Azərbaycanda 15 qız QAÇIRILIB
"Ümumi cinayətlərin 8,2 faizi qadınlara qarşı zorakılıq faktlarını təşkil edilib. Məişət zorakılığı ilə bağlı qeydə alınmış 1 396 cinayət işi üzrə 1 413 zərərçəkmiş şəxs müəyyən edilib.
Məişət zorakılığı zəminində törədilən cinayətlərdən 1 302-si qəsdən sağlamlığa yüngül zərər vurma, 64-ü qəsdən sağlamlığa az ağır zərər vurma, 53-ü qəsdən adam öldürmə, 30-u qəsdən sağlamlığa ağır zərər vurma, 20-si adam öldürməyə cəhd, 6-sı əzab vermə, hərəsi 1 fakt olmaqla öldürməklə və ya sağlamlığa ağır zərər vurmaqla hədələmə və qanunsuz azadlıqdan məhrumetmə, 19-u isə digər növlərdən ibarət olub".
Modern.az xəbər verir ki, bunu “Qanunvericilikdə gender bərabərliyi: nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda ictimai dinləmədə daxili işlər nazirinin müavini İsmət Əliyev bildirib.
O deyib ki, hazırda Azərbaycanda hər 100 min qadına nisbətdə məişət zorakılığı cinayətlərinin sayı 46 fakt təşkil edir. Müqayisə üçün qeyd edək ki, bu göstərici İsveçdə 200, Finlandiyada 150, Fransada 110, Niderlandda 100, Almaniyada 90, İspaniyada isə 60 fakt səviyyəsindədir.
2025-ci ildə həyata keçirilmiş qabaqlayıcı tədbirlər nəticəsində 90 erkən evlilik faktı müəyyən edilib, 28 nəfər cinayət məsuliyyətinə cəlb olunub, 5 valideyn və 41 aidiyyəti şəxs barəsində inzibati tənbeh tədbiri görülüb, 57 şəxslə profilaktik iş aparılıb.
Nazir müavini bidlirib ki, il ərzində 15 qızqaçırma faktı üzrə Cinayət Məcəlləsinin “adam oğurluğu” maddəsi ilə cinayət işi başlanıb, 32 şəxs barəsində müvafiq məsuliyyət tədbirləri görülüb.
“Bərabərlik hüququnun pozulması ilə bağlı cinayət qeydə alınmayıb. Məişət zəminində iqtisadi xarakterli qanunsuz məhdudiyyətlərlə bağlı 2, psixi zorakılıqla bağlı isə 4 inzibati xəta müəyyən edilib”.
“Qadınların təqsirləndirilən və ya zərərçəkmiş qismində tanındığı bütün cinayət işlərinin təhlili aparılaraq onları cinayətə təhrik edən amillər öyrənilir, aidiyyəti qurumlara təqdimatlar verilir. Ailə münaqişəsi zəminində daxil olmuş məlumatlar üzrə operativ tədbirlər nəticəsində 8 808 hüquqa zidd əməlin qarşısı alınıb”, – nazir müavini vurğulayıb.

«Общий объем преступлений, связанных с насилием в отношении женщин, составляет 8,2 процента. По 1 396 уголовным делам, зарегистрированным по фактам домашнего насилия, установлено 1 413 потерпевших.
Из преступлений, совершенных на почве домашнего насилия, 1 302 связаны с умышленным причинением легкого вреда здоровью, 64 — с умышленным причинением средней тяжести вреда здоровью, 53 — с умышленным убийством, 30 — с умышленным причинением тяжкого вреда здоровью, 20 — с покушением на убийство, 6 — с пытками, по одному случаю — с угрозой убийством или причинением тяжкого вреда здоровью и незаконным лишением свободы, 19 — с другими видами преступлений».
Modern.az сообщает, что об этом заявил заместитель министра внутренних дел Исмет Алиев на общественных слушаниях на тему «Гендерное равенство в законодательстве: достижения и перспективы».
Он отметил, что в настоящее время в Азербайджане число преступлений, связанных с домашним насилием, на каждые 100 000 женщин составляет 46 случаев. Для сравнения: этот показатель в Швеции — 200, в Финляндии — 150, во Франции — 110, в Нидерландах — 100, в Германии — 90, в Испании — 60 случаев.
В 2025 году в результате проведенных превентивных мер выявлено 90 случаев ранних браков, 28 лиц привлечены к уголовной ответственности, в отношении 5 родителей и 41 соответствующего лица приняты административные меры, с 57 лицами проведена профилактическая работа.
Заместитель министра сообщил, что в течение года по 15 случаям похищения девушек возбуждены уголовные дела по статье Уголовного кодекса «Похищение человека», в отношении 32 лиц применены соответствующие меры ответственности.
«Преступления, связанные с нарушением права на равенство, не зарегистрированы. По фактам экономических незаконных ограничений в домашних условиях выявлено 2 административных правонарушения, а по фактам психического насилия — 4 административных правонарушения».
«Анализируются все уголовные дела, в которых женщины признаны обвиняемыми или потерпевшими, изучаются факторы, побуждающие их к преступлению, и направляются представления в соответствующие органы. В результате оперативных мероприятий по сообщениям, поступившим на почве семейных конфликтов, предотвращено 8 808 противоправных действий», — подчеркнул заместитель министра.