Azərbaycan hər il bu tranzitdən 3 milyard dollar gəlir götürə bilər –
Prezident İlham Əliyev XIII Qlobal Bakı Forumunun açılış mərasimindəki çıxışında Ermənistanla sülhdən sonra Orta Dəhlizin genişləndirilməsi üzərində çalışıldığını və Naxçıvanla birbaşa əlaqənin yaradılacağını bildirib.
İqtisadçı deputat Vüqar Bayramov Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, İran müharibəsi başladıqdan sonra regional geosiyasi təhdidlərin daha da artması müşahidə edilməkdədir: “Bölgədəki yeni düzən Azərbaycan və Ermənistan arasında nəqliyyat və eləcə də iqtisadi əlaqələrin yenidən bərpasını daha da aktuallaşdırıb. İki ölkə arasındakı münasibətlərdə mühüm məqamlardan biri də Zəngəzur dəhlizinin istifadəyə verilməsidir. Dəhlizin bir elementi olacaq TRİPP-in inşaatı Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan arasında quru nəqliyyatının bərpasına imkan verəcək”.
V.Bayramov qeyd edib ki, 15 milyon ton ötürmə potensialı olacaq Zəngəzur dəhlizi regionun inkişafına xüsusi töhvə verəcək: “Yaxın gələcəkdə Orta Dəhlizin mühüm seqmentinə çevriləcək Zəngəzur dəhlizi Azərbaycanın geosiyasi mövqeyinin daha da möhkəmlənməsinə xidmət etməklə yanaşı, region dövlətlərinin gəlirlərinin artmasına da imkan yaradacaq. Qitələr arasındakı ticarət dövriyyəsinin 200 milyard dollar artacağı gözlənilir. Yüklərin 10-15 faizinin Zəngəzur dəhlizi vasitəsilə daşınacağı təqdirdə Azərbaycan yaxın gələcəkdə ildə 3 milyard dollar tranzit gəliri əldə edəcək. Bu həmçinin sülhün iqtisadi dividentləri deməkdir”.

Azerbaijan can earn 3 billion dollars annually from this transit –
In his speech at the opening ceremony of the XIII Global Baku Forum, President Ilham Aliyev stated that efforts are being made to expand the Middle Corridor after peace with Armenia and that a direct connection with Nakhchivan will be established.
Economist MP Vuqar Bayramov said in an interview with Medianews.az that after the Iran war started, an increase in regional geopolitical threats has been observed: “The new order in the region has further actualized the restoration of transportation and economic ties between Azerbaijan and Armenia. One of the important aspects of relations between the two countries is the opening of the Zangezur corridor. The construction of TRIPP, which will be an element of the corridor, will enable the restoration of land transportation between Azerbaijan’s main part and Nakhchivan.”
V. Bayramov noted that the Zangezur corridor, which will have a transit capacity of 15 million tons, will make a special contribution to the development of the region: “Zangezur corridor, which will become an important segment of the Middle Corridor in the near future, will serve to further strengthen Azerbaijan’s geopolitical position as well as allow for increased revenues of the regional states. It is expected that trade turnover between continents will increase by 200 billion dollars. If 10-15 percent of the cargo is transported via the Zangezur corridor, Azerbaijan will earn 3 billion dollars annually in transit revenue in the near future. This also means economic dividends of peace.”