Azərbaycanda rənglənmiş portağallar satılır? -
Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi tərəfindən satışda rənglənmiş portağallara rast gəlinməsi məsələsinə aydınlıq gətirilib.
Oxu.Az xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədr müavini Əziz Şərifov 2025-ci için yekunlarına həsr olunmuş mətbuat konfransında çıxışı zamanı məlumat verib.
O bildirib ki, Azərbaycana bir çox ölkələrdən portağal idxal olunur:
"İdxal olunan məhsullar risk əsasında ekspertizaya cəlb olunub. Ötən il idxal zamanı 421 min ton portağalda rəngləyici qida əlavəsi aşkar olunub və dövriyyə buraxılmasının qarşısını alınıb.
Ötən il bu hal ilə bağlı ixracatçı ölkələrə xəbərdarlıq edilib. Son zamanlar bazarlarda bu halın olması müşahidə olunmur".

Are painted oranges sold in Azerbaijan? -
Clarification has been provided regarding the occurrence of dyed oranges for sale by the Azerbaijan Food Safety Agency.
Oxu.Az reports that this information was given by Aziz Sharifov, Deputy Chairman of the Azerbaijan Food Safety Agency, during a press conference dedicated to the results of 2025.
He stated that oranges are imported to Azerbaijan from many countries:
"Imported products are subjected to expertise based on risk. Last year, during import, dyeing food additives were detected in 421 thousand tons of oranges, and their circulation was prevented.
Last year, warnings were issued to exporting countries regarding this issue. Recently, this situation has not been observed in the markets."