Baş nazir yeni əmr imzaladı
Nazirlər Kabineti 10 oktyabr 2018-ci il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş "Kommersiya hüquqi şəxslərin təsisçiləri (iştirakçıları), nizamnamə kapitalındakı payları və qiymətli kağızların mülkiyyətçiləri barədə məlumatların öhdəlik daşıyan şəxslərə verilməsi Qaydası"nda dəyişiklik edib.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı Baş nazir Əli Əsədov yeni əmr imzalayıb.
Qərara əsasən, Qaydadan benefisiar mülkiyyətçi (arxasında duran real sahibi) anlayışı çıxarılıb, onun yerinə kommersiya hüquqi şəxslərin təsisçiləri (rəsmi qeydiyyatda olan sahib) anlayışı daxil edilib.
Beləliklə, bundan sonra, maliyyə institutlarına benefisiar mülkiyyətçi barədə deyil, kommersiya hüquqi şəxslərin təsisçiləri (iştirakçıları), nizamnamə kapitalındakı payları və qiymətli kağızların mülkiyyətçiləri barədə məlumatlar veriləcək.

Кабинет Министров внес изменения в «Правила предоставления обязательным лицам информации о учредителях (участниках) коммерческих юридических лиц, их долях в уставном капитале и владельцах ценных бумаг», утвержденные постановлением от 10 октября 2018 года.
Medіanews.az сообщает, что по этому поводу премьер-министр Али Асадов подписал новый приказ.
Согласно решению, из Правил исключено понятие бенефициарного собственника (реального владельца), на его место введено понятие учредителей коммерческих юридических лиц (официально зарегистрированных владельцев).
Таким образом, впредь финансовым институтам будут предоставляться данные не о бенефициарных собственниках, а об учредителях (участниках) коммерческих юридических лиц, их долях в уставном капитале и владельцах ценных бумаг.