Aya uçuş başa çatdı -
NASA-nın “Artemis II” missiyasının astronavtları bazar ertəsi günü Ay ətrafındakı səyahətlərini tamamlayaraq, Yerə qayıdış yoluna çıxıblar.
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, “Orion” kosmik gəmisinin dörd nəfərlik heyəti Yerdən maksimum 252.756 mil məsafəyə çataraq, insan kosmik uçuşları tarixində yeni bir rekord qırıb və 1970-ci ildə “Apollo 13” tərəfindən qoyulmuş rekordu 4.000 mildən çox keçib.
Ekipaj Ayın uzaq tərəfinin bəzi hissələrini çılpaq gözlə görən ilk insanlar olub. Kosmik gəmi Aya ən yaxın məsafədə 4.067 mil yaxınlaşıb. Ayın arxa tərəfində planlaşdırılmış təxminən 40 dəqiqəlik rabitə itkisi yaşanıb, lakin əlaqə saat 19:24-də bərpa olunub.
Rabitə bərpa olunduqdan sonra astronavtlar tam günəş tutulmasını izləyiblər. Astronavt Viktor Qlover bu anı təsvir edərək deyib ki, bu, “sadəcə qeyri-real görünürdü”.
ABŞ Prezidenti Donald Tramp isə bazar ertəsi gecəsi ekipajla canlı əlaqə saxlayaraq, onları “müasir dövrün pionerləri” adlandırıb və “bütün dünyaya ilham verdiklərini” vurğulayıb.
Missiya Yerə qayıdış mərhələsinə keçib və ekipajın Kaliforniya sahillərində, San Dieqo yaxınlığında cümə günü saat 20:00-da enməsi gözlənilir.

Астронавты миссии NASA «Artemis II» в понедельник завершили свои путешествия вокруг Луны и направились на обратный путь к Земле.
Medianews.az, ссылаясь на «Qafqazinfo», сообщает, что четырехчленная команда космического корабля «Orion» достигла максимальной дистанции от Земли в 252 756 миль, установив новый рекорд в истории пилотируемых космических полетов и превысив рекорд, установленный «Аполлоном-13» в 1970 году, более чем на 4 000 миль.
Экипаж стал первыми людьми, которые увидели некоторые участки обратной стороны Луны невооруженным глазом. Космический корабль приблизился к Луне на расстояние 4 067 миль. На планируемый примерно 40-минутный период была потеряна связь во время нахождения на обратной стороне Луны, однако связь была восстановлена в 19:24.
После восстановления связи астронавты наблюдали полное солнечное затмение. Астронавт Виктор Гловер описал этот момент, сказав, что это выглядело «просто нереально».
Президент США Дональд Трамп в понедельник вечером связался с экипажем в прямом эфире, назвав их «пионерами современности» и подчеркнув, что они «вдохновили весь мир».
Миссия перешла к этапу возвращения на Землю, и ожидается, что экипаж приземлится в пятницу в 20:00 у берега Калифорнии, недалеко от Сан-Диего.