Azərbaycandan bu ölkəyə çay ixracı kəskin
Bu ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycandan Ukraynaya 265,73 min ABŞ dolları dəyərində 30,28 ton qara çay ixrac edilib.
Medianews.az Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, bu göstərici ötən ilin ilk iki ayı ilə müqayisədə dəyər ifadəsində 43,9%, həcm ifadəsində isə 45,5% artıb.
Məlumat üçün bildirək ki, bu ilin yanvar-mart aylarında Azərbaycanda 2 644,3 ton çay istehsal edilib. Bu, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 6,4% çoxdur.
I rübdə Azərbaycandan xarici bazarlara 1 milyon 758 min ABŞ dolları dəyərində 204,12 ton çay ixrac edilib. Çay ixracı 2025-ci ilin yanvar-mart ayları ilə müqayisədə dəyər baxımından 15,1%, həcm baxımından isə 18,2% artıb.
Həmin dövrdə ölkəyə 20 milyon 378 min ABŞ dolları dəyərində 3 158,63 ton çay idxal edilib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə dəyər baxımından 19,8%, həcm baxımından isə 23,6% azalıb.
Yanvar-mart aylarında çayın 1 kiloqramının orta ixrac qiyməti 14,6 manat, orta idxal qiyməti isə 11,1 manat təşkil edib./Apa

В январе-феврале нынешнего года из Азербайджана в Украину было экспортировано 30,28 тонны черного чая на сумму 265,73 тысячи долларов США.
Medianews.az, ссылаясь на Государственный комитет статистики, сообщает, что этот показатель по стоимости по сравнению с аналогичным периодом прошлого года увеличился на 43,9%, а по объему — на 45,5%.
Для справки: в январе-марте этого года в Азербайджане было произведено 2644,3 тонны чая. Это на 6,4% больше, чем в соответствующем периоде прошлого года.
За первый квартал из Азербайджана на внешние рынки было экспортировано 204,12 тонны чая на сумму 1 миллион 758 тысяч долларов США. Экспорт чая по сравнению с январем-мартом 2025 года вырос по стоимости на 15,1%, а по объему — на 18,2%.
В тот же период в страну было импортировано 3158,63 тонны чая на сумму 20 миллионов 378 тысяч долларов США, что по сравнению с соответствующим периодом прошлого года снизилось по стоимости на 19,8%, а по объему — на 23,6%.
В январе-марте средняя экспортная цена за килограмм чая составила 14,6 маната, а средняя импортная цена — 11,1 маната./Apa