Avropa və ABŞ arasında yeni
Qərb mətbuatı dünya liderlərinin ABŞ prezidenti Donald Tramp ilə münasibətlərdə çətinlik yaşadığını yazır.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə “The New York Times” yazır.
Avropa liderləri artıq Trampı razı salmaq siyasətindən yorulublar və bu yanaşma əvvəlki kimi nəticə vermir. Məqalədə bildirilir ki, Almaniya kansleri Fridrix Merts ABŞ-nin Yaxın Şərq siyasətindəki səhvləri tənqid etdikdən sonra Ağ Ev tərəfindən narazılıqla qarşılanıb.
Böyük Britaniyanın baş naziri Kir Starmer isə müharibə səbəbindən enerji qiymətlərinin artdığını deyərək Trampdan narazılığını ifadə edib.
İtaliyanın baş naziri Corca Meloni də Trampın mövqeyinə qarşı çıxaraq müzakirələrə qoşulub.
Ümumilikdə qeyd olunur ki, Avropa liderləri artıq ABŞ ilə münasibətlərdə ya Trampı razı salmaq, ya da öz ölkələrinin maraqlarını qorumaq arasında seçim etmək məcburiyyətində qalırlar.

Западная пресса пишет, что мировые лидеры испытывают трудности во взаимоотношениях с президентом США Дональдом Трампом.
Medianews.az сообщает, что об этом пишет «The New York Times».
Европейские лидеры уже устали от политики умиротворения Трампа, и этот подход больше не даёт прежних результатов. В статье говорится, что после критики ошибки США в ближневосточной политике канцлер Германии Фридрих Мертц столкнулся с недовольством со стороны Белого дома.
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер выразил недовольство Трампом, отметив рост цен на энергоносители из-за войны.
Премьер-министр Италии Джорджия Мелони также выступила против позиции Трампа и присоединилась к дискуссиям.
В целом отмечается, что европейские лидеры теперь вынуждены выбирать между тем, чтобы либо уговаривать Трампа, либо защищать интересы своих стран в отношениях с США.