Azərbaycandan bu ölkəyə çay ixracı kəskin
Bu ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycandan Ukraynaya 265,73 min ABŞ dolları dəyərində 30,28 ton qara çay ixrac edilib.
Medianews.az Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, bu göstərici ötən ilin ilk iki ayı ilə müqayisədə dəyər ifadəsində 43,9%, həcm ifadəsində isə 45,5% artıb.
Məlumat üçün bildirək ki, bu ilin yanvar-mart aylarında Azərbaycanda 2 644,3 ton çay istehsal edilib. Bu, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 6,4% çoxdur.
I rübdə Azərbaycandan xarici bazarlara 1 milyon 758 min ABŞ dolları dəyərində 204,12 ton çay ixrac edilib. Çay ixracı 2025-ci ilin yanvar-mart ayları ilə müqayisədə dəyər baxımından 15,1%, həcm baxımından isə 18,2% artıb.
Həmin dövrdə ölkəyə 20 milyon 378 min ABŞ dolları dəyərində 3 158,63 ton çay idxal edilib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə dəyər baxımından 19,8%, həcm baxımından isə 23,6% azalıb.
Yanvar-mart aylarında çayın 1 kiloqramının orta ixrac qiyməti 14,6 manat, orta idxal qiyməti isə 11,1 manat təşkil edib./Apa

In the January-February period of this year, 30.28 tons of black tea worth 265.73 thousand US dollars were exported from Azerbaijan to Ukraine.
Medianews.az, citing the State Statistics Committee, reports that this indicator has increased by 43.9% in value terms and by 45.5% in volume terms compared to the first two months of last year.
For information, in the January-March period of this year, 2,644.3 tons of tea were produced in Azerbaijan. This is 6.4% more compared to the corresponding period of last year.
In the first quarter, 204.12 tons of tea worth 1,758 thousand US dollars were exported from Azerbaijan to foreign markets. Tea exports increased by 15.1% in value and by 18.2% in volume compared to January-March of 2025.
During the same period, 3,158.63 tons of tea worth 20,378 thousand US dollars were imported into the country, which is 19.8% less in value and 23.6% less in volume compared to the corresponding period of last year.
In January-March, the average export price of tea per kilogram was 14.6 manats, and the average import price was 11.1 manats./Apa