Azərbaycana hücumlar: xaricdən güclü dəstək müşahidə olunur -
“Son vaxtlar Azərbaycana qarşı kiberhücumlar intensivləşib. Xüsusilə bu həftə dövlət portalları və internet xidmətləri DDoS hücumları ilə hədəfə alınıb. Ölkəyə internet trafiki təqdim edən əsas “backbone” operatorlardan biri olan Delta Telekom genişmiqyaslı DDoS hücumuna məruz qalıb”. Azərbaycan İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Sənayesi Assosiasiyasının sədri Elvin Abbasov Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
E.Abbasov xatırladıb ki, Delta Telekom-a hücum nəticəsində avqustun 21-də bəzi operator və provayderlərin xidmətlərində müvəqqəti ləngimələr yaranıb, amma alternativ “backbone” şəbəkələrinə yönləndirmə ilə internetin davamlılığı qısa müddətdə təmin olunub.
Qeyd edək ki, eyni gündə “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin veb-saytına, eləcə də “ADY Mobile” mobil tətbiqinə kiberhücum həyata keçirilib. Nəticədə həmin platformalar üzərindən bəzi əməliyyatlar, o cümlədən bilet satışında texniki çətinliklər qeydə alınıb. Kiberhücumun qarşısının alınması üçün təcili tədbirlər görülüb, ADY-nin sayt və mobil tətbiqinin, ümumulikdə bütün rəqəmsal resurslarının normal fəaliyyəti təmin edilib.
E.Abbasov hesab edir ki, bu hücumlar eyni mənbədən qaynaqlanmır: “Biri dövlət infrastrukturlarına qarşı kütləvi DDoS hücumu, digəri isə strateji obyektə fokuslanmış hədəfli hücumdur. Hər iki haker qrupunun xaricdən güclü maliyyə dəstəyi aldığı və koordinasiya müşahidə olunur. Belə hücumlar göstərir ki, Azərbaycanın internet infrastrukturu daha çevik və dayanıqlı olmalıdır. Kibertəhlükəsizlik üzrə milli koordinasiya hər zamankından vacibdir. Bu, yalnız texniki deyil, həm də strateji məsələdir”.

Attacks on Azerbaijan: strong support observed from abroad -
“Recently, cyberattacks against Azerbaijan have intensified. Especially this week, state portals and internet services were targeted by DDoS attacks. Delta Telekom, one of the main ‘backbone’ operators providing internet traffic to the country, has been subjected to a large-scale DDoS attack,” said Elvin Abbasov, Chairman of the Azerbaijan Information and Communication Technologies Industry Association, in an interview with Medianews.az.
E. Abbasov recalled that as a result of the attack on Delta Telekom, on August 21, temporary delays occurred in the services of some operators and providers, but internet continuity was ensured in a short time by redirecting to alternative ‘backbone’ networks.
It should be noted that on the same day, a cyberattack was carried out on the website of Azerbaijan Railways OJSC, as well as on the ‘ADY Mobile’ mobile application. Consequently, some operations on these platforms, including ticket sales, experienced technical difficulties. Urgent measures were taken to prevent the cyberattack, and the normal operation of ADY’s website and mobile application, as well as all of its digital resources, was ensured.
E. Abbasov believes that these attacks did not originate from the same source: “One is a mass DDoS attack against state infrastructures, while the other is a targeted attack focused on a strategic facility. It is observed that both hacker groups receive strong financial support from abroad and are coordinated. Such attacks demonstrate that Azerbaijan’s internet infrastructure must be more agile and resilient. National coordination on cybersecurity is more important than ever. This is not only a technical issue but also a strategic one.”