Azərbaycanda siyasi partiyalar dövlətdən nə qədər pul alıb? –
Medianews.az saytı siyasi partiyaların 2025-ci ildə dövlətdən nə qədər maliyyə yardımı aldığına nəzər salıb.
Qaydaya görə, dövlət büdcəsində nəzərdə tutulan maliyyə yardımı partiyalar arasında belə paylanır: 40 faizi parlamentdə təmsil olunan siyasi partiyalar arasında bərabər, 50 faizi partiyaların deputatlarının sayına uyğun bölünür; 5 faizi parlamentə təkrar və əlavə seçkilər nəticəsində, həmçinin fəaliyyətdə olan deputatların partiya mənsubiyyətinin yaranması (dəyişməsi) ilə əlaqədar parlamentdə təmsil olunan yeni siyasi partiyalara düşür; 2,5 faizi namizədləri seçkidə etibarlı səslər qazanmış, lakin parlamentdə təmsil olunmayan siyasi partiyalar arasında bərabər, 2,5 faizi qazanılmış səslərin sayına uyğun bölünür.
2024-cü il sentyabrın 1-də seçilmiş 125 nəfərlik parlamentin hazırda 124 üzvü var.
Yeni Azərbaycan Partiyası 67, Vətəndaş Həmrəyliyi Partiyası 3, Ədalət, Hüquq, Demokratiya Partiyası, Böyük Azərbaycan Partiyası, Respublikaçı Alternativ Partiyası, Demokratik İslahatlar Partiyası, Böyük Quruluş Partiyası, Azərbaycan Milli İstiqlal Partiyası, Ana Vətən Partiyası, Milli Cəbhə Partiyası, Azərbaycan Demokratik Maarifçilik Partiyası 1 mandatla təmsil olunur.
Mərkəzi Seçki Komissiyasına təqdim olunan maliyyə hesabatlarına əsasən, 2025-ci ildə dövlət Yeni Azərbaycan Partiyasına 3 milyon 4,6 min manat yardım verib.
Vətəndaş Həmrəyliyi Partiyası 379,1 min manat, Ədalət, Hüquq, Demokratiya Partiyası 338,7 min manat yardım alıb.
Ana Vətən Partiyası, Azərbaycan Demokratik Maarifçilik Partiyası, Azərbaycan Milli İstiqlal Partiyası, Böyük Azərbaycan Partiyası, Böyük Quruluş Partiyası, Demokratik İslahatlar Partiyası, Milli Cəbhə Partiyası, Respublikaçı Alternativ Partiyası 304,9 min manat götürüb.
Müsavat Partiyasına 40 min 586 manat, Azad Vətən Partiyasına 7 min manat, Haqq-Ədalət Partiyasına 2 min 90 manat, Ağ Partiyaya 1175 manat, Yeni Zaman Partiyasına 1140 manat, Ədalət Partiyasına 1012 manat, Azərbaycan Xalq Partiyasına 850 manat, Klassik Xalq Cəbhəsi Partiyasına 50 manat yardım düşüb.
Azərbaycan Demokrat Partiyası, Azərbaycan Xalq Cəbhəsi Partiyası, Ümid Partiyası, Gələcək Azərbaycan Partiyası, Milli Dirçəliş Hərəkatı Partiyası, Müasir Müsavat Partiyası, Vəhdət Partiyası dövlət yardımı almayıb.

The website Medianews.az has taken a look at how much financial aid political parties received from the state in 2025.
According to the rule, financial aid envisaged in the state budget is distributed among parties as follows: 40 percent is equally divided among political parties represented in the parliament, 50 percent is divided according to the number of deputies of the parties; 5 percent falls to new political parties represented in the parliament as a result of repeat and additional elections, as well as changes in the party affiliation of active deputies; 2.5 percent is equally divided among political parties that received valid votes in the election but are not represented in the parliament, and 2.5 percent is divided according to the number of votes received.
As of September 1, 2024, the parliament elected with 125 members currently has 124 members.
The New Azerbaijan Party is represented with 67 mandates, the Civic Solidarity Party with 3, and the Justice, Law, Democracy Party, Great Azerbaijan Party, Republican Alternative Party, Democratic Reforms Party, Great Construction Party, Azerbaijan National Independence Party, Motherland Party, National Front Party, Azerbaijan Democratic Enlightenment Party each with 1 mandate.
According to the financial reports submitted to the Central Election Commission, in 2025, the state provided the New Azerbaijan Party with 3 million 4.6 thousand manats in aid.
The Civic Solidarity Party received 379.1 thousand manats, the Justice, Law, Democracy Party received 338.7 thousand manats in aid.
The Motherland Party, Azerbaijan Democratic Enlightenment Party, Azerbaijan National Independence Party, Great Azerbaijan Party, Great Construction Party, Democratic Reforms Party, National Front Party, Republican Alternative Party received 304.9 thousand manats.
The Musavat Party received 40,586 manats, the Free Homeland Party 7 thousand manats, the Truth-Justice Party 2,090 manats, the White Party 1,175 manats, the New Time Party 1,140 manats, the Justice Party 1,012 manats, the Azerbaijan People’s Party 850 manats, and the Classic People’s Front Party 50 manats in aid.