Azərbaycanda repetitor xidməti süni intellektlə əvəz olunur?
Azərbaycanda qəbul imtahanlarına hazırlaşmaq üçün süni intellekt əsaslı platforma təqdim olunub. Abituriyentlər icrammer.com vasitəsilə müxtəlif fənlər üzrə onlayn hazırlıq keçə bilirlər.
Texnobloger Fərid Pərdəşünas Medianews.az-a deyib ki, platformada fənlər üzrə mövzular təqdim olunur: “Mövzunu və çətinlik səviyyəsini seçərək, süni intellektdən müəllim kimi istifadə etmək mümkündür.
Eyni zamanda, seçdiyiniz çətinlik səviyyəsinə uyğun olaraq 200.000-dən çox tapşırıq bazasından fərqli testlər generasiya olunur və cavablar onlayn şəkildə yoxlanaraq nəticələr təqdim edilir.
Çətinlik çəkdiyiniz və ya səhv etdiyiniz sualların izahını isə "Aİ müəllim"dən birbaşa soruşmaq imkanı da var”.
Fərid Pərdəşünasın fikrincə, ümumilikdə bunu repetitor xidmətinin süni intellektlə əvəzlənmiş bir versiyası kimi qəbul etmək də olar: “Yaxın zamanda platformaya Azərbaycan dili və ingilis dili fənləri də əlavə olunacaq”.

An artificial intelligence-based platform has been presented in Azerbaijan for preparing for entrance exams. Applicants can prepare online in various subjects through icrammer.com.
Tech blogger Farid Pərdəşünas told Medianews.az that topics by subjects are presented on the platform: “By selecting the topic and difficulty level, it is possible to use artificial intelligence as a teacher.
At the same time, different tests are generated from a database of more than 200,000 tasks according to the selected difficulty level, and answers are checked online and results are presented.
The explanation of questions you struggle with or answer incorrectly can also be asked directly from the "AI teacher.”
According to Farid Pərdəşünas, overall, this can be considered an artificial intelligence-replaced version of tutor service: “Soon, Azerbaijani language and English language subjects will also be added to the platform.”