Azərbaycanda cərimə sistemi
“Qanun layihəsi bir tərəfdən bu sahədə hüquqi bazanın daha da gücləndirilməsinə xidmət edir, digər tərəfdən isə idarəetmə və informasiya sistemlərinin formalaşdırılması hesabına şəffaflığın artırılmasına töhfə verir. Xüsusilə elektron xidmətlərin tətbiqinin genişlənməsi institusional səviyyədə açıq idarəçiliyin möhkəmlənməsinə imkan yaradır. Eyni zamanda dövlət vəsaitlərinin təyinatı üzrə xərclənməsinin hüquqi tənzimlənməsi istiqamətində normativ baza daha da təkmilləşdirilir. Bu baxımdan təqdim olunan dəyişikliklərin icrası zəruri hesab olunur və qanun layihəsinin mövcud iqtisadi islahatlara müsbət təsir göstərəcəyi şübhə doğurmur”.
Medianews.az-ın məlumatına görə, bu fikirləri Milli Məclisin plenar iclasında Vüqar Bayramov Cinayət Məcəlləsinə dəyişikliklər edilməsi ilə bağlı qanun layihəsinin müzakirəsi zamanı səsləndirib.
Deputat həmçinin bir sıra təkliflərini də irəli sürüb:
“Təqdim olunan dəyişikliklərə əsasən, Məcəllənin 308-ci maddəsində dövlət vəsaitinin təyinatından kənar istifadəsi 10 min manatadək olduqda, dəymiş ziyanın – yəni təyinatdan kənar istifadə edilən məbləğin 100 faizi həcmində cərimə tətbiq olunur və müəyyən hallarda cinayət məsuliyyətindən azad edilmə imkanı nəzərdə tutulur".
O  qeyd edib ki, mövcud mətndə cərimələr 9 min manatdan 13 min manatadək intervalda dəyişdiyi halda, yeni dəyişikliklərdə daha çox meyara əsaslanan yanaşma tətbiq edilir:
"Yəni əvvəlki sənədlərdə konkret məbləğlər göstərilirdisə, yeni variantda cərimənin hesablanması meyar üzrə müəyyənləşdirilir. Qeyd etmək lazımdır ki, bu meyarın diferensial tətbiqi vacibdir, çünki qanunda nəzərdə tutulan ziyanın məbləğinin dəqiq rəqəmlə ifadə olunması daha aydın hüquqi müəyyənlik yaradır”.//Bakıvaxtı.az

Система штрафов в Азербайджане
«Проект закона с одной стороны способствует дальнейшему укреплению правовой базы в этой сфере, с другой – вносит вклад в повышение прозрачности за счет формирования систем управления и информационных систем. Особенно расширение применения электронных услуг обеспечивает укрепление открытого управления на институциональном уровне. Одновременно с этим нормативная база в направлении правового регулирования расходования государственных средств по назначению совершенствуется. В этом отношении исполнение представленных изменений считается необходимым, и нет сомнений, что проект закона окажет положительное влияние на текущие экономические реформы».
По информации Medianews.az, эти слова на пленарном заседании Милли Меджлиса во время обсуждения законопроекта о внесении изменений в Уголовный кодекс выразил Вугар Байрамов.
Депутат также выдвинул ряд своих предложений:
«В соответствии с представленными изменениями, если использование государственных средств не по назначению по статье 308 кодекса составляет сумму до 10 тысяч манатов, применяется штраф в размере 100 процентов от ущерба, то есть от суммы использованных не по назначению средств, и в определенных случаях предусмотрена возможность освобождения от уголовной ответственности».
Он отметил, что в действующем тексте штрафы варьируются в пределах от 9 до 13 тысяч манатов, тогда как в новых изменениях применяется подход, основанный на большем количестве критериев:
«То есть если в прежних документах указывались конкретные суммы, то в новом варианте штраф определяется по критериям. Следует отметить, что дифференцированное применение этого критерия важно, поскольку точное числовое выражение суммы ущерба, предусмотренного законом, создает более четкую правовую определенность».