Avropa və ABŞ arasında yeni
Qərb mətbuatı dünya liderlərinin ABŞ prezidenti Donald Tramp ilə münasibətlərdə çətinlik yaşadığını yazır.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə “The New York Times” yazır.
Avropa liderləri artıq Trampı razı salmaq siyasətindən yorulublar və bu yanaşma əvvəlki kimi nəticə vermir. Məqalədə bildirilir ki, Almaniya kansleri Fridrix Merts ABŞ-nin Yaxın Şərq siyasətindəki səhvləri tənqid etdikdən sonra Ağ Ev tərəfindən narazılıqla qarşılanıb.
Böyük Britaniyanın baş naziri Kir Starmer isə müharibə səbəbindən enerji qiymətlərinin artdığını deyərək Trampdan narazılığını ifadə edib.
İtaliyanın baş naziri Corca Meloni də Trampın mövqeyinə qarşı çıxaraq müzakirələrə qoşulub.
Ümumilikdə qeyd olunur ki, Avropa liderləri artıq ABŞ ilə münasibətlərdə ya Trampı razı salmaq, ya da öz ölkələrinin maraqlarını qorumaq arasında seçim etmək məcburiyyətində qalırlar.

Western media report that world leaders are having difficulties in relations with US President Donald Trump.
Medianews.az reports that this is written by "The New York Times".
European leaders are already tired of the policy of appeasing Trump, and this approach no longer yields results as before. The article states that German Chancellor Friedrich Mertz was met with discontent by the White House after criticizing the mistakes in the US's Middle East policy.
British Prime Minister Keir Starmer expressed his dissatisfaction with Trump, saying that energy prices have risen due to the war.
Italian Prime Minister Giorgia Meloni also opposed Trump's position and joined the discussions.
It is generally noted that European leaders now have to choose between either appeasing Trump or protecting the interests of their own countries in relations with the US.