Avropa İttifaqı Hörmüz boğazına hərbi gəmilər göndərir? -
Avropa İttifaqı ölkələrinin (Aİ) xarici işlər nazirləri Hörmüz boğazına hərbi gəmilərin göndərilməsini müzakirə edəcəklər. Bunun üçün "Aspides" əməliyyatının (Qırmızı dənizdə, Fars körfəzində gəmiçiliyin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə yaranan hərbi dəniz missiyasi - red.) mandatı dəyişdirilə bilər.
Medianews.az Oxu.Az-a istinadən xəbərinə görə, bu barədə Avropa diplomatiyasının rəhbəri Kaya Kallas Aİ xarici işlər nazirlərinin görüşündə bildirib:
"Üzv dövlətlərlə Hörmüz boğazının gəmiçilik üçün açıq qalmasına töhfə vermək məqsədilə bu missiyanın mandatının dəyişdirilməsinin mümkün olub-olmadığını müzakirə edəcəyik".
Kallas əlavə edib ki, Hörmüz boğazının bağlanması gübrə tədarükünün azalması səbəbindən Aİ üçün təhlükəlidir və bu, gələn il Avropada məhsul defisitinə gətirib çıxara bilər.

Is the European Union sending warships to the Strait of Hormuz? -
Foreign ministers of the European Union (EU) countries will discuss sending military ships to the Strait of Hormuz. For this purpose, the mandate of the "Aspides" operation (a military naval mission established to ensure the safety of navigation in the Red Sea and the Persian Gulf - ed.) may be changed.
Medianews.az, referring to Oxu.Az, reports that the head of European diplomacy, Kaya Kallas, said at the meeting of EU foreign ministers:
"We will discuss with member states whether it is possible to change the mandate of this mission to contribute to keeping the Strait of Hormuz open for navigation."
Kallas added that the closure of the Strait of Hormuz is dangerous for the EU due to the decrease in fertilizer supply, and this could lead to a product deficit in Europe next year.