Azərbaycanda bu şəxslərin
Hərbçilərə tutduqları vəzifəyə və hərbi rütbələrə görə verilən ödənişlərin məbləğinin artırılması təklif olunur.
Milli.Az xəbər verir ki, İnsan hüquqları üzrə müvəkkilin (ombudsmanın) 2025-ci il üzrə məruzəsində qeyd olunub ki, hərbi qulluqçuların pul təminatının artırılması, həmçinin mənzil kirayəsi üçün verilən kompensasiyanın məbləğinin yüksəldilməsi məqsədəuyğun hesab edilir. Bununla bağlı məsələ Milli Məclisin İnsan hüquqları komitəsinin iclasında müzakirəyə çıxarılıb.
Məsələ ilə bağlı hərbi ekspert Emin Həsənli  Oxu24.com-a bildirir ki, Azərbaycan dövləti hər zaman hərbçilərə xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşır:
"20 ildən artıq qüsursuz xidmət edən hərbçilər mənzillə təmin edilirlər. İpoteka güzəştlərində birinci yerdə hərbçilərdir, şəhid ailələridir, müharibə əlilləridir.
Şəhid ailələrinə və müharibə əlillərinə də mənzillər verilir, müharibə əlillərinə avtomobillər verilir, onlara Prezident təqaüdü verilir. Hərbçilərin, eyni zamanda, uzun müddət yığılıb qalan məzuniyyət pulları verildi və hesab edirəm ki, ərzaq təminatı pullarıdır ki, 2013-cü ildən bəri qalır, o, da veriləcəkdir.
Dövlətimiz həm hərbçilərin təminatları - sağlamlığından, tibbi təminatdan tutmuş, maddi-mənəvi təminata qədər, hamısı yüksək səviyyədə asudə vaxtın təşkil edilməsi ilə bağlı addımlar atılır. Və bu addımlar daha da müasir dövrün tələblərinə uyğun artırılacaqdır. Biz Ali Baş Komandanın tapşırığı ilə Türkiyə modelinə keçmişik. Qanunvericilik bazası, hüquqi baza ona uyğunlaşır.
Hər il hərbçilərin pensiya təminatı bilirsiniz ki, əvvəl belə idi ki, pensiyada olan hərbçilər hərbi maaş artdıqca artırdı, sonra cənab Prezidentin müvafiq fərmanına uyğun olaraq, məsələn, bu il 10,3% artdı. Hər il 10%-ə yaxın bu məbləğ artım edəndə hərbçilər artıq bu məsələni yüksək razılıqla qarşılayırlar. Bu proses davam edir, müxtəlif istiqamətlərdə bu proseslər aparılır.
Hesab edirəm ki, gələcəkdə də bu istiqamətdə sistemli, ardıcıl olaraq işlər görüləcək. Aidiyyəti qurumlarda bu müzakirələr gedir və biz yaxın zamanlarda bu istiqamətdə xeyli addımların atıldığının da şahidi olacağıq".

These persons in Azerbaijan
It is proposed to increase the amount of payments given to servicemen according to their positions and military ranks.
Milli.Az reports that in the 2025 report of the Human Rights Commissioner (Ombudsman), it is noted that increasing the financial support for military personnel, as well as raising the amount of compensation provided for housing rent, is considered advisable. The issue was discussed at the meeting of the Human Rights Committee of the Milli Majlis (National Assembly).
On this issue, military expert Emin Həsənli told Oxu24.com that the Azerbaijani state always pays special attention and care to servicemen:
"Military personnel who have served flawlessly for more than 20 years are provided with housing. Servicemen, families of martyrs, and war invalids come first in mortgage privileges.
Houses are also given to the families of martyrs and war invalids; war invalids are given cars and receive a presidential pension. Additionally, the accumulated leave payments of servicemen have been paid, and I believe the food provision payments, which have remained unpaid since 2013, will also be given.
Our state undertakes steps concerning the provision for servicemen—from health and medical care to material and moral support—all of which are at a high level, including the organization of leisure time. And these steps will be increased further in accordance with the demands of the modern era. By the order of the Supreme Commander, we have transitioned to the Turkish model. The legislative and legal base is adapting accordingly.
You know that the pension provision of servicemen used to be such that retired servicemen's pensions increased as military salaries increased; later, according to the relevant presidential decree, for example, this year it increased by 10.3%. When this amount increases by about 10% annually, servicemen receive this with great satisfaction. This process continues, and it is carried out in various directions.
I believe that in the future, systematic and consistent work will be done in this direction. Discussions are underway in the relevant bodies, and we will witness significant steps taken in this direction in the near future."