Azərbaycan hər il bu tranzitdən 3 milyard dollar gəlir götürə bilər –
Prezident İlham Əliyev XIII Qlobal Bakı Forumunun açılış mərasimindəki çıxışında Ermənistanla sülhdən sonra Orta Dəhlizin genişləndirilməsi üzərində çalışıldığını və Naxçıvanla birbaşa əlaqənin yaradılacağını bildirib.
İqtisadçı deputat Vüqar Bayramov Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, İran müharibəsi başladıqdan sonra regional geosiyasi təhdidlərin daha da artması müşahidə edilməkdədir: “Bölgədəki yeni düzən Azərbaycan və Ermənistan arasında nəqliyyat və eləcə də iqtisadi əlaqələrin yenidən bərpasını daha da aktuallaşdırıb. İki ölkə arasındakı münasibətlərdə mühüm məqamlardan biri də Zəngəzur dəhlizinin istifadəyə verilməsidir. Dəhlizin bir elementi olacaq TRİPP-in inşaatı Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan arasında quru nəqliyyatının bərpasına imkan verəcək”.
V.Bayramov qeyd edib ki, 15 milyon ton ötürmə potensialı olacaq Zəngəzur dəhlizi regionun inkişafına xüsusi töhvə verəcək: “Yaxın gələcəkdə Orta Dəhlizin mühüm seqmentinə çevriləcək Zəngəzur dəhlizi Azərbaycanın geosiyasi mövqeyinin daha da möhkəmlənməsinə xidmət etməklə yanaşı, region dövlətlərinin gəlirlərinin artmasına da imkan yaradacaq. Qitələr arasındakı ticarət dövriyyəsinin 200 milyard dollar artacağı gözlənilir. Yüklərin 10-15 faizinin Zəngəzur dəhlizi vasitəsilə daşınacağı təqdirdə Azərbaycan yaxın gələcəkdə ildə 3 milyard dollar tranzit gəliri əldə edəcək. Bu həmçinin sülhün iqtisadi dividentləri deməkdir”.

Президент Ильхам Алиев в своем выступлении на церемонии открытия XIII Глобального Бакинского форума заявил, что после установления мира с Арменией ведутся работы по расширению Среднего коридора, и будет создано прямое сообщение с Нахичеванью.
Экономист-депутат Вугар Байрамов в интервью Medianews.az сказал, что после начала войны с Ираном наблюдается дальнейшее увеличение региональных геополитических угроз: "Новый порядок в регионе актуализировал восстановление транспортных и экономических связей между Азербайджаном и Арменией. Одним из важных моментов в отношениях между двумя странами является ввод в эксплуатацию Зангезурского коридора. Строительство TRIPP, который будет одним из элементов коридора, позволит восстановить сухопутное транспортное сообщение между основной частью Азербайджана и Нахичеванью".
В.И. Байрамов отметил, что Зангезурский коридор с пропускной способностью 15 миллионов тонн даст особый вклад в развитие региона: "В ближайшем будущем Зангезурский коридор станет важным сегментом Среднего коридора, который не только будет способствовать укреплению геополитической позиции Азербайджана, но и даст возможность увеличить доходы стран региона. Ожидается рост товарооборота между континентами на 200 миллиардов долларов. При условии, что 10-15 процентов грузов будут перевозиться через Зангезурский коридор, Азербайджан получит в ближайшем будущем 3 миллиарда долларов дохода от транзита в год. Это также означает экономические дивиденды мира".