Avropa Trampı "Nobel"ə layiq görmədi -
Publika.az xəbər verir ki, "Politico" bununla bağlı aparılan sorğunun nəticələrinə istinadən məlumat yayıb.
Respondentlərin təxminən üçdə ikisi (63%) "ən yaxşı illərin geridə qaldığına" inanır və 77%-i ölkələrindəki həyatın "növbəti nəsil üçün daha da çətinləşəcəyini" gözləyir. Trampın "Nobel" mükafatına layiq olub-olmadığı soruşulduqda, 77%-i "xeyr" cavabını verib.
Qeyd edək ki, noyabr ayında keçirilən sorğuda 23 Aİ ölkəsindən 11.000-dən çox insan iştirak edib.
Qərbi və Mərkəzi Avropada 76 faiz insan ölkələrində demokratiyanın tənəzzülə uğradığını vurğulayıb.
Bildirilir ki, sorğu Avropa demokratiyalarının vəziyyəti və onların Ukraynadakı müharibəyə, iqtisadi və geosiyasi qeyri-müəyyənlik və Vaşinqtonla fikir ayrılıqları da daxil olmaqla çətinlikləri həll etmək qabiliyyəti ilə bağlı narahatlıqları ortaya qoyub.
Xatırladaq ki, Qrenlandiyanı ələ keçirmək istəyini açıqlamamışdan əvvəl belə, ABŞ prezidenti əksər avropalılar tərəfindən sülhə, ölkələrinə və iqtisadiyyata təhdid kimi qəbul edilirdi.

Европа не признала Трампа достойным Нобелевской премии -
Publika.az сообщает об этом со ссылкой на результаты проведенного опроса, опубликованного в "Politico".
Примерно две трети респондентов (63%) считают, что "лучшие годы остались позади", и 77% ожидают, что жизнь в их странах "для следующего поколения станет еще более сложной". На вопрос, заслуживает ли Трамп Нобелевской премии, 77% ответили "нет".
Отметим, что в ноябрьском опросе приняли участие более 11 000 человек из 23 стран ЕС.
В Западной и Центральной Европе 76% людей подчеркнули, что демократия в их странах находится в упадке.
Сообщается, что опрос выявил обеспокоенность состоянием европейских демократий и их способностью справиться с вызовами, включая войну в Украине, экономическую и геополитическую неопределённость, а также разногласия с Вашингтоном.
Напомним, что даже до того, как президент США объявил о желании захватить Гренландию, большинство европейцев воспринимали его как угрозу миру, своим странам и экономике.