Azərbaycanda rənglənmiş portağallar satılır? -
Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi tərəfindən satışda rənglənmiş portağallara rast gəlinməsi məsələsinə aydınlıq gətirilib.
Oxu.Az xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədr müavini Əziz Şərifov 2025-ci için yekunlarına həsr olunmuş mətbuat konfransında çıxışı zamanı məlumat verib.
O bildirib ki, Azərbaycana bir çox ölkələrdən portağal idxal olunur:
"İdxal olunan məhsullar risk əsasında ekspertizaya cəlb olunub. Ötən il idxal zamanı 421 min ton portağalda rəngləyici qida əlavəsi aşkar olunub və dövriyyə buraxılmasının qarşısını alınıb.
Ötən il bu hal ilə bağlı ixracatçı ölkələrə xəbərdarlıq edilib. Son zamanlar bazarlarda bu halın olması müşahidə olunmur".

В Азербайджане продаются окрашенные апельсины? -
Азербайджанским агентством по обеспечению безопасности продовольствия была разъяснена ситуация с обнаружением на продаже окрашенных апельсинов.
Как сообщает Oxu.Az, об этом в ходе пресс-конференции, посвящённой итогам 2025 года, сообщил заместитель председателя Азербайджанского агентства по обеспечению безопасности продовольствия Əзиз Шарифов.
Он отметил, что в Азербайджан апельсины импортируются из многих стран:
«Импортируемая продукция проходит экспертизу на основе оценки рисков. В прошлом году при импорте 421 тысячи тонн апельсинов были выявлены пищевые красители, и их выпуск в обращение был предотвращён.
В прошлом году по этому поводу были направлены предупреждения странам-экспортёрам. В последнее время на рынках подобные случаи не наблюдаются».