Azərbaycanın 17 nazirliyinin tarixi
Azərbaycanda 17 nazirlik var. Medianews.az bildirir ki, 10 nazirliyin tarixi Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründən (1918-1920-ci illər) başlayır.
1919-cu ildə Xarici İşlər Nazirliyinin Katibliyinə dair müvəqqəti təlimat qəbul edilib. 1922-ci ildə Azərbaycanın müstəqil xarici siyasət fəaliyyəti dayandırılıb. 1944-cü ildə Azərbaycan Xalq Xarici İşlər Komissarlığı yaradılıb, sonradan komissarlıq Xarici İşlər Nazirliyinə çevrilib.
1918-1920-ci illərdə Hərbi Nazirlik fəaliyyət göstərib. 1991-ci ildə yaradılan Müdafiə Nazirliyi həmin təsisatın varisidir.
Ədliyyə Nazirliyi 1918-ci ildə təsis edilib. 1920-ci ildə nazirlik ləğv olunub, Xalq Ədliyyə Komissarlığı yaradılıb. 1930-cu ildə komissarlıq buraxılıb, 1933-1959-cu illərdə yenidən fəaliyyət göstərib, 1970-ci ildə bir daha Ədliyyə Nazirliyi qurulub.
1918-ci ildə qurulan Daxili İşlər Nazirliyi 1920-1950-ci illərdə təhlükəsizlik orqanları ilə bir strukturda fəaliyyət göstərib, Xalq Daxili İşlər Komissarlığı, Birləşmiş Dövlət Siyasi İdarəsi, Xalq Dövlət Təhlükəsizliyi Komissarlığı, Dövlət Təhlükəsizlik Nazirliyi adları daşıyıb.
Maliyyə Nazirliyi 1918-ci ildə yaradılıb.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi 1918-ci ildə Əkinçilik və Əmək Nazirliyi adı ilə yaradılıb, həmin il Dövlət Əmlakı və Əkinçilik Nazirliyinə çevrilib. 1920-ci ildən Dövlət Torpaq Komissarlığı, 1946-cı ildə əvvəl Əkinçilik Nazirliyi, sonra Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi adı daşıyıb. 1985-ci ildə bir çox qurumla birləşdirilən Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Dövlət Aqrar Sənaye Komitəsinə çevrilib. 1992-ci ildə Kənd Təsərrüfatı və Ərzaq Nazirliyi yaradılıb, 1993-cü ildə yenidən Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi qurulub.
1918-ci ildə Poçt və Teleqraf Nazirliyi qurulub, 1920-ci ildə Poçt və Teleqraf Komissarlığına çevrilib. 1953-cü ildə Rabitə Nazirliyi yaradılıb, 2004-cü ildə Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinə, 2014-cü ildə Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinə, 2017-ci ildə Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinə, 2021-ci ildə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə çevrilib.
Səhiyyə Nazirliyi 1918-ci ildə yaradılıb.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin əsası 1918-1919-cu illərdə qoyulub, 1920-ci ildən Xalq Təsərrüfatı Şurası, Xalq Əmək Komissarlığı, İctimai Təminat Komissarlığı, Xalq İctimai Təminat Komissarlığı adları daşıyıb. 1992-ci ildə Sosial Təminat Nazirliyi ilə Dövlət Əmək və Sosial Məsələlər Komitəsinin bazasında Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yaradılıb.
1918-ci ildə Xalq Maarifi Nazirliyi qurulub, 1920-ci ildə Xalq Maarifi Komissarlığı adı ilə yenidən təşkil edilib. 1959-cu ildən Azərbaycanda təhsillə bağlı iki nazirlik və bir komitə (Xalq Maarifi Nazirliyi, Ali və Orta İxtisas Təhsili Nazirliyi, Dövlət Texniki Peşə Təhsili Komitəsi) fəaliyyət göstərib. 1988-ci ildə Xalq Təhsili Nazirliyi yaradılıb. 1993-cü ildə qurum Ali Təhsil və Maarif nazirliklərinə bölünüb, həmin il Təhsil Nazirliyi yaradılıb. 2022-ci ildən qurum Elm və Təhsil Nazirliyi adı daşıyır.
