Azərbaycan parlamentlərarası münasibətləri niyə dayandırır? –
Azərbaycan parlamentlərarası münasibətləri niyə dayandırır? – Avronestdə Azərbaycan heyətinin rəhbəri DANIŞDI
Deputat Tahir Mirkişili Milli Məclisin Avropa Parlamenti ilə bütün istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq əlaqələrinin dayandırılması, Avropa İttifaqı-Azərbaycan Parlament Əməkdaşlığı Komitəsinin fəaliyyətində iştiraka son qoyulması, Avronestdə üzvlüyə xitam verilməsi üçün prosedur qaydalarının icrasına başlanması haqda qərarını şərh edib.
T.Mirkişili Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri, Avronest Parlament Assambleyasında Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəridir.
O, Medianews.az-a açıqlamasında bildirib ki, Milli Məclis sözügedən qərarı Avropa Parlamentinin Azərbaycana qarşı destruktiv fəaliyyətinə cavab olaraq qəbul edib.
“Bu qərarın qəbul olunmasına Avropa Parlamentinin destruktiv fəaliyyəti və ya fəaliyyətsizliyi səbəb olub” deyən T.Mirkişili aşağıdakıları sadalayıb:
- Avropa Parlamenti beynəlxalq hüquq və ədalət prinsiplərindən uzaqlaşaraq Azərbaycana qarşı uzun müddətdir ki, qərəzli və destruktiv mövqe sərgiləyib.
- Ermənistanın işğalı dövründə baş verən hadisələrə, qaçqın və məcburi köçkünlərin hüquqlarına laqeyd yanaşıb.
- Azərbaycan–Aİ parlament əməkdaşlıq platformaları siyasi təzyiq və müdaxilə alətinə çevrilib.
- 44 günlük müharibədən sonra və xüsusilə COP29 ərəfəsində Azərbaycana qarşı kampaniyaları və qərəzli qətnamələrin sayını artırıb.
- Bu fəaliyyətlər regionda sülh və sabitliyə maneə yaradır, revizionist qüvvələri təşviq edir.
"Biz Milli Məclis olaraq dəfələrlə Avropa Parlamentini bu destruktiv mövqədən əl çəkməyə çağırsaq da, heç bir nəticə əldə olunmayıb" deyən T.Mirkişili vurğulayıb ki, mahiyyət etibarilə Milli Məclisin qərarı Avropa Parlamenti ilə parlamentlərarası münasibətlərin tam dondurulmasını və əməkdaşlıq mexanizmlərindən çıxışı nəzərdə tutur: “Ümid edirik ki, Avropa Parlamenti nə zamansa konstruktiv yanaşmanın və beynəlxalq dəyərlərin hökm sürdüyü bir məkana çevriləcək”.

Deputy Tahir Mirkishili commented on the decision of the Milli Majlis to suspend cooperation relations with the European Parliament in all directions, to cease participation in the activities of the European Union-Azerbaijan Parliamentary Cooperation Committee, and to initiate the procedural rules for terminating membership in Euroneast (Avronest).
T. Mirkishili is the chairman of the Milli Majlis Economic Policy, Industry and Entrepreneurship Committee and the head of the Azerbaijani delegation in the Euroneast Parliamentary Assembly.
In his statement to Medianews.az, he said that the Milli Majlis adopted the aforementioned decision in response to the destructive activities of the European Parliament against Azerbaijan.
“The adoption of this decision was caused by the destructive activities or inactivity of the European Parliament,” said T. Mirkishili, listing the following:
- The European Parliament, departing from the principles of international law and justice, has long demonstrated a biased and destructive stance against Azerbaijan.
- It has been indifferent to the events that occurred during the Armenian occupation period, and the rights of refugees and internally displaced persons.
- The Azerbaijan-EU parliamentary cooperation platforms have turned into tools for political pressure and interference.
- After the 44-day war, especially on the eve of COP29, it increased campaigns and biased resolutions against Azerbaijan.
- These activities hinder peace and stability in the region and encourage revisionist forces.
“Despite repeated calls from us, the Milli Majlis, for the European Parliament to give up this destructive stance, no results have been achieved,” said T. Mirkishili, emphasizing that essentially the decision of the Milli Majlis envisions a complete freezing of inter-parliamentary relations with the European Parliament and withdrawal from cooperation mechanisms: “We hope that someday the European Parliament will turn into a place where constructive approaches and international values prevail.”