Azərbaycandan daşınan yüklərin həcmində kəskin artım -
Prezident İlham Əliyev XIII Qlobal Bakı Forumunun açılış mərasimindəki çıxışında Azərbaycanın Şərq-Qərb və Şimal-Cənub dəhlizləri üzrə əvəzolunmaz tərəfdaş və həm Orta Dəhlizdə, həm də Şimal-Qərb dəhlizində fəal iştirak edən və investisiya yatıran yeganə ölkə olduğunu bildirib.
İqtisadçı Vüqar Bayramov Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, Azərbaycan regionda beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin genişlənməsinə ən çox töhfə verən dövlətlərdəndir: “Bu, Azərbaycan daxil olmaqla bölgə üzərindən daşınan yüklərin həcminin artmasına səbəb olmaqdadır”.
Bəs, 2025-ci ildə Azərbaycan vasitəsi ilə daşınan yüklərin həcmi necə dəyişib? Yükdaşımalar Azərbaycana nə qədər iqtisadi dividend gətirir?
Suala cavab olaraq V.Bayramov bildirib ki, 2025-ci ildə Cənub-Qərb dəhlizi vasitəsi ilə Azərbaycan üzərindən daşınan yüklərin həcmində kəskin artım olub: “Belə ki, 2024-cü ildə sözügedən dəhliz vasitəsi ilə Azərbaycan üzərindən 394,2 min ton yük daşınmışdırsa bu göstərici ötən ilin yekunlarında 533.6 min ton olub. Bu Cənub-Qərb dəhlizi vasitəsi ilə daşınan yüklərdə 35 faiz artım deməkdir.
Azərbaycan Prezidentin çıxışında qeyd etdiyi kimi, ölkəmiz Şərq-Qərb dəhlizi üzrə vacib tərəfdaşlardandır. 2025-ci ildə Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizi ilə daşınmış yüklərin həcmi 16 milyon 909 min ton, o cümlədən Avropa-Qafqaz-Asiya nəqliyyat dəhlizi ilə 8 milyon 173 min ton, Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizi ilə 9 milyon 289 in ton, Şimal-Qərb nəqliyyat dəhlizi ilə 5 milyon 804 min ton olub. Qlobal geo-siyasi təhdidlərə baxmayaraq, əvvəlki il ilə müqayisədə 2025-ci ildə Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizi ilə daşınan yüklərin həcmi stabilliyini qoruyub saxlaya bilər.
Azərbaycanın yükdaşımalardan əldə etdiyi gəlirdə daha çox paya Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizi malikdir: 324.4 milyon manat. Azərbaycanın yükdaşımadan gəliri Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizi üzrə 128.7 milyon manat, Şimal-Qərb üzrə 113.2 milyon manat və Cənub-Qərb üzrə 190.7 min manat olub.
Bu o deməkdir, Azərbaycanın nəqliyyat dəhlizləri ilə yükdaşımalardan əldə etdiyi illik gəlir 566.5 milyon manatdır. Göründüyü kimi, beynəlxalq yükdaşımalardan əldə edilən gəlir qeyri-neft sektorundan dövlət büdcəsinə daxilolmalarda mərhələli şəkildə xüsusi paya malik olmaqdadır”.

Президент Ильхам Алиев в своей речи на церемонии открытия XIII Глобального Бакинского форума заявил, что Азербайджан является незаменимым партнером на Восточно-Западном и Северо-Южном коридорах, а также единственной страной, активно участвующей и инвестирующей как в Срединном коридоре, так и в Северо-Западном коридоре.
Экономист Вугар Байрамов в интервью Medianews.az сказал, что Азербайджан является одним из государств, вносящих наибольший вклад в расширение международных транспортных коридоров в регионе: «Это приводит к увеличению объема грузоперевозок, проходящих через регион, включая Азербайджан».
Итак, как изменился объем грузов, перевозимых через Азербайджан в 2025 году? Какая экономическая дивиденда от грузоперевозок достается Азербайджану?
В ответ на вопрос В.Байрамов отметил, что в 2025 году наблюдался резкий рост объема грузов, перевозимых через Азербайджан по Южно-Западному коридору: «Так, если в 2024 году через указанный коридор было перевезено 394,2 тысячи тонн грузов, то по итогам прошлого года этот показатель составил 533,6 тысячи тонн. Это означает рост грузоперевозок по Южно-Западному коридору на 35 процентов.
Как отметил Президент Азербайджана в своем выступлении, наша страна является важным партнером на Восточно-Западном коридоре. В 2025 году объем грузов, перевезенных по Восточно-Западному транспортному коридору, составил 16 миллионов 909 тысяч тонн, из них по транспортному коридору Европа-Кавказ-Азия — 8 миллионов 173 тысячи тонн, по Северо-Южному транспортному коридору — 9 миллионов 289 тысяч тонн, по Северо-Западному транспортному коридору — 5 миллионов 804 тысячи тонн. Несмотря на глобальные геополитические угрозы, в 2025 году объем грузов, перевозимых по Восточно-Западному транспортному коридору, по сравнению с предыдущим годом сохранил стабильность.
Большую долю в доходах Азербайджана от грузоперевозок занимает Восточно-Западный транспортный коридор — 324,4 миллиона манатов. Доходы Азербайджана от грузоперевозок по Северо-Южному транспортному коридору составили 128,7 миллиона манатов, по Северо-Западному — 113,2 миллиона манатов, а по Южно-Западному — 190,7 тысячи манатов.
Это означает, что годовой доход Азербайджана от грузоперевозок по транспортным коридорам составляет 566,5 миллиона манатов. Как видно, доходы от международных грузоперевозок постепенно занимают существенную долю в поступлениях государственного бюджета из несырьевого сектора».