Azərbaycan-ABŞ xartiyasında üç vacib xətt –
“Azərbaycanla ABŞ arasında imzalanan Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Xartiyada üç vacib xətt nəzərə çarpır”. Siyasi təhlilçi Aqşin Kərimov Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
A.Kərimov həmin üç vacib xətti belə sıralayıb:
- Azərbaycan Respublikası və Amerika Birləşmiş Ştatlarının mülki nüvə əməkdaşlığını dərinləşdirmək niyyəti,
- Azərbaycan Respublikası və Amerika Birləşmiş Ştatlarının kritik mineralların Orta Dəhliz vasitəsilə qlobal bazarlara tranzitini asanlaşdırmaqla bağlı əməkdaşlıq etməyi prioritetləşdirməsi,
- Təhlükəsizlik və müdafiə sənayesi sahəsində əməkdaşlığın yeni səviyyəsinin elan edilməsi.
Birinci bənddən danışarkən A.Kərimov qeyd edib ki, ABŞ-nin mülki nüvə sahəsindəki fəallığını Cənubi Qafqazda, o cümlədən Ermənistan və Azərbaycanda nümayiş etdirməsi onun perspektiv üçün mövqelərini əlverişli edə bilər: “Bunun Azərbaycan və Türkiyə üçün də xüsusi əhəmiyyəti var. TRIPP dəhlizini irəli aparmaq və onun nüvəsini gücləndirmək baxımından həmin əməkdaşlıq diqqətəlayiqdir.
İkinci bəndə gəlincə, Azərbaycan ABŞ və Çinin rəqabət rejimini Orta Dəhlizin bir komponenti olacaq TRIPP marşrutunda yumşaldaraq regionda güclərarası reytinqi balanslaşdırır.
Üçüncü bənddə isə Azərbaycanla ABŞ-nin sərhəd təhlükəsizliyi, antiterror əməliyyatları sferasındakı, dəniz təhlükəsizliyin qorunmasındakı prioritetləri yenilənir”.

«В Хартии о стратегическом партнерстве, подписанной между Азербайджаном и США, выделяются три важных направления». Так прокомментировал агентству Medianews.az политический аналитик Агшин Керимов.
А. Керимов перечислил эти три важных направления следующим образом:
- Намерение Азербайджанской Республики и Соединенных Штатов Америки углублять сотрудничество в области мирного ядерного развития,
- Приоритетное сотрудничество Азербайджанской Республики и США по облегчению транзита критически важных минералов на глобальные рынки через Средний коридор,
- Объявление нового уровня сотрудничества в области безопасности и оборонной промышленности.
Говоря о первом пункте, А. Керимов отметил, что активность США в сфере мирного ядерного сотрудничества в Южном Кавказе, в том числе в Армении и Азербайджане, может улучшить их перспективные позиции: «Это имеет особое значение и для Азербайджана, и для Турции. Такое сотрудничество заслуживает внимания с точки зрения продвижения коридора TRIPP и укрепления его ядра.
Что касается второго пункта, Азербайджан смягчает конкуренцию между США и Китаем в рамках маршрута TRIPP, который станет компонентом Среднего коридора, уравновешивая рейтинги сил в регионе.
По третьему пункту обновляются приоритеты Азербайджана и США в области пограничной безопасности, антитеррористических операций и сохранения морской безопасности».