Azərbaycanda bu şəxslərin
Hərbçilərə tutduqları vəzifəyə və hərbi rütbələrə görə verilən ödənişlərin məbləğinin artırılması təklif olunur.
Milli.Az xəbər verir ki, İnsan hüquqları üzrə müvəkkilin (ombudsmanın) 2025-ci il üzrə məruzəsində qeyd olunub ki, hərbi qulluqçuların pul təminatının artırılması, həmçinin mənzil kirayəsi üçün verilən kompensasiyanın məbləğinin yüksəldilməsi məqsədəuyğun hesab edilir. Bununla bağlı məsələ Milli Məclisin İnsan hüquqları komitəsinin iclasında müzakirəyə çıxarılıb.
Məsələ ilə bağlı hərbi ekspert Emin Həsənli  Oxu24.com-a bildirir ki, Azərbaycan dövləti hər zaman hərbçilərə xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşır:
"20 ildən artıq qüsursuz xidmət edən hərbçilər mənzillə təmin edilirlər. İpoteka güzəştlərində birinci yerdə hərbçilərdir, şəhid ailələridir, müharibə əlilləridir.
Şəhid ailələrinə və müharibə əlillərinə də mənzillər verilir, müharibə əlillərinə avtomobillər verilir, onlara Prezident təqaüdü verilir. Hərbçilərin, eyni zamanda, uzun müddət yığılıb qalan məzuniyyət pulları verildi və hesab edirəm ki, ərzaq təminatı pullarıdır ki, 2013-cü ildən bəri qalır, o, da veriləcəkdir.
Dövlətimiz həm hərbçilərin təminatları - sağlamlığından, tibbi təminatdan tutmuş, maddi-mənəvi təminata qədər, hamısı yüksək səviyyədə asudə vaxtın təşkil edilməsi ilə bağlı addımlar atılır. Və bu addımlar daha da müasir dövrün tələblərinə uyğun artırılacaqdır. Biz Ali Baş Komandanın tapşırığı ilə Türkiyə modelinə keçmişik. Qanunvericilik bazası, hüquqi baza ona uyğunlaşır.
Hər il hərbçilərin pensiya təminatı bilirsiniz ki, əvvəl belə idi ki, pensiyada olan hərbçilər hərbi maaş artdıqca artırdı, sonra cənab Prezidentin müvafiq fərmanına uyğun olaraq, məsələn, bu il 10,3% artdı. Hər il 10%-ə yaxın bu məbləğ artım edəndə hərbçilər artıq bu məsələni yüksək razılıqla qarşılayırlar. Bu proses davam edir, müxtəlif istiqamətlərdə bu proseslər aparılır.
Hesab edirəm ki, gələcəkdə də bu istiqamətdə sistemli, ardıcıl olaraq işlər görüləcək. Aidiyyəti qurumlarda bu müzakirələr gedir və biz yaxın zamanlarda bu istiqamətdə xeyli addımların atıldığının da şahidi olacağıq".

Предлагается увеличить размер выплат военнослужащим в соответствии с занимаемой должностью и воинским званием.
Как сообщает Milli.Az, в докладе уполномоченного по правам человека (омбудсмена) за 2025 год отмечается, что целесообразно увеличить денежное обеспечение военнослужащих, а также размер компенсации за аренду жилья. Этот вопрос был обсуждён на заседании Комитета по правам человека Милли Меджлиса.
По этому поводу военный эксперт Эмин Гасанли сообщил Oxu24.com, что государство Азербайджан всегда проявляет особое внимание и заботу о военнослужащих:
"Военнослужащие, которые служат безупречно более 20 лет, обеспечиваются жильём. При ипотечных льготах первыми стоят военнослужащие, семьи шехидов, инвалиды войны."
Семьям шехидов и инвалидам войны также предоставляются квартиры, инвалидам войны выдаются автомобили, им назначается президентская пенсия. Военнослужащим также выплачиваются деньги за накопленные длительные отпуска, и считаю, что средства на продовольственное обеспечение, которые с 2013 года не выплачивались, тоже будут выплачены.
Наше государство заботится как об обеспечении военнослужащих — начиная от здоровья, медицинского обслуживания и заканчивая материальным и духовным обеспечением, — все это на высоком уровне, предпринимаются шаги по организации досуга. И эти шаги будут ещё больше соответствовать требованиям современного времени. По приказу Верховного главнокомандующего мы перешли на турецкую модель. Законодательная и правовая база адаптируется соответственно.
Вы знаете, что ежегодное пенсионное обеспечение военнослужащих раньше было таково, что пенсии повышались при увеличении военной зарплаты, а затем, согласно соответствующему указу Президента, например, в этом году рост составил 10,3%. Каждый год, когда сумма увеличивается примерно на 10%, военнослужащие встречают это с высокой удовлетворённостью. Этот процесс продолжается, и в различных направлениях ведутся соответствующие работы.
Считаю, что в будущем в этом направлении будут систематически и последовательно проводиться работы. В соответствующих органах ведутся обсуждения, и в ближайшее время мы станем свидетелями значительных шагов в этом направлении".