 1 milyard dollarlıq investisiya təklifini rədd etmişdi.
Buna baxmayaraq, Hindistan və Çin 2024-cü ildə dörd illik hərbi qarşıdurmaya son qoymaq üçün mübahisəli sərhədlərini birgə patrul etmək barədə razılığa gəldilər. Bu ona görə vacib idi ki, sərhədin dağlıq hissələrində növbəti dəfə toqquşma baş verməsin.
Bu qərardan bir il sonra Hindistanın baş naziri Narendra Modi 7 illik fasilədən sonra Çinə səfər etdi. Nəticədə Hindistan və Çin arasında beş illik fasilədən sonra birbaşa uçuşlar bərpa olundu.
Hindistanla Çinin yaxınlaşması ABŞ və İsrailin İrana qarşı müharibəni davam etdirməsi fonunda baş verib. Bu müharibədən həm Çin, həm də Hindistan əziyyət çəkir. Hər iki dövlətin İrana yatırım planları var idi. Bundan başqa İranın Hörmüz boğazını atəş altında saxlaması Çinin və Hindistanın Körfəz ölkələrinin enerji resurslarına çıxış imkanlarını məhdudlaşdırıb.

Дели решил ослабить инвестиционные ограничения, которые Китай наложил на экономику Индии. Это шаг премьер-министра Нередры Моди, направленный на восстановление связей с Пекином и прекращение шестилетнего конфликта.
На фоне войны на Ближнем Востоке Индия и Китай пытаются нормализовать отношения. В Азии две ядерные державы — Китай и Индия — в 2020 году столкнулись с напряженностью на границе. После стычки между пограничниками двух стран Дели решил ограничить политические и экономические связи с Пекином. Кроме того, Дели ввёл ограничения на китайские инвестиции в Индию и заморозил различные совместные проекты. Ссылаясь на национальные проблемы безопасности, Индия запретила деятельность 59 технологических компаний китайского происхождения, включая TikTok. Дели также отверг предложение китайского гиганта автомобилестроения BYD о вложении 1 миллиарда долларов.
Тем не менее, в 2024 году Индия и Китай договорились совместно патрулировать спорные участки границы, чтобы положить конец четырёхлетнему военному противостоянию. Это было важно, чтобы избежать нового столкновения в горных районах границы.
Спустя год после этого решения премьер-министр Индии Нередра Моди совершил визит в Китай после семилетнего перерыва. В результате прямые рейсы между Индией и Китаем были восстановлены после пятилетнего перерыва.
Сближение Индии и Китая произошло на фоне продолжающейся войны Ирана с США и Израилем. Эта война причиняет страдания как Китаю, так и Индии. Обе страны планировали инвестировать в Иран. Кроме того, Иран, удерживая Ормузский пролив под огнём, ограничил доступ Китая и Индии к энергетическим ресурсам стран Персидского залива. В такой ситуации Пекин и Дели решили расширять экономические связи между собой.