Azərbaycanda metro niyə dayanmışdı? -
21 aprel "Nərimanov–Ulduz" mənzilini enerji ilə təmin edən yarımstansiyada qısaqapanma baş vermiş, həmin mənzildə tuneldə tüstülənmə qeydə alınmışdı. Biz sərnişinlərin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün əvvəlcə hadisənin fəsadlarını aradan qaldırıb sonra hərəkəti bərpa etdik.
Medianews.az xəbər verir ki, bunu "Bakı Metropoliteni" QSC-nin sədri Vüsal Aslanov yerli mediaya verdiyi müsahibəsində deyib.
Onun sözlərinə görə hadisə zamanı təxliyə operativ şəkildə təmin olundu.
"İlk öncə baş vermiş hadisəyə görə təəssüfümü bildirirəm və sərnişinlərimizdən bir daha üzr istəyirəm. Hadisə zamanı sərnişinlər və əməkdaşlar arasında xəsarət alan olmadı, təxliyə operativ şəkildə təmin olundu. Daxili İşlər Nazirliyi, Fövqəladə Hallar Nazirliyi əməkdaşlarına təxliyə zamanı və ilkin tibbi xidmət göstərən TƏBİB əməkdaşlarına, Bakı metropoliteninin məlumatlarının operativ ictimaiyyətə çatdıraraq çaşqınlıq yaranmasının qarşısının alınmasında xüsusi rolu olan media nümayəndələrinə təşəkkürümü bildirirəm.
Vüsal Aslanov qeyd edib ki, Dövlət Proqramında Bakı metropoliteninin enerji dayanıqlığının təmin edilməsi xüsusi bənd kimi yer alıb: "Ümumiyyətlə, Bakı Metropoliteninin elektrik şəbəkəsi dayanıqlı qurulub — istənilən sahə iki fərqli alternativ enerji mənbəyindən qidalanır. Dövlət Proqramında Bakı metropoliteninin enerji dayanıqlığının təmin edilməsi xüsusi bənd kimi yer alıb. 2025-ci ildə xarici ekspertləri dəvət edib enerji sistemini tam texniki auditdən keçirdik və tədbirlər planı hazırladıq. Artıq 2025-ci ildən iki mövcud yarımstansiyanın yenidən qurulması, bir yeni yarımstansiyanın tikintisi, kabel şəbəkəsinin yenilənməsi və SCADA sisteminin yenidən qurulması istiqamətində işlər görülür".
O qeyd edib ki, dizel generatorların əsas rolu xarici enerji təchizatının əvəzlənməsinə fokuslanıb, ona görə bu halda onlardan istifadə mümkün deyil.
"Bakı Metropoliteninin 21 ədəd dizel generatoru mövcuddur, bunlar mütəmadi olaraq texniki baxışdan keçir. Bu generatorların funksiyası xarici enerji təchizatında fasilə yarandığı zaman avtomatik işə düşməkdir. Biz ildə iki dəfə qəza məşqləri keçiririk.
Lakin bu hadisədə xarici elektrik şəbəkəsində problem yox idi - metronun öz yarımstansiyasında qısaqapanma baş vermişdi. Ona görə bu halda onlardan istifadə mümkün deyil". - Vüsal Aslanov qeyd edib.//Bakıvaxtı.az

On April 21, a short circuit occurred at the substation supplying energy to the "Narimanov–Ulduz" station, and smoke was recorded in the tunnel at that station. To ensure the safety of passengers, we first eliminated the consequences of the incident, then resumed movement.
Medianews.az reports that this was stated by Vusal Aslanov, chairman of "Baku Metro" JSC, in an interview with local media.
According to him, the evacuation was carried out promptly during the incident.
"First of all, I express my regret over the incident and apologize once again to our passengers. No injuries occurred among passengers and staff during the incident; evacuation was carried out promptly. I thank the staff of the Ministry of Internal Affairs, Ministry of Emergency Situations involved in the evacuation and initial medical assistance by TABIB staff, as well as media representatives who played a special role in promptly communicating Baku Metro information to the public and preventing panic.
Vusal Aslanov noted that ensuring the energy resilience of Baku Metro is a special clause in the State Program: "Overall, the electrical network of Baku Metro is built resiliently—each sector is powered from two different alternative energy sources. Ensuring the energy resilience of Baku Metro was included as a special clause in the State Program. In 2025, we invited foreign experts to fully audit the energy system technically and prepared an action plan. Starting from 2025, work is underway on the reconstruction of two existing substations, construction of one new substation, renewal of the cable network, and modernization of the SCADA system."
He added that the main role of diesel generators is focused on substituting the external energy supply; therefore, their use is not possible in this case.
"Baku Metro has 21 diesel generators, which undergo regular technical inspections. The function of these generators is to automatically operate when there is an interruption in the external energy supply. We conduct emergency drills twice a year.
However, in this incident, there was no problem in the external electrical network—the short circuit occurred at the metro's own substation. Therefore, their use is not possible in this case," Vusal Aslanov stated. //Bakuvaxti.az