Azərbaycanda Əməkdar artist
Raziyyə Şirinova 1940-cı ildə anadan olub. "Lalə" qızlar ansamblının, 1964–1970-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasının solisti olub. 1980-ci ildə R. Şirinova Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet teatrına solist vəzifəsinə qəbul edilib, 2005-ci ilə kimi teatrda çalışıb. Teatrda çalışdığı illərdə o, "Əsli və Kərəm"də Əsli, "Aşıq Qərib"də Şahsənəm, "Şah İsmayıl"da Ərəbzəngi, "Gəlin qayası"nda Tutu , Əmi qızı, "Leyli və Məcnun"da Məcnunun anası və s. rollarda çıxış edib.
10 noyabr 2005-ci ildə Azərbaycan Respublikasının mədəni həyatında böyük xidmətlərinə görə "Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdünə" layiq görülüb. 16 sentyabr 2006-cı ildə Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Əməkdar artist” fəxri adı ilə təltif olunub.

Заслуженный артист Азербайджана
Разия Ширинова родилась в 1940 году. Она была солисткой ансамбля «Лале» и в 1964–1970 годах — солисткой Азербайджанской государственной филармонии. В 1980 году Р. Ширинова была принята на должность солистки в Азербайджанский государственный академический театр оперы и балета, где работала до 2005 года. За годы работы в театре она исполняла роли Асли в «Эсли и Керем», Шахсенем в «Ашык Гэрибе», Арабзанги в «Шах Исмаиле», Туту, племянница в «Скале невесты», мать Меджнуна в «Лейли и Меджнун» и другие.
10 ноября 2005 года за большой вклад в культурную жизнь Азербайджанской Республики ей была присуждена «Персональная стипендия Президента Азербайджанской Республики». 16 сентября 2006 года за заслуги в развитии азербайджанской культуры ей было присвоено почётное звание «Заслуженный артист».