Azərbaycan Ordusunun Aprel zəfərindən
Medianews.az bildirir ki, 2016-cı ilin mart ayının ortalarından başlayaraq ermənilər atəşkəsi ardıcıl pozmağa başlayıblar.
Aprelin 1-dən 2-nə keçən gecədən başlayaraq isə bütün cəbhə boyu Azərbaycan ordusunun mövqeləri və yaşayış məntəqələri düşmən tərəfindən intensiv atəşə məruz qalıb.
Aprel döyüşləri Dağlıq Qarabağda 1994-cü ildə atəşkəs haqqında saziş imzalandıqdan bəri ən şiddətli döyüşlər olub. Döyüşlər Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin qələbəsi ilə nəticələnmiş, Tərtər rayonunun Talış kəndi ətrafındakı yüksəkliklər və Seysulan kəndi, Cəbrayıl rayonunun Lələtəpə yüksəkliyi və Cocuq Mərcanlı, Goranboy rayonunun Gülüstan kəndi, Tərtər rayonunun Qazaxlar kəndi və Tərtər rayonunun Madaqiz kəndi istiqamətində yollar düşməndən azad olunub.

Сегодня исполняется 10 лет со дня Апрельской победы Азербайджанской армии.
Как сообщает Medianews.az, начиная с середины марта 2016 года, армяне начали систематически нарушать режим прекращения огня.
С ночи с 1 на 2 апреля по всей линии фронта позиции Азербайджанской армии и населённые пункты подвергались интенсивному обстрелу со стороны противника.
Апрельские бои стали самыми ожесточёнными боями в Нагорном Карабахе с момента подписания соглашения о прекращении огня в 1994 году. Бои завершились победой Вооружённых сил Азербайджана, были освобождены высоты вокруг села Талыш Тертера, село Сейсулан, высота Лелятепе Джебраильского района и села Джогу Мерджанлы, село Гюлюстан Горанбойского района, село Газаxлар и село Мадагиз Тертерского района.