Barmaq izlərinin sirri açıldı:
Alimlər müəyyən ediblər ki, barmaq izləri insanları tanımaq üçün deyil, daha yaxşı tutuş, həssaslıq və sağ qalma qabiliyyətini artırmaq üçün formalaşıb.
Medianews.az xəbər verir ki, araşdırmalara görə, dermal çıxıntılar adlanan bu strukturlar hamiləliyin təxminən 10-cu həftəsində yaranır. Onların naxışı genetikadan çox, toxumaların təzyiq və deformasiya proseslərinin nəticəsidir.
Barmaq izlərinə yalnız primatlarda və koalalarda rast gəlinir ki, bu da onların mühüm funksional rolunu göstərir.
Alimlər əsas üstünlükləri belə izah edir:
səthlə daha yaxşı təmas və sürüşmənin azalması;
toxunma həssaslığının artması;
hərəkət və xüsusilə ağac üzərində tutunma qabiliyyətinin yaxşılaşması.
Mütəxəssislər qeyd edir ki, barmaq izlərinin bu xüsusiyyətləri birlikdə insanın dəqiq hərəkət və nəzarət qabiliyyətini təmin edir. Müasir dövrdə identifikasiya üçün istifadə olunması isə sadəcə bu xüsusiyyətlərin yan təsiridir.

Ученые выяснили, что отпечатки пальцев формировались не для того, чтобы распознавать людей, а для улучшения захвата, чувствительности и повышения шансов на выживание.
Medianews.az сообщает, что, согласно исследованиям, эти структуры, называемые дермальными выступами, образуются примерно на 10-й неделе беременности. Их узор является результатом не столько генетики, сколько процессов давления и деформации тканей.
Отпечатки пальцев встречаются только у приматов и коал, что указывает на их важную функциональную роль.
Ученые объясняют основные преимущества так:
лучший контакт с поверхностью и снижение скольжения;
повышение тактильной чувствительности;
улучшение способности удерживаться и двигаться, особенно на деревьях.
Специалисты отмечают, что эти свойства отпечатков пальцев вместе обеспечивают человеку точность движений и контроль. Их использование для идентификации в современную эпоху — это просто побочный эффект этих свойств.