Azərbaycanda yeni enerji bumu gözlənirmi?
Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 12-ci və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 4-cü iclasında çıxış edən Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın yeni qaz hasilatı potensialına toxunaraq bildirib ki, “Abşeron”, “Ümid” və eləcə də “Şahdəniz” yataqları əlavə istehsala imkan yaradacaq.
Belə ki, yaxın illərdə “Abşeron”da tammiqyaslı işlənmə mərhələsinin başlanması yatağın hasilatını 3 dəfə artıracaq. “Ümid” yatağının ikinci mərhələsi üzrə qaz hasilatına başlanması da gözlənilir. Bütün bunlar ilə yanaşı, 2028-ci ildə “Şahdəniz”in yeni mərhələsi üzrə hasilata start veriləcək.
Azərbaycan Prezidentinin çıxışında qeyd olunduğu kimi, yaxın illərdə təbii qaz hasilatının əhəmiyyətli dərəcədə artacağı gözlənilir. 2025-ci ildə Azərbaycanda 51,5 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. 2024-cü ildə bu göstərici 50.3 milyard kubmetr idi. Hasilatın 14,1 milyard kubmetri “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 27,9 milyard kubmetri “Şahdəniz”in, 1,6 milyard kubmetri “Abşeron” yatağının, 7,9 milyard kubmetri isə SOCAR-ın payına düşüb. Qaz ixracına gəldikdə isə, xaricı ümumi satış 25,2 milyard kubmetr olub. Bundan 12,8 milyard kubmetr Avropaya, 9,6 milyard kubmetr Türkiyəyə, 2,3 milyard kubmetr Gürcüstana, 0,5 milyard kubmetr isə Suriyaya ixrac edilib.
Göründüyü kimi, Azərbaycanın artan qaz hasilatı ixracatın da həcminə təsirsiz ötüşmür. Planlaşdırılan və ya gözlənilən artımlar isə Azərbaycan qaz ixracatının kəskin artmasına səbəb olacaq. Bu daha çox ölkəyə, daha çox qaz tədarükü deməkdir.
Digər tərəfdən, yaşıl enerji hasilatının artması daxili istehlakda təbii qaz qənaətinə və daha çox ixracata imkan verəcək. Bu isə dövlət gəlirlərinin artırılması baxımdan vacibdir. Qaz ixracatı strateji olmaqla yanaşı, ölkəyə daxil olan valyutanın həcmini artıracaq.
Bu baxımdan, Azərbaycan yaxın illərdə təbii qaz ixracatını kəskin artıra biləcək. Bu isə Cənub Qaz Dəhlizinin ötürmə imkanlarının genişləndirilməsini daha da prioritetləşdirir.

Is a new energy boom expected in Azerbaijan?
Speaking at the 12th meeting of the ministers within the framework of the Southern Gas Corridor Advisory Council and the 4th meeting of the ministers within the framework of the Green Energy Advisory Council, President Ilham Aliyev touched upon Azerbaijan's new gas production potential, stating that the "Absheron", "Umid" and also the "Shah Deniz" fields will allow for additional production.
Specifically, in the coming years, the start of the full-scale development phase at "Absheron" will triple the field's production. The second phase of gas production at the "Umid" field is also expected to commence. Alongside all this, the new phase of "Shah Deniz" production will begin in 2028.
As noted in the speech of the President of Azerbaijan, a significant increase in natural gas production is expected in the coming years. In 2025, 51.5 billion cubic meters of natural gas were produced in Azerbaijan. In 2024, this figure was 50.3 billion cubic meters. Production included 14.1 billion cubic meters from "Azeri-Chirag-Guneshli", 27.9 billion cubic meters from "Shah Deniz", 1.6 billion cubic meters from the "Absheron" field, and 7.9 billion cubic meters attributed to SOCAR. Regarding gas exports, the total external sales were 25.2 billion cubic meters. Of this, 12.8 billion cubic meters were exported to Europe, 9.6 billion cubic meters to Turkey, 2.3 billion cubic meters to Georgia, and 0.5 billion cubic meters to Syria.
As can be seen, Azerbaijan's increasing gas production also impacts the volume of exports. The planned or expected increases will lead to a sharp growth in Azerbaijan's gas exports. This means supplying gas to more countries and in larger volumes.
On the other hand, the increase in green energy production will enable savings in natural gas consumption domestically and allow for more exports. This is important in terms of increasing state revenues. Gas exports are strategic and will also increase the amount of foreign currency entering the country.
From this perspective, Azerbaijan will be able to sharply increase natural gas exports in the coming years. This further prioritizes the expansion of the transmission capacity of the Southern Gas Corridor.