Bakı şəhəri Xəzər rayonu Zirə qəsəbəsi Qışlaq sahəsində yerləşən 122 nömrəli ümumi orta ümumtəhsil məktəbi bağlanıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı şagirdlərin valideynləri müraciət ediblər.
Onlar iddia edirlər ki, may ayının 24-ü (bazar günü) müəllimlər valideynlərə bununla bağlı xəbərdarlıq edərək övladlarını yaxınlıqda yerləşən digər məktəblərə yönləndirmələrini istəyiblər.
Valideynlər bildirirlər ki, məktəbdə təxminən 75 şagird təhsil alır və illərdir bəzi siniflər komplektləşdirilərək fəaliyyət göstərir.
Valideynləri narahat edən əsas məsələ isə dərs ilinin sonuna yaxın belə bir addımın atılması və şagirdlərin digər məktəblərə daşınmasının təmin edilməməsidir. Onlar Qışlaq sahəsinin yaxınlığında məktəb yerləşmədiyini, övladlarını ya avtobusla, ya da şəxsi avtomobillə uzaq məsafədəki digər məktəblərə aparmağa məcbur qaldıqlarını bildiriblər. Təhsilalanların valideynləri ərazidə yol infrastrukturunun yenilənmədiyini də qeyd ediblər. Bir sözlə, valideynlər həm vaxt, həm də maddi itki ilə üzləşiblər.
122 nömrəli ümumi orta ümumtəhsil məktəbdən bildirilib ki, şagird sayının azlığı ilə əlaqədar 2026-2027-ci tədris ilindən optimallaşdırılması nəzərdə tutulur.
Bu barədə valideynlərin məlumatlandırıldığı vurğulanıb.
Qeyd edilib ki, ümumi təhsil müəssisələrdəki şagird sayı və kadr təminatı məsələləri nəzərə alınaraq təhlillər aparılır, təhsil müəssisələrinin rasionallaşdırılması prosesi həyata keçirilir.
Rasionallaşdırılmanın həyata keçirilməsində məqsəd mövcud məktəb şəbəkəsinin optimallaşdırılması, resursların səmərəli bölüşdürülməsi, eləcə də daha dayanıqlı təhsil infrastrukturunun və keyfiyyətli təhsil mühitinin formalaşdırılmasından ibarətdir.(Bizim.Media)

Общеобразовательная средняя школа №122, расположенная в поселке Зира района Хазар города Баку, закрыта.
Об этом сообщает Medianews.az со ссылкой на обращения родителей учащихся.
Они утверждают, что 24 мая (в воскресенье) учителя предупредили родителей о закрытии и попросили направить детей в другие школы, расположенные поблизости.
Родители сообщают, что в школе обучается примерно 75 учеников, и в течение многих лет некоторые классы комплектовались и функционировали.
Основная тревога родителей связана с тем, что такое решение приняли ближе к концу учебного года, и не обеспечили перевозку учеников в другие школы. Они отметили, что вблизи квартала Кышлаг нет школы, и они вынуждены возить детей либо автобусом, либо на личных автомобилях в другие школы, расположенные на большом расстоянии. Родители учащихся также отметили, что дорожная инфраструктура в районе не обновлялась. Проще говоря, родители столкнулись со временными и материальными потерями.
В школе №122 сообщили, что в связи с малым числом учеников планируется оптимизация с учебного года 2026-2027 годов.
Отмечается, что родители были проинформированы об этом.
Указано, что с учетом количества учеников и кадрового обеспечения в общеобразовательных учреждениях проводятся анализы, реализуется процесс рационализации образовательных учреждений.
Целью рационализации является оптимизация существующей школьной сети, эффективное распределение ресурсов, а также формирование более устойчивой образовательной инфраструктуры и качественной образовательной среды. (Bizim.Media)