Azərbaycanda ən az rast gəlinən
Azərbaycanda son beş ildə qeydiyyata alınan bəzi yoluxucu və parazitar xəstəliklər üzrə statistika açıqlanıb. Məlumatlar exinokokkoz və dəri leyşmaniozu hallarında azalma müşahidə olunduğunu göstərir.
Medianews.az xəbər verir ki, Modern.az-ın sorğusuna cavab olaraq Dövlət Statistika Komitəsindən bildirilib ki, 2025-ci ildə exinokokkoz üzrə 24 yoluxma halı qeydə alınıb. Bu göstərici 2024-cü ildə 33, 2023-cü ildə 58, 2022-ci ildə 74, 2021-ci ildə isə 43 olub.
Cüzam xəstəliyi üzrə vəziyyət son illərdə sabit qalıb. Belə ki, 2021-ci ildə 11, 2022-2025-ci illərdə isə hər il 10 yoluxma halı qeydə alınıb.
Visseral leyşmanioz üzrə 2025-ci ildə 19 yoluxma faktı qeydə alınıb. Bu göstərici 2024-cü ildə 11, 2023-cü ildə 31, 2022-ci ildə 27, 2021-ci ildə isə 42 olub.
Dəri leyşmaniozu hallarında isə son illərdə əhəmiyyətli azalma müşahidə edilir. 2023-cü ildə 46 yoluxma halı qeydə alındığı halda, bu rəqəm 2024-cü ildə 16-ya, 2025-ci ildə isə 5-ə enib. Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2021 və 2022-ci illərdə hər il 19 yoluxma halı qeydə alınmışdı.
Quduzluq xəstəliyi üzrə isə son beş ildə yoluxma halları çox aşağı səviyyədə qalıb. 2021-ci ildə 1, 2022-ci ildə 1, 2023-cü ildə 3, 2024-cü ildə 2, 2025-ci ildə isə 1 yoluxma faktı qeydə alınıb.

В Азербайджане за последние пять лет опубликована статистика по некоторым инфекционным и паразитарным заболеваниям. Данные показывают снижение случаев эхинококкоза и кожного лейшманиоза.
Medianews.az сообщает, что в ответ на запрос Modern.az Государственный комитет по статистике заявил, что в 2025 году зарегистрировано 24 случая эхинококкоза. Этот показатель составлял 33 в 2024 году, 58 в 2023 году, 74 в 2022 году и 43 в 2021 году.
Ситуация с заболеванием лепрой в последние годы остается стабильной. Так, в 2021 году было зарегистрировано 11 случаев, а в 2022-2025 годах — по 10 случаев в год.
По висцеральному лейшманиозу в 2025 году зарегистрировано 19 случаев заражения. Этот показатель составлял 11 в 2024 году, 31 в 2023 году, 27 в 2022 году и 42 в 2021 году.
В случаях кожного лейшманиоза в последние годы наблюдается значительное снижение. Если в 2023 году зафиксировано 46 случаев заражения, то в 2024 году этот показатель снизился до 16, а в 2025 году — до 5. Для сравнения отметим, что в 2021 и 2022 годах ежегодно регистрировалось по 19 случаев заражения.
Что касается заболевания бешенством, то за последние пять лет случаи заражения оставались на очень низком уровне. В 2021 году зарегистрирован 1 случай, в 2022 году — 1, в 2023 году — 3, в 2024 году — 2, а в 2025 году — 1 случай заражения.