Azərbaycanda Əməkdar artist
Raziyyə Şirinova 1940-cı ildə anadan olub. "Lalə" qızlar ansamblının, 1964–1970-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasının solisti olub. 1980-ci ildə R. Şirinova Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet teatrına solist vəzifəsinə qəbul edilib, 2005-ci ilə kimi teatrda çalışıb. Teatrda çalışdığı illərdə o, "Əsli və Kərəm"də Əsli, "Aşıq Qərib"də Şahsənəm, "Şah İsmayıl"da Ərəbzəngi, "Gəlin qayası"nda Tutu , Əmi qızı, "Leyli və Məcnun"da Məcnunun anası və s. rollarda çıxış edib.
10 noyabr 2005-ci ildə Azərbaycan Respublikasının mədəni həyatında böyük xidmətlərinə görə "Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdünə" layiq görülüb. 16 sentyabr 2006-cı ildə Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Əməkdar artist” fəxri adı ilə təltif olunub.

Honored Artist in Azerbaijan
Raziyya Shirinova was born in 1940. She was a member of the "Lale" girls ensemble, and from 1964 to 1970 was a soloist at the Azerbaijan State Philharmonic. In 1980, R. Shirinova was accepted as a soloist at the Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theater, where she worked until 2005. During her years at the theater, she performed roles such as Asli in "Asli and Kerem," Shahsanem in "Ashig Garib," Arebzangi in "Shah Ismayil," Tutu and cousin aunt in "The Bride’s Rock," and Majnun’s mother in "Leyli and Majnun," among others.
On November 10, 2005, she was awarded the "Personal Pension of the President of the Republic of Azerbaijan" for her great services to the cultural life of the Azerbaijan Republic. On September 16, 2006, she was honored with the title of "Honored Artist" for her services in the development of Azerbaijani culture.