Bələdiyyə sənədi ilə torpaq alanlara
Son zamanlar notariuslar bələdiyyə sənədi ilə olan torpaqların kimlərəsə etibar edilməsini qeydiyyata almır. Halbuki əvvəlki illərdə bu cür əməliyyatları notarius həyata keçirirdi.
Digər bir məsələsə vaxtilə notarius üzərindən torpağı etibarnamə ilə alan vətəndaşların müraciətinə Dövlət Reyest Xidmətində baxılmamasıdır. Xidmət ancaq birinci şəxsin müraciətinə baxır. Etibarnamə almış şəxslərdənsə tələb olunur ki, adına sənəd olan şəxs müraciət etsin.
Bu da təbii ki, vətəndaşlar arasında anlaşılmazlıq və narazılıq yaradır.
Medianews.az xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı Bizim.Media-ya danışan daşınmaz əmlak məsələləri üzrə ekspert Ramil Qasımzadə bildirib ki, problem hüquqları müəyyən edilməyən torpaqlarla bağlıdır:
"Bəzi vətəndaşlar bələdiyyə sənədi olan torpaqları etibarnamə ilə alırlar. Amma həmin şəxslər unudurlar ki, aldığı torpaq sahəsi satan şəxsin mülkiyyətinə aid deyil. Çünki bələdiyyə sənədi hələ mülkiyyət hüquqununun tanınması demək deyil.
Çox faktlar olur ki, bələdiyyələr müvafiq dövlət qurumları ilə razılaşdırma aparmadan torpağı kimlərəsə satır. Yaxud da bələdiyyə öz mülkiyyətində olmayan torpaqları da vətəndaşlara satır. Bu isə qanun pozuntusudur. Ona görə də bələdiyyə sənədi mülkiyyət hüququnu təsdiq edən sənəd deyil.
Son 10 ilə qədər vətəndaşlara bələdiyyə sənədləri ilə çox sayda torpaq satılıb.
Hətta satılan torpaqlarda evin tikintisinə də imkan yaradıblar. Əvvəllər bəzi notariuslar da bələdiyyənin verdiyi torpaq sahəsinin kiminsə ixtiyarına verilməsinə dair etibarnaməni tanıyırdı. Lakin Əmlak Məsələləri Dövlət Ximətinin tövsiyələrindən sonra notariuslar bələdiyyə sənədlərinə etibarnamə verməyi dayandırdı.
Eyni zamanda, vaxtilə bələdiyyə sənədini etibarnamə ilə alan şəxslər çıxarış almaq üçün Daşınmaz Əmlakın Dövlət Reyestr Xidmətinə müraciət edərkən də problemlə üzləşirlər. Xidmət etibarnaməni qəbul etməməsinin də səbəbi odur ki, ancaq çıxarışı olan torpaqların alqı-satqısını Xidmət həyata keçirir. Bələdiyyə sərəncamına etibarnamə almış vətəndaşların sənədini də Xidmət qəbul etmir. Yalnız birinci şəxs Reystr Xidmətinə müraciət edə bilər".

Покупателям земли с муниципальным документом
В последнее время нотариусы не регистрируют передачу земель с муниципальным документом кому-либо по доверенности. Хотя в предыдущие годы такие операции осуществлялись нотариусами.
Другой вопрос — это то, что Государственная регистрационная служба не рассматривает обращения граждан, которые ранее получили землю по доверенности от нотариуса. Служба принимает во внимание только обращения первого лица. От тех, кто получил доверенность, требуют, чтобы обращался человек, на чье имя оформлен документ.
Это, естественно, вызывает непонимание и недовольство среди граждан.
Medianews.az сообщает, что по этой теме эксперт по вопросам недвижимости Рамиль Гасымзаде, беседовавший с Bizim.Media, заявил, что проблема связана с землями, права на которые не установлены:
"Некоторые граждане покупают земельные участки с муниципальным документом по доверенности. Но эти лица забывают, что земельный участок, который они приобретают, не принадлежит собственнику, его продающему. Потому что муниципальный документ ещё не означает признание права собственности.
Очень часто происходит так, что муниципалитеты продают землю кому-то без согласования с соответствующими государственными органами. Или же муниципалитет продаёт землю, которая не находится в его собственности. Это является нарушением закона. Поэтому муниципальный документ не является документом, подтверждающим право собственности.
За последние 10 лет гражданам было продано много земли с муниципальными документами.
Даже создавались условия для строительства домов на проданных землях. Ранее некоторые нотариусы признавали доверенность на право распоряжения земельным участком, выданным муниципалитетом. Однако после рекомендаций Государственной службы по имущественным вопросам нотариусы прекратили выдачу доверенностей на муниципальные документы.
В то же время лица, которые когда-то получили муниципальный документ по доверенности, сталкиваются с проблемами при обращении в Государственную регистрационную службу недвижимости для получения выписки. Причина отказа в приёме доверенности заключается в том, что служба осуществляет куплю-продажу только по земле с имеющейся выпиской. Документы граждан, получивших доверенность на земельный участок по распоряжению муниципалитета, служба тоже не принимает. Обращаться в Регистрационную службу может только первое лицо".