Azərbaycanda yeni enerji bumu gözlənirmi?
Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 12-ci və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 4-cü iclasında çıxış edən Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın yeni qaz hasilatı potensialına toxunaraq bildirib ki, “Abşeron”, “Ümid” və eləcə də “Şahdəniz” yataqları əlavə istehsala imkan yaradacaq.
Belə ki, yaxın illərdə “Abşeron”da tammiqyaslı işlənmə mərhələsinin başlanması yatağın hasilatını 3 dəfə artıracaq. “Ümid” yatağının ikinci mərhələsi üzrə qaz hasilatına başlanması da gözlənilir. Bütün bunlar ilə yanaşı, 2028-ci ildə “Şahdəniz”in yeni mərhələsi üzrə hasilata start veriləcək.
Azərbaycan Prezidentinin çıxışında qeyd olunduğu kimi, yaxın illərdə təbii qaz hasilatının əhəmiyyətli dərəcədə artacağı gözlənilir. 2025-ci ildə Azərbaycanda 51,5 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. 2024-cü ildə bu göstərici 50.3 milyard kubmetr idi. Hasilatın 14,1 milyard kubmetri “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 27,9 milyard kubmetri “Şahdəniz”in, 1,6 milyard kubmetri “Abşeron” yatağının, 7,9 milyard kubmetri isə SOCAR-ın payına düşüb. Qaz ixracına gəldikdə isə, xaricı ümumi satış 25,2 milyard kubmetr olub. Bundan 12,8 milyard kubmetr Avropaya, 9,6 milyard kubmetr Türkiyəyə, 2,3 milyard kubmetr Gürcüstana, 0,5 milyard kubmetr isə Suriyaya ixrac edilib.
Göründüyü kimi, Azərbaycanın artan qaz hasilatı ixracatın da həcminə təsirsiz ötüşmür. Planlaşdırılan və ya gözlənilən artımlar isə Azərbaycan qaz ixracatının kəskin artmasına səbəb olacaq. Bu daha çox ölkəyə, daha çox qaz tədarükü deməkdir.
Digər tərəfdən, yaşıl enerji hasilatının artması daxili istehlakda təbii qaz qənaətinə və daha çox ixracata imkan verəcək. Bu isə dövlət gəlirlərinin artırılması baxımdan vacibdir. Qaz ixracatı strateji olmaqla yanaşı, ölkəyə daxil olan valyutanın həcmini artıracaq.
Bu baxımdan, Azərbaycan yaxın illərdə təbii qaz ixracatını kəskin artıra biləcək. Bu isə Cənub Qaz Dəhlizinin ötürmə imkanlarının genişləndirilməsini daha da prioritetləşdirir.

Выступая на 12-м заседании министров в рамках Консультативного совета Южного газового коридора и 4-м заседании министров в рамках Консультативного совета Зеленой энергии, Президент Ильхам Алиев коснулся нового потенциала добычи газа в Азербайджане и отметил, что месторождения «Абшерон», «Умид» и также «Шах Дениз» создадут возможности для дополнительного производства.
Так, в ближайшие годы начало полномасштабной эксплуатации на «Абшероне» увеличит добычу по месторождению в три раза. Ожидается также запуск добычи газа на втором этапе месторождения «Умид». Кроме того, в 2028 году будет дан старт добыче на новой фазе «Шах Дениза».
Как было отмечено в выступлении Президента Азербайджана, в ближайшие годы ожидается значительный рост добычи природного газа. В 2025 году в Азербайджане было добыто 51,5 миллиарда кубометров природного газа. В 2024 году этот показатель составлял 50,3 миллиарда кубометров. Из добычи 14,1 миллиарда кубометров пришлось на «Азери-Чыраг-Гюнешли», 27,9 миллиарда кубометров — на «Шах Дениз», 1,6 миллиарда кубометров — на месторождение «Абшерон», а 7,9 миллиарда кубометров — на долю SOCAR. Что касается экспорта газа, общий внешний объём продаж составил 25,2 миллиарда кубометров. Из них 12,8 миллиарда кубометров было экспортировано в Европу, 9,6 миллиарда кубометров — в Турцию, 2,3 миллиарда кубометров — в Грузию и 0,5 миллиарда кубометров — в Сирию.
Как видно, растущая добыча газа в Азербайджане не остается без влияния на объём экспорта. Запланированные и ожидаемые приросты приведут к резкому увеличению экспорта азербайджанского газа. Это означает поставки газа в большее количество стран и в больших объёмах.
С другой стороны, рост производства зеленой энергии позволит сэкономить природный газ во внутреннем потреблении и увеличить экспорт. Это важно с точки зрения увеличения доходов государства. Экспорт газа является стратегическим и увеличит объём валюты, поступающей в страну.
В этом плане Азербайджан сможет резко увеличить экспорт природного газа в ближайшие годы. Это придаёт ещё большую приоритетность расширению пропускных возможностей Южного газового коридора.