Azərbaycanda ən az rast gəlinən
Azərbaycanda son beş ildə qeydiyyata alınan bəzi yoluxucu və parazitar xəstəliklər üzrə statistika açıqlanıb. Məlumatlar exinokokkoz və dəri leyşmaniozu hallarında azalma müşahidə olunduğunu göstərir.
Medianews.az xəbər verir ki, Modern.az-ın sorğusuna cavab olaraq Dövlət Statistika Komitəsindən bildirilib ki, 2025-ci ildə exinokokkoz üzrə 24 yoluxma halı qeydə alınıb. Bu göstərici 2024-cü ildə 33, 2023-cü ildə 58, 2022-ci ildə 74, 2021-ci ildə isə 43 olub.
Cüzam xəstəliyi üzrə vəziyyət son illərdə sabit qalıb. Belə ki, 2021-ci ildə 11, 2022-2025-ci illərdə isə hər il 10 yoluxma halı qeydə alınıb.
Visseral leyşmanioz üzrə 2025-ci ildə 19 yoluxma faktı qeydə alınıb. Bu göstərici 2024-cü ildə 11, 2023-cü ildə 31, 2022-ci ildə 27, 2021-ci ildə isə 42 olub.
Dəri leyşmaniozu hallarında isə son illərdə əhəmiyyətli azalma müşahidə edilir. 2023-cü ildə 46 yoluxma halı qeydə alındığı halda, bu rəqəm 2024-cü ildə 16-ya, 2025-ci ildə isə 5-ə enib. Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2021 və 2022-ci illərdə hər il 19 yoluxma halı qeydə alınmışdı.
Quduzluq xəstəliyi üzrə isə son beş ildə yoluxma halları çox aşağı səviyyədə qalıb. 2021-ci ildə 1, 2022-ci ildə 1, 2023-cü ildə 3, 2024-cü ildə 2, 2025-ci ildə isə 1 yoluxma faktı qeydə alınıb.

Statistics on certain infectious and parasitic diseases registered in Azerbaijan over the past five years have been announced. The data show a decrease in cases of echinococcosis and cutaneous leishmaniasis.
Medianews.az reports that in response to an inquiry from Modern.az, the State Statistics Committee stated that in 2025, 24 cases of echinococcosis were recorded. This figure was 33 in 2024, 58 in 2023, 74 in 2022, and 43 in 2021.
The situation regarding leprosy has remained stable in recent years. Specifically, 11 cases were recorded in 2021, and 10 cases each year from 2022 to 2025.
For visceral leishmaniasis, 19 cases were recorded in 2025. This figure was 11 in 2024, 31 in 2023, 27 in 2022, and 42 in 2021.
In cases of cutaneous leishmaniasis, a significant decrease has been observed in recent years. While 46 cases were recorded in 2023, this number dropped to 16 in 2024 and to 5 in 2025. For comparison, 19 cases were recorded each year in 2021 and 2022.
Regarding rabies, infection cases have remained at very low levels over the past five years. One case was recorded in 2021, one in 2022, three in 2023, two in 2024, and one in 2025.