1 nazirlik sovet hakimiyyəti dövründə (1920-1991) qurulub. 1953-cü ildə yaradılan Mədəniyyət Nazirliyi 2006-2018-ci illərdə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi adı ilə fəaliyyət göstərib.
6 nazirliyin tarixi 1991-ci ildən başlayan yeni dövrə düşür.
Gənclər və İdman Nazirliyi 1994-cü ildə yaradılıb. 2001-ci ildə Gənclər, İdman və Turizm Nazirliyinə çevrilib, 2006-ci ildən yenidən Gənclər və İdman Nazirliyidir.
2001-ci ildə İqtisadi İnkişaf Nazirliyi qurulub, 2013-cü ildə İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinə, 2016-cı ildə İqtisadiyyat Nazirliyinə çevrilib.
2001-ci ildə Yanacaq və Energetika Nazirliyi yaradılıb, 2004-cü ildə Sənaye və Energetika Nazirliyi, 2013-cü ildə Energetika Nazirliyi adı alıb.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi 2001-ci ildə Dövlət Ekologiya və Təbiətdən İstifadəyə Nəzarət Komitəsinin və Dövlət Geologiya və Mineral Ehtiyatlar Komitəsinin bazasında yaradılıb.
Müdafiə Sənayesi Nazirliyi 2005-ci ildə Dövlət Xüsusi Maşınqayırma və Konversiya Komitəsinin bazasında yaradılıb.
Fövqəladə Hallar Nazirliyi 2005-ci ildə qurulub.
Medianews.az-ın arayışı:
1918-ci il mayın 28-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti qurulub.
1920-ci il aprelin 28-də cümhuriyyət Rusiya işğalı ilə süqut edib, Azərbaycan Sovet Sosialist Respublikası elan olunub.
1922-ci il dekabrın 22-də Azərbaycanın da daxil olduğu Sovet Sosialist Respublikaları İttifaqı (SSRİ) yaradılıb.
1989-cu il sentyabrın 23-də parlament (Ali Sovet) Azərbaycan Sovet Sosialist Respublikasının suverenliyi haqqında konstitusiya qanunu qəbul edib.
1991-ci il fevralın 5-dən Azərbaycan Respublikası adına keçilib.
1991-ci il avqustun 30-da parlament dövlət müstəqilliyinin bərpası haqqında bəyannaməyə səs verib, Azərbaycan Respublikası Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi elan edilib. Oktyabrın 18-də parlamentdə dövlət müstəqilliyi haqda konstitusiya aktı qəbul olunub, dekabrın 29-da həmin sənəd referendumla təsdiqlənib.

The history of Azerbaijan's 17 ministries
There are 17 ministries in Azerbaijan. Medianews.az reports that the history of 10 ministries dates back to the Azerbaijan Democratic Republic period (1918-1920).
In 1919, a temporary instruction regarding the Secretariat of the Ministry of Foreign Affairs was adopted. In 1922, Azerbaijan's independent foreign policy activity was suspended. In 1944, the People's Commissariat for Foreign Affairs of Azerbaijan was established, later turning into the Ministry of Foreign Affairs.
The Ministry of Military Affairs operated during 1918-1920. The Ministry of Defense, established in 1991, is the successor of that institution.
The Ministry of Justice was founded in 1918. It was abolished in 1920, and the People's Commissariat of Justice was established. The commissariat was disbanded in 1930, reactivated from 1933 to 1959, and the Ministry of Justice was re-established again in 1970.
