Azərbaycanda 15 qız QAÇIRILIB
"Ümumi cinayətlərin 8,2 faizi qadınlara qarşı zorakılıq faktlarını təşkil edilib. Məişət zorakılığı ilə bağlı qeydə alınmış 1 396 cinayət işi üzrə 1 413 zərərçəkmiş şəxs müəyyən edilib.
Məişət zorakılığı zəminində törədilən cinayətlərdən 1 302-si qəsdən sağlamlığa yüngül zərər vurma, 64-ü qəsdən sağlamlığa az ağır zərər vurma, 53-ü qəsdən adam öldürmə, 30-u qəsdən sağlamlığa ağır zərər vurma, 20-si adam öldürməyə cəhd, 6-sı əzab vermə, hərəsi 1 fakt olmaqla öldürməklə və ya sağlamlığa ağır zərər vurmaqla hədələmə və qanunsuz azadlıqdan məhrumetmə, 19-u isə digər növlərdən ibarət olub".
Modern.az xəbər verir ki, bunu “Qanunvericilikdə gender bərabərliyi: nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda ictimai dinləmədə daxili işlər nazirinin müavini İsmət Əliyev bildirib.
O deyib ki, hazırda Azərbaycanda hər 100 min qadına nisbətdə məişət zorakılığı cinayətlərinin sayı 46 fakt təşkil edir. Müqayisə üçün qeyd edək ki, bu göstərici İsveçdə 200, Finlandiyada 150, Fransada 110, Niderlandda 100, Almaniyada 90, İspaniyada isə 60 fakt səviyyəsindədir.
2025-ci ildə həyata keçirilmiş qabaqlayıcı tədbirlər nəticəsində 90 erkən evlilik faktı müəyyən edilib, 28 nəfər cinayət məsuliyyətinə cəlb olunub, 5 valideyn və 41 aidiyyəti şəxs barəsində inzibati tənbeh tədbiri görülüb, 57 şəxslə profilaktik iş aparılıb.
Nazir müavini bidlirib ki, il ərzində 15 qızqaçırma faktı üzrə Cinayət Məcəlləsinin “adam oğurluğu” maddəsi ilə cinayət işi başlanıb, 32 şəxs barəsində müvafiq məsuliyyət tədbirləri görülüb.
“Bərabərlik hüququnun pozulması ilə bağlı cinayət qeydə alınmayıb. Məişət zəminində iqtisadi xarakterli qanunsuz məhdudiyyətlərlə bağlı 2, psixi zorakılıqla bağlı isə 4 inzibati xəta müəyyən edilib”.
“Qadınların təqsirləndirilən və ya zərərçəkmiş qismində tanındığı bütün cinayət işlərinin təhlili aparılaraq onları cinayətə təhrik edən amillər öyrənilir, aidiyyəti qurumlara təqdimatlar verilir. Ailə münaqişəsi zəminində daxil olmuş məlumatlar üzrə operativ tədbirlər nəticəsində 8 808 hüquqa zidd əməlin qarşısı alınıb”, – nazir müavini vurğulayıb.

15 girls in Azerbaijan
"8.2 percent of all crimes constitute acts of violence against women. In relation to domestic violence, 1,396 criminal cases have been recorded, identifying 1,413 victims.
Among the crimes committed on the basis of domestic violence, 1,302 involve intentionally causing slight harm to health, 64 involve intentionally causing less serious harm to health, 53 involve intentional homicide, 30 involve intentionally causing serious harm to health, 20 involve attempted homicide, 6 involve torture, 1 each involve threats to kill or cause serious harm to health, and unlawful deprivation of liberty, and 19 consist of other types."
Modern.az reports that this was stated by Deputy Minister of Internal Affairs Ismat Aliyev at the public hearing on "Gender Equality in Legislation: Achievements and Prospects".
He said that currently in Azerbaijan, the number of domestic violence crimes per 100,000 women is 46 cases. For comparison, this indicator is at the level of 200 in Sweden, 150 in Finland, 110 in France, 100 in the Netherlands, 90 in Germany, and 60 in Spain.
As a result of preventive measures implemented in 2025, 90 cases of early marriage were identified, 28 people were held criminally responsible, administrative penalties were imposed on 5 parents and 41 related persons, and 57 individuals underwent preventive work.
The deputy minister stated that over the year, a criminal case was initiated under the Criminal Code article "kidnapping" for 15 cases of bride kidnapping, and relevant liability measures were taken against 32 individuals.
"No crime was registered concerning violations of the right to equality. Two administrative offenses related to illegal economic restrictions in the domestic context, and four related to psychological violence, were identified."
"An analysis is conducted of all criminal cases in which women are recognized as accused or victims, investigating the factors that lead them to crime, and submissions are made to the relevant authorities. As a result of prompt measures on information received in the context of family conflicts, 8,808 unlawful acts have been prevented," emphasized the deputy minister.