Azərbaycanda bəzi cərimələr
"Kənd təsərrüfatına mane olan yaşıllıqların götürülməsi üçün icazə tələbinin aradan qaldırılması təklifi qəbul edildikdə bu pozuntuya görə yazılmış, amma icra edilməyən cərimələrə də şamil olunacaq".
Medianews.az xəbər verir ki, bu fikirləri Milli Məclisin İqtisadi qanunvericilik şöbəsinin müdiri Məhəmməd Bazıqov parlamentin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin bugünkü iclasında "Yaşıllıqların mühafizəsi haqqında" Qanuna təklif edilən dəyişikliklərin müzakirəsi zamanı deyib.
"Normativ Hüquqi Aktlar Haqqında Konstitusiya" Qanununa və Cinayət Məcəlləsinə görə məsuliyyəti yüngülləşdirən halların geriyə qüvvəsi var. Yəni əməl cinayət, ya inzibati xəta tərkibi halından azad olunursa, o zaman əvvəlki dövr üçün icra olunmamış cərimələr ləğv olunmalıdır", - deyə o bildirib
Xatırladaq ki, yaşıllıqların götürülməsinə icazə verilən halların siyahısı genişlənir. Layihəyə əsasən, yaşıllıqların götürülməsinə məqsədli təyinatı əkin, çoxillik əkmələrin altında olan kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlardakı yaşıllıqlar aqrar fəaliyyətinə mane olduqda icazə veriləcək.
Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov bu məsələ ilə bağlı danışarkən bu məsələyə toxunmuş və "qanun qəbul olunduqdan sonra əvvəlki cərimələrin ləğvi nəzərdə tutulacaqmı" sualını ünvanlamışdı.

«При принятии предложения об отмене требования разрешения на вырубку зеленых насаждений, препятствующих сельскому хозяйству, это будет также распространяться на штрафы, наложенные за нарушение, но не исполненные».
Medianews.az сообщает, что эти слова были сказаны Махаммедом Базыковым, руководителем отдела экономического законодательства Милли Меджлиса, на сегодняшнем заседании комитета по природным ресурсам, энергетике и экологии парламента во время обсуждения предлагаемых изменений в Закон «О защите зеленых насаждений».
«Согласно Закону о Конституции относительно нормативно-правовых актов и Уголовного кодекса, случаи смягчения ответственности имеют обратную силу. То есть, если действие освобождается от состава преступления или административного правонарушения, тогда ранее не исполненные штрафы за прошлый период должны быть отменены», — отметил он.
Напомним, что список случаев, когда разрешается вырубка зеленых насаждений, расширяется. Согласно проекту, разрешение будет предоставлено на вырубку зеленых насаждений, расположенных на сельскохозяйственных землях с целевым назначением под посевы и многолетние насаждения, когда они мешают аграрной деятельности.
Председатель комитета Милли Меджлиса по природным ресурсам, энергетике и экологии Садыг Курбанов, говоря по этому вопросу, коснулся данной темы и задал вопрос: «Будет ли предусмотрена отмена предыдущих штрафов после принятия закона?»