Xaricə göndərdiyimiz hər 100 dollarlıq məhsulun 45 dolları bu ölkəyə gedir
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və İtaliya Nazirlər Şurasının sədri Corca Meloninin mətbuata bəyanatlarında iki ölkə arasındakı strateji tərəfdaşlıq məsələlərinə xüsusi diqqət yetirilib.
İqtisadçı deputat Vüqar Bayramovun Medianews.az-a bildirdiyinə görə, İtaliya Azərbaycanın ən böyük ticarət tərəfdaşıdır: “2025-ci ildə Azərbaycanın ticarət dövriyyəsinin 24 faizi bu ölkənin payına düşüb. Eyni zamanda, Azərbaycan ixrac etdiyi məhsulların 45,3 faizini İtaliyaya göndərir. Bu o deməkdir ki, Azərbaycanın ixrac etdiyi hər 100 dollarlıq məhsulun 45 dolları İtaliyaya ünvanlanır.
2025-ci ildə iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi 4.0 faiz artaraq 11 milyard 390 milyon dollardan 11 milyard 860 milyon dollaradək yüksəlib. İtaliya ilə ticarət dövriyyəsində Azərbaycan 10 milyard 824 milyon dollarlıq müsbət saldoya malikdir”.
V.Bayramov qeyd edib ki, Azərbaycan eyni zamanda İtaliyanın Cənubi Qafqazda ən böyük ticarət tərəfdaşıdır: “İtaliyanın Cənubi Qafqaz ölkələri ilə ticarət dövriyyəsinin 93 %-i Azərbaycanın payına düşür. Belə ki, ötən il İtaliyanın Ermənistanla ticarət dövriyyəsi 453, Gürcüstan ilə isə 442 milyon dollar olub. Bu da onu göstərir ki, Azərbaycan İtaliya üçün regional olaraq strateji müttəfiq ölkədir. Növbəti mərhələdə də iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin daha da genişlənəcəyi gözlənilir.
Son illər qarşılıqlı sərmayə qoyluşlarında da artımlar müşahidə olunur. Azərbaycan son bir neçə il ərzində İtaliya iqtisadiyyatına təxminən 3 milyard dollar sərmayə qoyub. Göründüyü kimi, son dövrlərdə iki tərəf arasında müsbət addımların atılması strateji tərəfdaşlığın yalnız sənədlərdə deyil, real həyatda və praktiki əməkdaşlıq sahələrində də təsdiqini tapdığını göstərir.
Qeyri neft-qaz sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi əsas prioritetlərdəndir. Ölkələr arasındakı səmimi və strateji tərəfdaşlığa əsaslanan münasibətlər birgə layihələrin icrası üçün yeni imkanlar yaradır. İtaliya baş nazirinin Azərbaycana səfəri ölkələr arasındakı strateji münasibətlərin daha da dərinləşməsinə töhvə verəcək”.

В заявлениях для прессы Президента Азербайджана Ильхама Алиева и Председателя Совета Министров Италии Джорджа Мелони было уделено особое внимание вопросам стратегического партнерства между двумя странами.
По словам экономиста-депутата Вугара Байрамова порталу Medianews.az, Италия является крупнейшим торговым партнером Азербайджана: «В 2025 году на долю этой страны приходится 24 процента оборота торговли Азербайджана. В то же время Азербайджан отправляет в Италию 45,3 процента экспортируемой продукции. Это означает, что на каждый экспортируемый Азербайджаном товар стоимостью в 100 долларов приходится 45 долларов на Италию.
В 2025 году товарооборот между двумя странами увеличился на 4,0 процента и поднялся с 11 миллиардов 390 миллионов долларов до 11 миллиардов 860 миллионов долларов. По товарообороту с Италией Азербайджан имеет положительное сальдо в размере 10 миллиардов 824 миллиона долларов».
В.Байрамов отметил, что Азербайджан также является крупнейшим торговым партнером Италии в Южном Кавказе: «На долю Азербайджана приходится 93% товарооборота Италии со странами Южного Кавказа. Так, в прошлом году товарооборот Италии с Арменией составил 453 миллиона долларов, с Грузией — 442 миллиона долларов. Это показывает, что Азербайджан является для Италии региональным стратегическим союзником. Ожидается, что на следующем этапе экономические связи между двумя странами будут еще более расширены.
В последние годы наблюдаются также увеличения взаимных инвестиций. За последние несколько лет Азербайджан вложил примерно 3 миллиарда долларов в экономику Италии. Как видно, положительные шаги, предпринятые в последнее время между двумя сторонами, подтверждают, что стратегическое партнерство подтверждается не только на бумаге, но и в реальной жизни и практическом сотрудничестве.
Усиление сотрудничества в сфере несырьевого сектора — одна из основных приоритетных задач. Основанные на искренних и стратегических партнерских отношениях между странами, отношения создают новые возможности для реализации совместных проектов. Визит премьер-министра Италии в Азербайджан послужит углублению стратегических отношений между странами».