Azərbaycanda siyasi partiyalar dövlətdən nə qədər pul alıb? –
Medianews.az saytı siyasi partiyaların 2025-ci ildə dövlətdən nə qədər maliyyə yardımı aldığına nəzər salıb.
Qaydaya görə, dövlət büdcəsində nəzərdə tutulan maliyyə yardımı partiyalar arasında belə paylanır: 40 faizi parlamentdə təmsil olunan siyasi partiyalar arasında bərabər, 50 faizi partiyaların deputatlarının sayına uyğun bölünür; 5 faizi parlamentə təkrar və əlavə seçkilər nəticəsində, həmçinin fəaliyyətdə olan deputatların partiya mənsubiyyətinin yaranması (dəyişməsi) ilə əlaqədar parlamentdə təmsil olunan yeni siyasi partiyalara düşür; 2,5 faizi namizədləri seçkidə etibarlı səslər qazanmış, lakin parlamentdə təmsil olunmayan siyasi partiyalar arasında bərabər, 2,5 faizi qazanılmış səslərin sayına uyğun bölünür.
2024-cü il sentyabrın 1-də seçilmiş 125 nəfərlik parlamentin hazırda 124 üzvü var.
Yeni Azərbaycan Partiyası 67, Vətəndaş Həmrəyliyi Partiyası 3, Ədalət, Hüquq, Demokratiya Partiyası, Böyük Azərbaycan Partiyası, Respublikaçı Alternativ Partiyası, Demokratik İslahatlar Partiyası, Böyük Quruluş Partiyası, Azərbaycan Milli İstiqlal Partiyası, Ana Vətən Partiyası, Milli Cəbhə Partiyası, Azərbaycan Demokratik Maarifçilik Partiyası 1 mandatla təmsil olunur.
Mərkəzi Seçki Komissiyasına təqdim olunan maliyyə hesabatlarına əsasən, 2025-ci ildə dövlət Yeni Azərbaycan Partiyasına 3 milyon 4,6 min manat yardım verib.
Vətəndaş Həmrəyliyi Partiyası 379,1 min manat, Ədalət, Hüquq, Demokratiya Partiyası 338,7 min manat yardım alıb.
Ana Vətən Partiyası, Azərbaycan Demokratik Maarifçilik Partiyası, Azərbaycan Milli İstiqlal Partiyası, Böyük Azərbaycan Partiyası, Böyük Quruluş Partiyası, Demokratik İslahatlar Partiyası, Milli Cəbhə Partiyası, Respublikaçı Alternativ Partiyası 304,9 min manat götürüb.
Müsavat Partiyasına 40 min 586 manat, Azad Vətən Partiyasına 7 min manat, Haqq-Ədalət Partiyasına 2 min 90 manat, Ağ Partiyaya 1175 manat, Yeni Zaman Partiyasına 1140 manat, Ədalət Partiyasına 1012 manat, Azərbaycan Xalq Partiyasına 850 manat, Klassik Xalq Cəbhəsi Partiyasına 50 manat yardım düşüb.
Azərbaycan Demokrat Partiyası, Azərbaycan Xalq Cəbhəsi Partiyası, Ümid Partiyası, Gələcək Azərbaycan Partiyası, Milli Dirçəliş Hərəkatı Partiyası, Müasir Müsavat Partiyası, Vəhdət Partiyası dövlət yardımı almayıb.

Medianews.az сайт рассмотрел, какую сумму финансовой помощи политические партии получили от государства в 2025 году.
Согласно правилам, предусмотренная в государственном бюджете финансовая помощь распределяется между партиями следующим образом: 40 процентов поровну между политическими партиями, представленными в парламенте, 50 процентов пропорционально числу депутатов партии; 5 процентов предоставляются новым политическим партиям, представленным в парламенте в результате повторных и дополнительных выборов, а также связанных с возникновением (изменением) партийной принадлежности действующих депутатов; 2,5 процента поровну между политическими партиями, выдвигавшими кандидатов, получивших достоверные голоса, но не представленными в парламенте, и 2,5 процента пропорционально числу полученных голосов.
На 1 сентября 2024 года в 125-местном парламенте избраны 124 члена.
Новая Азербайджанская Партия представлена 67 мандатами, Партия Гражданского Согласия — 3 мандатами, Партия Справедливости, Права и Демократии, Большая Азербайджанская Партия, Республиканская Альтернативная Партия, Демократическая Партия Реформ, Партия Большого Строительства, Азербайджанская Национальная Партия Независимости, Партия Родина Мать, Партия Национального Фронта, Партия Демократического Просвещения Азербайджана представлены одним мандатом.
Согласно финансовым отчетам, представленным в Центральную Избирательную Комиссию, государство в 2025 году оказало финансовую помощь Новой Азербайджанской Партии в размере 3 миллиона 4,6 тысячи манатов.
Партия Гражданского Согласия получила 379,1 тысячи манатов, Партия Справедливости, Права и Демократии — 338,7 тысячи манатов помощи.
Партия Родина Мать, Партия Демократического Просвещения Азербайджана, Азербайджанская Национальная Партия Независимости, Большая Азербайджанская Партия, Партия Большого Строительства, Демократическая Партия Реформ, Партия Национального Фронта, Республиканская Альтернативная Партия получили 304,9 тысячи манатов.
Партия Мусават получила 40 тысяч 586 манатов, Партия Свободная Родина — 7 тысяч манатов, Партия Право-Справедливость — 2 тысячи 90 манатов, Белая партия — 1175 манатов, Партия Новое Время — 1140 манатов, Партия Справедливость — 1012 манатов, Народная Партия Азербайджана — 850 манатов, Классическая Народная Партия Фронта — 50 манатов помощи.
Азербайджанская Демократическая Партия, Народная Партия Азербайджанского Фронта, Партия Надежда, Партия Будущее Азербайджана, Партия Национального Возрождения, Современная Партия Мусават, Партия Единства не получили государственной помощи.