Azərbaycanda yaz fəsli olmayacaq? -
Yaz fəslinin bitməsinə 1 ay qalsa da, onun xarakterik istiliyi və sabitliyi hələ də hiss olunmur. Hətta may ayında havaların qəfil və kəskin istiləşəcəyi gözlənilir.
Medianews.az xəbər verir ki, Globalinfo.az-a danışan “Səma və Eko” Sosial İqtisadi İnkişafa Yardım İctimai Birliyinin sədri, ekoloq İradə Həsənova deyib ki, yazın ilk iki ayı Bakı və ətraf bölgələrdə qeyri-sabit, sərin və yağıntılı hava şəraiti ilə yadda qaldı:
“Ənənəvi olaraq yaz aylarında müşahidə edilən mülayim istilik və günəşli günlər bu il özünü gec göstərir. Metroloji baxımından fəsillər arasında keçid dövrləri, xüsusilə yaz ayları dəyişkənliyi ilə seçilir. Hazırda müşahidə olunan sərin və rütubətli hava kütlələrinin üctünlük təşkil etməsi, əsasən şimal və qərb istiqamətlərindən daxil olan soyuq hava axınları ilə əlaqədardır. Bu proseslər bəzən yazın “gecikməsi” kimi qəbul edilir. Lakin may ayı ilə birlikdə vəziyyət dəyişməyə başlayır. Günəş radiasiyasının artması, torpaq və su səthinin isinməsi atmosferin aşağı qatlarında tempereturun yüksəlməsinə səbəb olur. Bu isə daha sabit və isti hava şəraitinin formalaşması üçün zəmin yaradır”.
Ekoloq bildirib ki, may ayında tempereturun qısa müddət ərzində nəzərəçarpacaq dərəcədə artması mümkündür:
“Bu, xüsusilə cənub və cənub-şərq istiqamətindən daxil olan isti və quru hava kütlələri ilə bağlıdır. Belə hallarda temperatur bir neçə gün ərzində 10-15 dərəcə yüksələ bilər. Bu da anidən “kəskin istiləşmə” deməkdir. Amma bu proses sabit olmur. Yəni may ayında bir neçə gün isti hava müşahidə olunsa da, ardınca yenidən sərin və yağıntılı hava dalğası gələ bilər. Bu isə yaz fəslinin dəyişkən xarakterindən irəli gəlir.
Son illərdə iqlim dəyişikliyi nəticəsində hava hadisələrinin daha qeyri-sabit və ekstremal xarakter alması müşahidə olunur. Bu konteksdə yaz aylarının gecikməsi, qəfil istiləşmə və soyuma, intensiv yağıntılar kimi hallarda tez-tez baş verir. May ayında ani istiləşmə ehtimalı da məhz bu qlobal dəyişikliklərin təsiri ilə real görünür.
Bütün bu amilləri nəzərə alsaq, may ayında havaların qəfil və kəskin istiləşməsi tamamilə mümkündür. Lakin bu istiləşmə davamlı və sabit olmayacaq, yəni yazın klassik, balanslı havası yenə də müəyyən müddət gecikə bilər. Bu səbəbdən hesab edirəm ki, yaxın həftələrdə həm isti, həm də sərin günlərə hazır olmaq, hava proqnozlarını mütəmadi izləmək ən doğru yanaşmadır”

Хотя до конца весны остался месяц, её характерное тепло и стабильность пока не ощущаются. Даже прогнозируется резкое и внезапное потепление в мае.
Medianews.az сообщает, что, беседуя с Globalinfo.az, председатель Общественного объединения "Сэма и Эко" по содействию социально-экономическому развитию, эколог Ирада Гасанова отметила, что первые два месяца весны в Баку и прилегающих районах запомнились нестабильными, прохладными и дождливыми погодными условиями:
«Традиционное мягкое тепло и солнечные дни, наблюдаемые в весенние месяцы, в этом году появляются с опозданием. С точки зрения метеорологии переходные периоды между сезонами особенно заметны своей изменчивостью весной. В настоящее время преобладание прохладных и влажных воздушных масс связано в основном с холодными потоками воздуха, поступающими с северного и западного направлений. Эти процессы иногда воспринимаются как "задержка" весны. Однако с приходом мая ситуация начинает меняться. Увеличение солнечной радиации, прогрев почвы и поверхности воды приводит к повышению температуры в нижних слоях атмосферы. Это создает условия для формирования более стабильной и теплой погоды».
Эколог заявила, что в мае возможен заметный рост температуры за короткий период времени:
«Это связано в первую очередь с тёплыми и сухими воздушными массами, поступающими с юга и юго-востока. В таких случаях температура может повышаться на 10-15 градусов в течение нескольких дней. Это означает резкое "потепление". Но этот процесс нестабилен. То есть хотя в мае можно наблюдать несколько тёплых дней, затем снова может прийти прохладная и дождливая погода. Это связано с изменчивым характером весны.
В последние годы в результате климатических изменений погодные явления становятся более нестабильными и экстремальными. В этом контексте задержка весны, внезапные потепления и похолодания, интенсивные осадки происходят довольно часто. Вероятность внезапного потепления в мае выглядит реалистичной именно под влиянием этих глобальных изменений.
Учитывая все эти факторы, внезапное и резкое потепление в мае вполне возможно. Однако это потепление не будет продолжительным и стабильным, то есть классическая, сбалансированная весенняя погода может снова задержаться. Поэтому я считаю, что в ближайшие недели правильно готовиться как к тёплым, так и к прохладным дням, а также регулярно следить за прогнозами погоды».