Bakıda internat məktəbinin yataqxanasında yanğın olub -
Bildirilib ki, "112" qaynar telefon xəttinə Bakı şəhəri, Nizami rayonu, Qara Qarayev prospektində yerləşən Sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün 3 nömrəli Respublika xüsusi internat məktəbinin yataqxanasında yanğın baş verməsi barədə məlumat daxil olub.
Məlumatla əlaqədar dərhal əraziyə FHN-in Dövlət Yanğından Mühafizə və Xüsusi Riskli Xilasetmə xidmətlərinin qüvvələri cəlb olunub.
FHN qüvvələrinin çevik müdaxiləsi sayəsində üçmərtəbəli yataqxana binasının birinci mərtəbəsinin dəhlizində baş vermiş yanğın genişlənməsinə, o cümlədən binaya yayılmasına imkan verilmədən qısa müddətdə söndürülüb.
Yanğın nəticəsində binanın dəhlizində yığılmış geyim əşyaları 5kv.m. sahədə, 1 ədəd plastikdən ibarət pəncərə çərçivəsi və dolab yanıb, 1 ədəd dolab və pilləkən qəfəsi 5kv.m. sahədə deformasiya edib.

There was a fire in the dormitory of a boarding school in Baku -
It was reported that a notification was received on the "112" hotline about a fire occurring in the dormitory of the No. 3 Republic Special Boarding School for Children with Disabilities, located on Gara Garayev Avenue in the Nizami district of Baku city.
In connection with the information, forces from the State Fire Protection and Special Risk Rescue services of the Ministry of Emergency Situations were immediately deployed to the area.
Thanks to the prompt response of the Ministry of Emergency Situations forces, the fire that started in the corridor of the first floor of the three-story dormitory building was extinguished in a short time without allowing it to spread widely, including to the building itself.
As a result of the fire, clothing items collected in the corridor of the building burned over an area of 5 sq.m., one plastic window frame and a cabinet were burned, and one cabinet and a stair cage were deformed over an area of 5 sq.m.