Bağırsaq xərçəngi riskini azaltmağa kömək edən
150 min nəfərin iştirak etdiyi genişmiqyaslı araşdırma adi səhər yeməyi ilə onkoloji xəstəlik riski arasında əlaqə olduğunu göstərib. Məlum olub ki, həftədə cəmi iki porsiya yoqurt bəzi ən aqressiv xərçəng formalarından qorumağa kömək edə bilər. Deməli, səhər yeməyində istifadə olunan sadə bir məhsul bağırsaq xərçənginə qarşı güclü qoruyucu vasitə ola bilər.
Medianews.az Lent.az-a istinadən xəbər verir ki, yoqurtun müntəzəm istifadəsi xərçəngin bəzi aqressiv formalarının inkişafını ləngidə bilər. Bunun səbəbi bağırsaq mikrobiomunun dəyişməsidir: yoqurtdakı faydalı bakteriyalar bağırsağın təbii mühitini sağlamlaşdırır və xəstəliyə qarşı qoruyucu baryer yaradır.
Mütəxəssislər qeyd edib ki, həftədə iki və ya daha çox porsiya yoqurt qəbul etmək yoğun bağırsağın sağ tərəfində yaranan və adətən daha ağır gedişə malik olan müəyyən aqressiv kolorektal xərçəng növünün riskini azalda bilər. Bu tip xərçəng sol tərəfdə yaranan növlərlə müqayisədə daha aşağı sağ qalma göstəriciləri ilə əlaqələndirilir.

Помогающий снизить риск рака кишечника
Широкомасштабное исследование с участием 150 тысяч человек показало связь между обычным завтраком и риском онкологических заболеваний. Выяснилось, что всего две порции йогурта в неделю могут помочь защититься от некоторых из самых агрессивных форм рака. Значит, простой продукт, используемый на завтрак, может быть мощным защитным средством против рака кишечника.
Medianews.az, ссылаясь на Lent.az, сообщает, что регулярное употребление йогурта может замедлить развитие некоторых агрессивных форм рака. Это связано с изменением микробиома кишечника: полезные бактерии в йогурте стабилизируют естественную среду кишечника и создают защитный барьер против болезни.
Специалисты отметили, что употребление двух или более порций йогурта в неделю может снизить риск определённого агрессивного вида колоректального рака, который развивается в правой части толстой кишки и обычно имеет более тяжёлое течение. Этот тип рака связан с более низкими показателями выживаемости по сравнению с видами, возникающими с левой стороны.