Azərbaycan əhalisinin yaxın 4 ildə gəlirləri və xərcləri üzrə
2030-cu ildə Azərbaycan əhalinin gəlirlərinin 135,4 milyard manata, xərclərinin isə 133,6 milyard manat çatması gözlənilir.
Bu barədə Maliyyə Nazirliyinin açıqladığı "2027-2030-cu illər üzrə Ortamüddətli Büdcə Çərçivəsi"ndə bildirilir.
Sənədə əsasən, 2027-ci ildə əhalinin gəlirləri 106,2 milyard manat, xərcləri 104,3 milyard manat, 2028-ci ildə əhalinin gəlirləri 114,6 milyard manat, xərcləri 112,8 milyard manat, 2029-cu ildə isə əhalinin gəlirləri 124,8 milyard manat, əhalinin xərcləri isə 122,9 milyard manat olacaq.
2025-ci ildə Azərbaycan əhalisinin nominal gəlirləri 89 milyard 916 milyon manat təşkil edib. Bu, 2024-cü illə müqayisədə 8 % çoxdur.

In 2030, it is expected that the income of the population of Azerbaijan will reach 135.4 billion manats, and expenses will reach 133.6 billion manats.
This is stated in the "Medium-Term Budget Framework for 2027-2030" announced by the Ministry of Finance.
According to the document, in 2027 the population's income will be 106.2 billion manats, expenses 104.3 billion manats; in 2028 the population's income will be 114.6 billion manats, expenses 112.8 billion manats; and in 2029 the population's income will be 124.8 billion manats, expenses 122.9 billion manats.
In 2025, the nominal income of the population of Azerbaijan amounted to 89 billion 916 million manats. This is 8% more compared to 2024.
In the last year, the nominal income per capita in the country increased by 7.6%, reaching 8,778 manats./report