Azərbaycanda metro niyə dayanmışdı? -
21 aprel "Nərimanov–Ulduz" mənzilini enerji ilə təmin edən yarımstansiyada qısaqapanma baş vermiş, həmin mənzildə tuneldə tüstülənmə qeydə alınmışdı. Biz sərnişinlərin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün əvvəlcə hadisənin fəsadlarını aradan qaldırıb sonra hərəkəti bərpa etdik.
Medianews.az xəbər verir ki, bunu "Bakı Metropoliteni" QSC-nin sədri Vüsal Aslanov yerli mediaya verdiyi müsahibəsində deyib.
Onun sözlərinə görə hadisə zamanı təxliyə operativ şəkildə təmin olundu.
"İlk öncə baş vermiş hadisəyə görə təəssüfümü bildirirəm və sərnişinlərimizdən bir daha üzr istəyirəm. Hadisə zamanı sərnişinlər və əməkdaşlar arasında xəsarət alan olmadı, təxliyə operativ şəkildə təmin olundu. Daxili İşlər Nazirliyi, Fövqəladə Hallar Nazirliyi əməkdaşlarına təxliyə zamanı və ilkin tibbi xidmət göstərən TƏBİB əməkdaşlarına, Bakı metropoliteninin məlumatlarının operativ ictimaiyyətə çatdıraraq çaşqınlıq yaranmasının qarşısının alınmasında xüsusi rolu olan media nümayəndələrinə təşəkkürümü bildirirəm.
Vüsal Aslanov qeyd edib ki, Dövlət Proqramında Bakı metropoliteninin enerji dayanıqlığının təmin edilməsi xüsusi bənd kimi yer alıb: "Ümumiyyətlə, Bakı Metropoliteninin elektrik şəbəkəsi dayanıqlı qurulub — istənilən sahə iki fərqli alternativ enerji mənbəyindən qidalanır. Dövlət Proqramında Bakı metropoliteninin enerji dayanıqlığının təmin edilməsi xüsusi bənd kimi yer alıb. 2025-ci ildə xarici ekspertləri dəvət edib enerji sistemini tam texniki auditdən keçirdik və tədbirlər planı hazırladıq. Artıq 2025-ci ildən iki mövcud yarımstansiyanın yenidən qurulması, bir yeni yarımstansiyanın tikintisi, kabel şəbəkəsinin yenilənməsi və SCADA sisteminin yenidən qurulması istiqamətində işlər görülür".
O qeyd edib ki, dizel generatorların əsas rolu xarici enerji təchizatının əvəzlənməsinə fokuslanıb, ona görə bu halda onlardan istifadə mümkün deyil.
"Bakı Metropoliteninin 21 ədəd dizel generatoru mövcuddur, bunlar mütəmadi olaraq texniki baxışdan keçir. Bu generatorların funksiyası xarici enerji təchizatında fasilə yarandığı zaman avtomatik işə düşməkdir. Biz ildə iki dəfə qəza məşqləri keçiririk.
Lakin bu hadisədə xarici elektrik şəbəkəsində problem yox idi - metronun öz yarımstansiyasında qısaqapanma baş vermişdi. Ona görə bu halda onlardan istifadə mümkün deyil". - Vüsal Aslanov qeyd edib.//Bakıvaxtı.az

21 апреля в подстанции, обеспечивающей энергоснабжение квартиры «Нариманов–Улдуз», произошёл короткое замыкание, в той квартире в тоннеле зафиксировалось задымление. Для обеспечения безопасности пассажиров мы сначала устранили последствия происшествия, а затем восстановили движение.
Medianews.az сообщает, что об этом в интервью местным СМИ заявил председатель ГКП «Бакинский метрополитен» Вусал Асланов.
По его словам, эвакуация во время инцидента была организована оперативно.
«Прежде всего, я выражаю сожаление по поводу произошедшего и ещё раз прошу прощения у наших пассажиров. Во время происшествия никто из пассажиров и сотрудников не пострадал, эвакуация была организована оперативно. Хочу выразить благодарность сотрудникам Министерства внутренних дел, Министерства по чрезвычайным ситуациям, сотрудникам ТАБИБ, которые обеспечивали эвакуацию и оказывали первую медицинскую помощь, а также представителям СМИ, сыгравшим особую роль в оперативном донесении информации бакинского метрополитена до общественности, что помогло избежать паники.
Вусал Асланов отметил, что в Государственной программе особым пунктом прописано обеспечение энергетической устойчивости Бакинского метрополитена: «Вообще электросеть Бакинского метрополитена построена устойчиво — каждая зона питается от двух различных альтернативных источников энергии. В Государственной программе обеспечение энергетической устойчивости Бакинского метрополитена выделено как особый пункт. В 2025 году мы пригласили иностранных экспертов для полного технического аудита энергетической системы и подготовили план действий. Уже с 2025 года ведутся работы по реконструкции двух существующих подстанций, строительству одной новой подстанции, обновлению кабельной сети и перестройке системы SCADA.»
Он отметил, что основная роль дизель-генераторов сосредоточена на замещении внешнего энергоснабжения, поэтому в данном случае их использование невозможно.
«В Бакинском метрополитене имеется 21 дизель-генератор, которые регулярно проходят технический осмотр. Функция этих генераторов — автоматически запускаться при перерыве во внешнем энергоснабжении. Мы два раза в год проводим аварийные учения.
Однако при этом происшествии проблем с внешней электросетью не было — короткое замыкание произошло на собственной подстанции метро. Поэтому в этом случае их использование невозможно», — отметил Вусал Асланов.//Bakıvaxtı.az