Avropa İttifaqı Hörmüz boğazına hərbi gəmilər göndərir? -
Avropa İttifaqı ölkələrinin (Aİ) xarici işlər nazirləri Hörmüz boğazına hərbi gəmilərin göndərilməsini müzakirə edəcəklər. Bunun üçün "Aspides" əməliyyatının (Qırmızı dənizdə, Fars körfəzində gəmiçiliyin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə yaranan hərbi dəniz missiyasi - red.) mandatı dəyişdirilə bilər.
Medianews.az Oxu.Az-a istinadən xəbərinə görə, bu barədə Avropa diplomatiyasının rəhbəri Kaya Kallas Aİ xarici işlər nazirlərinin görüşündə bildirib:
"Üzv dövlətlərlə Hörmüz boğazının gəmiçilik üçün açıq qalmasına töhfə vermək məqsədilə bu missiyanın mandatının dəyişdirilməsinin mümkün olub-olmadığını müzakirə edəcəyik".
Kallas əlavə edib ki, Hörmüz boğazının bağlanması gübrə tədarükünün azalması səbəbindən Aİ üçün təhlükəlidir və bu, gələn il Avropada məhsul defisitinə gətirib çıxara bilər.

Министры иностранных дел стран Европейского союза (ЕС) обсудят отправку военных кораблей в Ормузский пролив. Для этого может быть изменена мандат операции "Aspides" (военно-морская миссия, созданная для обеспечения безопасности судоходства в Красном море и Персидском заливе - ред.).
Medianews.az, со ссылкой на Oxu.Az, сообщает, что об этом заявил глава европейской дипломатии Кая Каллас на встрече министров иностранных дел ЕС:
"Мы обсудим с государствами-членами возможность изменения мандата этой миссии с целью способствовать тому, чтобы Ормузский пролив оставался открытым для судоходства".
Каллас добавила, что закрытие Ормузского пролива опасно для ЕС из-за сокращения поставок удобрений и может привести к дефициту продукции в Европе в следующем году.