Bir stəkan şərab "yuxu dərmanı" deyil -
"Axşam yatmazdan əvvəl içilən bir stəkan şərab yuxuya getməyi sürətləndirə bilər, lakin ümumilikdə yuxunun keyfiyyətini ciddi şəkildə pisləşdirir”.
Medianews.az xəbər verir ki, bunu nevroloq Yuliya Prokofyeva deyib.
Onun sözlərinə görə, alkoqol REM yuxu fazasını (sürətli yuxu mərhələsini) zəiflədir. Bu mərhələ yaddaş və emosional balans üçün vacibdir. Bundan əlavə, gecənin ikinci yarısında yuxunun tez-tez pozulmasına, susuzlaşmaya və boğaz əzələlərinin boşalmasına səbəb olur. Bu da xoruldama və hətta yuxu apnesi riskini artıra bilər.
Həkim həmçinin bildirib ki, hər kəs üçün “mütləq 8 saat yuxu” qaydası doğru deyil — insanlara fərqli yuxu müddəti lazımdır. Məcburi şəkildə yatmağa çalışmaq isə yuxusuzluq problemini daha da ağırlaşdıra bilər.
Bundan başqa, mütəxəssis melatonin preparatlarının nəzarətsiz istifadəsinə də qarşı çıxıb, onların yüksək dozada qəbulunun orqanizmin təbii hormon balansını poza biləcəyini qeyd edib.

A glass of wine is not a "sleeping pill" -
"A glass of wine before bed can speed up falling asleep, but overall seriously worsens the quality of sleep."
Medianews.az reports that neurologist Yuliya Prokofyeva said this.
According to her, alcohol weakens the REM sleep phase (rapid eye movement stage). This phase is important for memory and emotional balance. Additionally, it causes frequent disruptions in sleep during the second half of the night, dehydration, and relaxation of throat muscles. This can increase the risk of snoring and even sleep apnea.
The doctor also stated that the rule of "absolutely 8 hours of sleep" is not correct for everyone — different people need different amounts of sleep. Forcing oneself to sleep can further exacerbate insomnia problems.
Furthermore, the specialist spoke out against the uncontrolled use of melatonin supplements, noting that taking them in high doses can disrupt the body's natural hormone balance.