The Ministry of Internal Affairs, established in 1918, operated in a joint structure with security agencies from 1920 to 1950. It was known as the People's Commissariat of Internal Affairs, the United State Political Directorate, the People's State Security Commissariat, and the State Security Ministry at different times.
The Ministry of Finance was established in 1918.
The Ministry of Agriculture was established in 1918 under the name Ministry of Cultivation and Labor; in the same year, it was renamed the Ministry of State Property and Cultivation. Since 1920, it was known as the State Land Commissariat; in 1946, it first took the name Ministry of Cultivation and later the Ministry of Agriculture. In 1985, merged with several other institutions, the Ministry of Agriculture turned into the State Agrarian Industry Committee. In 1992, the Ministry of Agriculture and Food was established, and in 1993 the Ministry of Agriculture was re-established.
The Ministry of Post and Telegraph was established in 1918 and became the Ministry of Post and Telegraph Commissariat in 1920. In 1953, the Ministry of Communications was created, renamed the Ministry of Communications and Information Technologies in 2004, the Ministry of Communications and High Technologies in 2014, the Ministry of Transport, Communications and High Technologies in 2017, and the Ministry of Digital Development and Transport in 2021.
The Ministry of Health was established in 1918.
The foundation of the Ministry of Labor and Social Protection of Population was laid during 1918-1919. Since 1920, it was known by various names: the National Economy Council, the People's Labor Commissariat, the Public Assurance Commissariat, and the People's Public Assurance Commissariat. In 1992, the Ministry of Labor and Social Protection of Population was established on the basis of the Ministry of Social Protection and the State Labor and Social Affairs Committee.
The Ministry of Public Education was established in 1918 and reorganized as the People's Education Commissariat in 1920. Since 1959, Azerbaijan had two ministries and one committee related to education (Ministry of Public Education, Ministry of Higher and Secondary Specialized Education, State Technical Vocational Education Committee). The Ministry of Public Education was created in 1988. In 1993, the institution was divided into the Ministry of Higher Education and the Ministry of Education, and the Ministry of Education was established that year. Since 2022, the institution has been called the Ministry of Science and Education.
One ministry was established during the Soviet authority period (1920-1991). The Ministry of Culture, established in 1953, functioned under the name Ministry of Culture and Tourism from 2006 to 2018.
The history of 6 ministries dates back to the new period starting from 1991.
The Ministry of Youth and Sports was established in 1994. In 2001, it was transformed into the Ministry of Youth, Sports, and Tourism, and since 2006 it is again the Ministry of Youth and Sports.
The Ministry of Economic Development was founded in 2001, renamed the Ministry of Economy and Industry in 2013, and the Ministry of Economy in 2016.
The Ministry of Fuel and Energy was established in 2001, renamed the Ministry of Industry and Energy in 2004, and the Ministry of Energy in 2013.
The Ministry of Ecology and Natural Resources was created in 2001 on the basis of the State Committee for Ecology and Control over Use of Nature and the State Committee for Geology and Mineral Resources.
The Ministry of Defense Industry was established in 2005 based on the State Committee for Special Engineering and Conversion.
The Ministry of Emergency Situations was established in 2005.
Medianews.az's reference:
The Azerbaijan Democratic Republic was established on May 28, 1918.
The republic fell to Russian occupation on April 28, 1920, and the Azerbaijan Soviet Socialist Republic was declared.
The Union of Soviet Socialist Republics (USSR), which included Azerbaijan, was formed on December 22, 1922.
On September 23, 1989, the parliament (Supreme Soviet) adopted the constitutional law on the sovereignty of the Azerbaijan Soviet Socialist Republic.
Since February 5, 1991, the country has been referred to as the Republic of Azerbaijan.
On August 30, 1991, the parliament voted for the declaration of the restoration of state independence, and the Republic of Azerbaijan was declared the successor of the Azerbaijan Democratic Republic. On October 18, the constitutional act on state independence was adopted by parliament, and on December 29, that document was confirmed by referendum.