Azərbaycanda kredit və əmanət –
2026-cı il yanvarın 1-nə Azərbaycanda 22 bankın cəmi aktivləri 57,1 milyard manata yaxınlaşıb, cəmi öhdəlikləri 49,7 milyard manatı ötüb.
Medianews.az Mərkəzi Banka istinadla bildirir ki, ölkədə 30 milyard manatdan çox kredit, 16,7 milyard manat əmanət rəsmiləşib.
Bakıda qeydə alınan kredit 22,8 milyard manat göstərilir.
Başqa bölgələr belə sıralanır: Abşeron-Xızı – 1,2 milyard manat, Gəncə-Daşkəsən – 896,1 milyon manat, Lənkəran-Astara – 714,3 milyon manat, Şəki-Zaqatala – 612,7 milyon manat, Mərkəzi Aran – 602,1 milyon manat, Qazax-Tovuz – 577,6 milyon manat, Qarabağ – 526,4 milyon manat, Quba-Xaçmaz – 523,3 milyon manat, Naxçıvan – 495,3 milyon manat, Şirvan-Salyan – 467,1 milyon manat, Mil-Muğan – 355,8 milyon manat, Dağlıq Şirvan – 208,8 milyon manat, Şərqi Zəngəzur – 26,5 milyon manat.
Hesabata görə, Bakıda 14,7 milyard manat əmanət qoyulub.
Qalan bölgələrin göstəriciləri belədir: Abşeron-Xızı – 613,9 milyon manat, Gəncə-Daşkəsən – 268,07 milyon manat, Quba-Xaçmaz – 166,3 milyon manat, Şəki-Zaqatala – 151,7 milyon manat, Lənkəran-Astara – 145,7 milyon manat, Mərkəzi Aran – 144,9 milyon manat, Qazax-Tovuz – 134,8 milyon manat, Qarabağ – 100,7 milyon manat, Naxçıvan – 84,9 milyon manat, Şirvan-Salyan – 78,8 milyon manat, Mil-Muğan – 51,9 milyon manat, Dağlıq Şirvan – 51,1 milyon manat, Şərqi Zəngəzur – 842 min manat.

По состоянию на 1 января 2026 года суммарные активы 22 банков в Азербайджане приблизились к 57,1 миллиардам манатов, а совокупные обязательства превысили 49,7 миллиарда манатов.
Medianews.az, ссылаясь на Центральный банк, сообщает, что в стране оформлено кредитов на сумму свыше 30 миллиардов манатов и вкладов на 16,7 миллиарда манатов.
Кредиты, зарегистрированные в Баку, составляют 22,8 миллиарда манатов.
Другие регионы расположились следующим образом: Абшерон-Хызы – 1,2 миллиарда манатов, Гянджа-Дашкесан – 896,1 миллиона манатов, Ленкоран-Астара – 714,3 миллиона манатов, Шеки-Закатала – 612,7 миллиона манатов, Центральный Аран – 602,1 миллиона манатов, Газах-Товуз – 577,6 миллиона манатов, Карабах – 526,4 миллиона манатов, Куба-Хачмаз – 523,3 миллиона манатов, Нахичевань – 495,3 миллиона манатов, Ширван-Сальян – 467,1 миллиона манатов, Мил-Мугань – 355,8 миллиона манатов, Горный Ширван – 208,8 миллиона манатов, Восточный Зангезур – 26,5 миллиона манатов.
По отчёту, в Баку размещены вклады на 14,7 миллиарда манатов.
Показатели остальных регионов следующие: Абшерон-Хызы – 613,9 миллиона манатов, Гянджа-Дашкесан – 268,07 миллиона манатов, Куба-Хачмаз – 166,3 миллиона манатов, Шеки-Закатала – 151,7 миллиона манатов, Ленкоран-Астара – 145,7 миллиона манатов, Центральный Аран – 144,9 миллиона манатов, Газах-Товуз – 134,8 миллиона манатов, Карабах – 100,7 миллиона манатов, Нахичевань – 84,9 миллиона манатов, Ширван-Сальян – 78,8 миллиона манатов, Мил-Мугань – 51,9 миллиона манатов, Горный Ширван – 51,1 миллиона манатов, Восточный Зангезур – 842 тысячи манатов.