Bakı şəhəri Xəzər rayonu Zirə qəsəbəsi Qışlaq sahəsində yerləşən 122 nömrəli ümumi orta ümumtəhsil məktəbi bağlanıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı şagirdlərin valideynləri müraciət ediblər.
Onlar iddia edirlər ki, may ayının 24-ü (bazar günü) müəllimlər valideynlərə bununla bağlı xəbərdarlıq edərək övladlarını yaxınlıqda yerləşən digər məktəblərə yönləndirmələrini istəyiblər.
Valideynlər bildirirlər ki, məktəbdə təxminən 75 şagird təhsil alır və illərdir bəzi siniflər komplektləşdirilərək fəaliyyət göstərir.
Valideynləri narahat edən əsas məsələ isə dərs ilinin sonuna yaxın belə bir addımın atılması və şagirdlərin digər məktəblərə daşınmasının təmin edilməməsidir. Onlar Qışlaq sahəsinin yaxınlığında məktəb yerləşmədiyini, övladlarını ya avtobusla, ya da şəxsi avtomobillə uzaq məsafədəki digər məktəblərə aparmağa məcbur qaldıqlarını bildiriblər. Təhsilalanların valideynləri ərazidə yol infrastrukturunun yenilənmədiyini də qeyd ediblər. Bir sözlə, valideynlər həm vaxt, həm də maddi itki ilə üzləşiblər.
122 nömrəli ümumi orta ümumtəhsil məktəbdən bildirilib ki, şagird sayının azlığı ilə əlaqədar 2026-2027-ci tədris ilindən optimallaşdırılması nəzərdə tutulur.
Bu barədə valideynlərin məlumatlandırıldığı vurğulanıb.
Qeyd edilib ki, ümumi təhsil müəssisələrdəki şagird sayı və kadr təminatı məsələləri nəzərə alınaraq təhlillər aparılır, təhsil müəssisələrinin rasionallaşdırılması prosesi həyata keçirilir.
Rasionallaşdırılmanın həyata keçirilməsində məqsəd mövcud məktəb şəbəkəsinin optimallaşdırılması, resursların səmərəli bölüşdürülməsi, eləcə də daha dayanıqlı təhsil infrastrukturunun və keyfiyyətli təhsil mühitinin formalaşdırılmasından ibarətdir.(Bizim.Media)

General secondary school No. 122 located in the Qışlaq area of Zirə settlement, Khazar district, Baku city has been closed.
Medianews.az reports that parents of the students have appealed regarding this matter.
They claim that on May 24 (Sunday), teachers warned the parents about this and asked them to direct their children to other nearby schools.
The parents state that approximately 75 students have been studying at the school, and for years some classes have been combined to operate.
The main concern of the parents is that such a step was taken close to the end of the school year and the transfer of students to other schools was not ensured. They said that there is no school near the Qışlaq area, and they are forced to take their children to other distant schools either by bus or private car. The parents of the students also noted that the road infrastructure in the area has not been renewed. In short, the parents face both time and financial losses.
It was stated from general secondary school No. 122 that due to the small number of students, optimization is planned from the 2026-2027 academic year.
It was emphasized that the parents have been informed about this.
It was noted that analyses are being conducted considering the number of students and staffing issues in general education institutions, and a process of rationalization of educational institutions is being implemented.
The purpose of implementing rationalization is to optimize the existing school network, efficiently allocate resources, and form a more sustainable educational infrastructure and quality educational environment. (Bizim.Media)