Azərbaycanda pul verib əsgər getməmək
Azərbaycanda 18 yaşına çatmış vətəndaşlar "Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında" Qanuna uyğun olaraq müddətli həqiqi hərbi xidmətə cəlb edilirlər.
Müəyyən hallarda (məsələn, təhsil, sağlamlıq durumu və s.) qanunla nəzərdə tutulmuş əsaslarla hərbi xidmətə çağırışa möhlət verilə bilər. Bir sıra ölkələrdə, alternativ hərbi xidmət və ya ödənişli xidmət növü mövcuddur.
Məsələn, qardaş Türkiyədə ödənişli hərbi xidmət növü var. Hazırda orada ödənişli əsgərliyin məbləği 417 min TL və ümumilikdə hərbi xidmət müddəti 32 gün təşkil edir. Dünyada ödənişli əsgərlik və ya alternativ  xidmət Türkiyə, Avstriya, Finlandiya və İsveçrə kimi ölkələrdə fərqli üsullarla qüvvədədir.
Azərbaycanda isə bu istiqamətdə müzakirələr aparılmasına baxmayaraq, hələ ki,  yeni bir qərar öz təsdiqini tapmayıb.  Ümumiyyətlə, Azərbaycanda ödənişli əsgərlik tətbiq edilə bilərmi?
Medianews.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı hərbi ekspert Üzeyir Cəfərov Cebheinfo.az-a bildirib ki, Azərbaycanda alternativ hərbi xidmət olmalıdır və olacaq:
“Sadəcə olaraq  bizdə hələlik bu məsələyə  diqqət yetirmək istəmirlər. Bizdə “Alternativ hərbi xidmət haqqında” Qanun qəbul olunmalıdır. Hələ 1990-cı ildə bu məsələ gündəmdə olsa da, öz həllini tapmadı. 2020-ci ildən Qarabağ məsələsi həll olunub.
Sadəcə bizim millət vəkilləri müxtəlif sənədləri müzakirə etsələr də, “Alternativ hərbi xidmət haqqında” Qanuna fikir bildirmirlər. Alternativ hərbi xidmət olacağı təqdirdə ödənişli xidmətə də baxıla bilər.
Məsələn, mən ali təhsil alıramsa, toplantılara cəlb edirlər, əqidəm imkan vermirsə, ödəniş edirəm və alternativ hərbi xidmət keçirəm. Sadəcə bu istiqamətdə məsələni müzakirə etmək istəmirlər.
Bir sıra ölkələrdə, Gürcüstanda, qardaş Türkiyədə təcrübə var ki, hərbi xidmətlə bağlı müəyyən ödəniş edir, həmin vəsait hərbinin və yaxud güc strukturunun tələbatını ödəyir. Sadəcə olaraq  bunu reallaşdırmaq lazımdır.
Ancaq qanunvericilik  orqanı və yaxud müvafiq güc strukturlarının rəhbərləri nədənsə özlərinə əziyyət vermək istəmir". Ekspert bildirib ki, mütləq Azərbaycanda da bu barədə qanun olacaq:

В Азербайджане граждане, достигшие 18 лет, призываются на срочную военную службу в соответствии с Законом «О воинской обязанности и военной службе».
В определённых случаях (например, учёба, состояние здоровья и т.д.) на законных основаниях может быть предоставлена отсрочка от призыва на военную службу. В ряде стран существуют альтернативные виды военной службы или службы с оплатой.
Например, в братской Турции существует вид службы с оплатой. В настоящее время там сумма оплаты за военную службу составляет 417 тысяч турецких лир, а общая продолжительность военной службы — 32 дня. В мире служба с оплатой или альтернативная служба действует в таких странах, как Турция, Австрия, Финляндия и Швейцария, но по разным методикам.
В Азербайджане, несмотря на обсуждения в этом направлении, пока не принято никакого нового решения. Вообще, может ли в Азербайджане применяться служба с оплатой?
Как сообщает Medianews.az, военный эксперт Узеир Джафаров в интервью Cebheinfo.az заявил, что в Азербайджане должна быть альтернативная военная служба, и она будет:
«Просто у нас пока не хотят уделять внимание этому вопросу. У нас должен быть принят Закон «Об альтернативной военной службе». Этот вопрос был в повестке ещё в 1990 году, но до сих пор не получил своего решения. С 2020 года вопрос Карабаха решён.
Просто наши депутаты, хотя и обсуждают различные документы, не высказываются по Закону «Об альтернативной военной службе». Если будет альтернативная военная служба, можно будет рассмотреть и платную службу.
Например, если я получаю высшее образование, меня призывают на собрания, но если мои убеждения не позволяют это сделать, я плачу и прохожу альтернативную военную службу. Просто не хотят обсуждать этот вопрос.
В ряде стран, в Грузии, в братской Турции есть опыт, когда связанную с военной службой сумму платят, и эти средства покрывают потребности армии или силовых структур. Просто нужно это реализовать.
Однако законодательный орган или руководители соответствующих силовых структур почему-то не хотят утруждать себя». Эксперт заявил, что обязательно в Азербайджане будет закон по этому вопросу: