Azərbaycanda həbs qərarları fərqli üsulla çıxarılacaq -
Azərbaycanın Cinayət-Prosessual Məcəlləsinə görə, cinayət törətdiyinə şübhə yaranmış şəxsin tutulması 48 saatdan artıq çəkə bilməz. 48 saat ərzində tutulmuş şəxsə ittiham elan edilməli, həbslə bağlı prokurorun təqdimatı olduqda isə o, məhkəməyə gətirilməli, məhkəmə təxirə salmadan işə baxıb həmin şəxs barəsində həbs qətimkan tədbirinin seçilməsi və ya onun azad edilməsi haqqında qərar çıxarmalıdır.
Təcrübə göstərir ki, istintaq orqanı bəzən tutulan şəxsi 48 saatlıq müddətin bitməsinə çox az qalmış məhkəməyə gətirir. Məhkəmə isə müddət başa çatanadək qərar verməlidir. Beləliklə, məhkəmə işə çox qısa zaman ərzində baxmağa məcbur olur ki, bu da qərarın bəzi hallarda tam və hərtərəfli araşdırma aparılmadan çıxarılması ilə nəticələnir.
Medianews.az xəbər verir ki, bütün bunları nəzərə alaraq Azərbaycanın Konstitusiya Məhkəməsinin Plenumu həbs qətimkan tədbirinin seçilməsi ilə bağlı məsələnin obyektiv və hərtərəfli araşdırılması üçün 48 saatlıq müddətin istintaq orqanları və məhkəmələr arasında bölünməsinə ehtiyac yarandığı qənaətinə gəlib.
Plenumun aprelin 17-də çıxardığı qərarda Milli Məclisə bu istiqamətdə qanunvericiliyi təkmilləşdirmək və 48 saatlıq müddət çərçivəsində ağlabatan vaxt bölgüsü aparmaq tövsiyə edilib.
Qərarda qeyd olunub ki, bir sıra xarici ölkələrin təcrübəsində bu məsələ məhz qanunvericilik qaydasında tənzimlənib. Məsələn, Rusiyada da Azərbaycandakı kimi məhkəmə qərarı olmadan şübhəli şəxsin tutulması 48 saatdan artıq çəkə bilməz. Amma Rusiya qanunvericiliyinə görə, şübhəli şəxs barəsində vəsatət qaldırıldığı halda istintaq orqanı tutulma müddətinin, yəni 48 saatın başa çatmasına ən geci 8 saat qalmış hakimə müraciət etməlidir.
Qazaxıstanda da oxşar vaxt bölgüsü var. Qazaxıstanda cinayət törədilməsində şübhəli bilinən şəxsin tutulma müddəti 72 saatdan artıq ola bilməz. Amma Rusiyadakı kimi Qazaxıstanda da prokuror həbs qətimkan tədbirinin seçilməsi barədə təqdimatı tutulma müddətinin başa çatmasına ən geci 8 saat qalmış hakimə verməlidir.
Konstitusiya Məhkəməsinin Plenumu hesab edir ki, Azərbaycanda da 48 saatlıq müddəti istintaq və məhkəmə orqanları arasında bölmək lazımdır. Bu isə yalnız qanunvericiliyə düzəliş edilməsi ilə mümkündür, yəni Milli Məclisin səlahiyyətindədir.
Beləliklə, Konstitusiya Məhkəməsi Plenumunun aprelin 17-də çıxardığı qərar ölkədə həbs qətimkan tədbirinin seçilməsi məsələsində qoyulmuş 48 saatlıq müddətin istintaq orqanları ilə məhkəmələr arasında bölünəcəyindən, bu sahədə yeni qanun layihəsinin hazırlanacağından xəbər verir.
Xatırladaq ki, Konstitusiya Məhkəməsi Plenumunun qərarları qətidir, heç bir orqan və ya şəxs tərəfindən ləğv edilə, dəyişdirilə və ya rəsmi təfsir edilə bilməz.

Согласно Уголовно-процессуальному кодексу Азербайджана, задержание лица, подозреваемого в совершении преступления, не может превышать 48 часов. В течение 48 часов задержанному должно быть предъявлено обвинение, а при наличии представления прокурора о задержании его следует доставить в суд, который безотлагательно рассматривает дело и выносит решение о мере пресечения в виде ареста или освобождении этого лица.
Практика показывает, что следственные органы иногда доставляют задержанного в суд за очень короткое время до окончания 48-часового срока. Суд же должен вынести решение до истечения срока. Таким образом, суд вынужден рассматривать дело за очень короткий период времени, что в некоторых случаях приводит к принятию решения без полного и всестороннего исследования дела.
Medianews.az сообщает, что учитывая все это, Пленум Конституционного суда Азербайджана пришел к выводу о необходимости разделения 48-часового срока между следственными органами и судами для объективного и всестороннего рассмотрения вопроса о применении меры пресечения в виде заключения под стражу.
В решении Пленума от 17 апреля парламенту рекомендовано усовершенствовать законодательство в этом направлении и произвести разумное распределение времени в рамках 48-часового срока.
В решении отмечается, что в практике ряда зарубежных стран этот вопрос регулируется именно законодательным путем. Например, в России, как и в Азербайджане, без решения суда задержание подозреваемого не может превышать 48 часов. Но по российскому законодательству, если подано ходатайство о мере пресечения, следственный орган обязан обратиться к судье не позднее чем за 8 часов до окончания 48-часового срока задержания.
В Казахстане также существует подобное распределение времени. Там срок задержания подозреваемого в совершении преступления не может превышать 72 часа. Но, как и в России, прокурор должен подать представление о мере пресечения не позднее чем за 8 часов до истечения срока задержания.
Пленум Конституционного суда считает, что в Азербайджане также необходимо разделить 48-часовой срок между следственными и судебными органами. Это возможно только посредством внесения изменений в законодательство, что входит в компетенцию парламента.
Таким образом, решение Пленума Конституционного суда от 17 апреля свидетельствует о том, что 48-часовой срок для применения меры пресечения в виде ареста будет разделен между следственными органами и судами, а также о подготовке нового законопроекта в этой сфере.
Напомним, что решения Пленума Конституционного суда являются окончательными и не могут быть отменены, изменены или официально истолкованы каким-либо органом или лицом.