Xaricə göndərdiyimiz hər 100 dollarlıq məhsulun 45 dolları bu ölkəyə gedir
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və İtaliya Nazirlər Şurasının sədri Corca Meloninin mətbuata bəyanatlarında iki ölkə arasındakı strateji tərəfdaşlıq məsələlərinə xüsusi diqqət yetirilib.
İqtisadçı deputat Vüqar Bayramovun Medianews.az-a bildirdiyinə görə, İtaliya Azərbaycanın ən böyük ticarət tərəfdaşıdır: “2025-ci ildə Azərbaycanın ticarət dövriyyəsinin 24 faizi bu ölkənin payına düşüb. Eyni zamanda, Azərbaycan ixrac etdiyi məhsulların 45,3 faizini İtaliyaya göndərir. Bu o deməkdir ki, Azərbaycanın ixrac etdiyi hər 100 dollarlıq məhsulun 45 dolları İtaliyaya ünvanlanır.
2025-ci ildə iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi 4.0 faiz artaraq 11 milyard 390 milyon dollardan 11 milyard 860 milyon dollaradək yüksəlib. İtaliya ilə ticarət dövriyyəsində Azərbaycan 10 milyard 824 milyon dollarlıq müsbət saldoya malikdir”.
V.Bayramov qeyd edib ki, Azərbaycan eyni zamanda İtaliyanın Cənubi Qafqazda ən böyük ticarət tərəfdaşıdır: “İtaliyanın Cənubi Qafqaz ölkələri ilə ticarət dövriyyəsinin 93 %-i Azərbaycanın payına düşür. Belə ki, ötən il İtaliyanın Ermənistanla ticarət dövriyyəsi 453, Gürcüstan ilə isə 442 milyon dollar olub. Bu da onu göstərir ki, Azərbaycan İtaliya üçün regional olaraq strateji müttəfiq ölkədir. Növbəti mərhələdə də iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin daha da genişlənəcəyi gözlənilir.
Son illər qarşılıqlı sərmayə qoyluşlarında da artımlar müşahidə olunur. Azərbaycan son bir neçə il ərzində İtaliya iqtisadiyyatına təxminən 3 milyard dollar sərmayə qoyub. Göründüyü kimi, son dövrlərdə iki tərəf arasında müsbət addımların atılması strateji tərəfdaşlığın yalnız sənədlərdə deyil, real həyatda və praktiki əməkdaşlıq sahələrində də təsdiqini tapdığını göstərir.
Qeyri neft-qaz sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi əsas prioritetlərdəndir. Ölkələr arasındakı səmimi və strateji tərəfdaşlığa əsaslanan münasibətlər birgə layihələrin icrası üçün yeni imkanlar yaradır. İtaliya baş nazirinin Azərbaycana səfəri ölkələr arasındakı strateji münasibətlərin daha da dərinləşməsinə töhvə verəcək”.

In the press statements of Azerbaijani President Ilham Aliyev and Italian Prime Minister Giorgia Meloni, special attention was paid to issues of strategic partnership between the two countries.
According to economist MP Vuqar Bayramov's statement to Medianews.az, Italy is Azerbaijan's largest trade partner: “In 2025, 24 percent of Azerbaijan’s trade turnover fell to this country’s share. At the same time, Azerbaijan sends 45.3 percent of its exported products to Italy. This means that out of every 100 dollars’ worth of goods exported by Azerbaijan, 45 dollars are destined for Italy.
In 2025, the trade turnover between the two countries increased by 4.0 percent, rising from 11 billion 390 million dollars to 11 billion 860 million dollars. Azerbaijan has a positive trade balance of 10 billion 824 million dollars with Italy.”
Bayramov noted that Azerbaijan is also Italy’s largest trade partner in the South Caucasus: “93% of Italy's trade turnover with the South Caucasus countries belongs to Azerbaijan. Last year, Italy's trade turnover with Armenia was 453 million and with Georgia 442 million dollars. This shows that Azerbaijan is a regional strategic ally for Italy. In the next stage, economic relations between the two countries are expected to expand further.
In recent years, increases in mutual investments have also been observed. Over the last few years, Azerbaijan has invested approximately 3 billion dollars in the Italian economy. As we see, the positive steps taken between the two sides in recent times demonstrate that the strategic partnership is confirmed not only in documents but also in real life and practical cooperation fields.
Strengthening cooperation in the non-oil and gas sector is among the main priorities. The sincere and strategic partnership-based relations between the countries create new opportunities for implementing joint projects. The Italian Prime Minister’s visit to Azerbaijan will contribute to the deepening of strategic relations between the countries.”