Azərbaycanda 100 kişi
Əmək qanunvericiliyinə edilmiş son dəyişikliklərdən biri də uşağının doğulması ilə əlaqədar kişilərə 14 təqvim günü ödənişli məzuniyyətin verilməsidir.
Lent.az xəbər verir ki, artıq 81 işəgötürən tərəfindən 100-dək işçiyə uşağının doğulması ilə bağlı 14 təqvim günü müddətində ödənişli atalıq məzuniyyəti verilib.
Bu məzuniyyət uşağın doğulmasından əvvəl və sonrakı dövrləri əhatə edir.
İşçiyə ödənişli atalıq məzuniyyətinin verilməsi barədə əmr işəgötürən tərəfindən Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin “Əmək və Məşğulluq” altsistemində (ƏMAS) e-qaydada formalaşdırılır. Bu məqsədlə cari ilin yanvar ayında ƏMAS-da yeni funksionallıq tətbiq edilib.

Одним из последних изменений в трудовом законодательстве стало предоставление мужчинам оплачиваемого отпуска длиной 14 календарных дней в связи с рождением ребенка.
Сообщает Lent.az, что уже 81 работодатель предоставил оплачиваемый отпуск по отцовству продолжительностью 14 календарных дней примерно 100 работникам в связи с рождением ребенка.
Этот отпуск охватывает периоды до и после рождения ребенка.
Приказ о предоставлении работнику оплачиваемого отпуска по отцовству оформляется работодателем в электронной форме через подсистему «Труд и занятость» (ЭМАС) Министерства труда и социальной защиты населения. С января текущего года в ЭМАС была внедрена новая функциональность для этой цели.