Bir zamanlar aparıcı idilər, indi mühüm vəzifələr tuturlar -
Azərbaycan televiziya aparıcılarının bir qismi fəaliyyət istiqamətini dəyişərək vəya şaxələndirərək müxtəlif dövlət qurumları və təşkilatlarda məsul vəzifələrə təyin olunublar. İllərlə ekran qarşısında ictimaiyyətə informasiya təqdim edən simalar artıq nazirliklərdə, agentliklərdə, dövlət şirkətlərində və özəl sektorda kommunikasiya siyasətini formalaşdıran əsas fiqurlara çevriliblər.
Mətbuat katibi, ictimaiyyətlə əlaqələr şöbə müdiri, departament rəhbəri və direktor kimi postlara irəli çəkilən bu şəxslərin yeni karyera mərhələsi media icmasında da maraqla qarşılanır.
Bəs hansı aparıcı haraya təyin olunub və hazırda hansı vəzifəni icra edir?
Musavat.com həmin siyahını təqdim edir.
1. Dilarə Səlim - “Mədəniyyət” telekanalının direktoru
2. Alidə Mustafayevaya - Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyində “Aztelekom” MMC-nin mətbuat katibi
3. Elvin Basqallı - “Azəristiliktəchizat” ASC-də mətbuat katibi
4. Azər Teymurlu - Məktəbəqədər və Ümumi Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin İctimaiyyətlə əlaqələr sektorun sözçüsü
5. Rəşad Mehdili - Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin (ƏƏSMN) tabeliyində Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun İctimaiyyətlə əlaqələr departamentinin müdiri
6. Rüstəm İbadov - Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Dost İş Mərkəzində İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəhbəri
7. Vüsalə Səid Eyyubqızı - “Naxçıvan Muxtar Respublikası Televiziya və Radio verilişləri” QSC-nin Xəbərlər departamentinin rəhbəri
8. Rüfət Seyidov - AzTV-nin İctimaiyyətlə əlaqələr və sosial media şöbəsinin rəisi və mətbuat katibi
9. Jurnalist Məmməd Ağayev - “Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyası” İctimai Birliyinin İcraçı direktorunun müşaviri
10. Tural Xudiyev - Azərbaycan Stolüstü Tennis Federasiyasında mətbuat katibi
11. Orxan Cabbarlı - İqtisadiyyat Nazirliyinə məxsus “Təmiz Şəhər” ASC-nin ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri
12. Ariz Tarverdiyev - “AzerGold” QSC-nin İctimaiyyətlə əlaqələr və marketinq departamentinin rəhbəri
13. Afət Telmanqızı - Ağdərə və Xocalı rayonlarında Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidmətinin ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri
14. Aysel Fərziyeva - "Veysəloğlu Şirkətlər Qrupu"na daxil olan "ARAZ” supermarketlər şəbəkəsinin Marketinq Kommunikasiyaları şöbəsinin müdiri
15. Tural Orucov -Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Dövlət Avtomobil Nəqliyyatı Xidmətinin mətbuat katibi
16. Vəsilə Vahidqızı - Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Media, kommunikasiya və analitik təhlil şöbəsinin müdiri/Yeni Sabah

They used to be hosts, now they hold important positions -
Some Azerbaijani television presenters have changed or diversified their fields of activity and have been appointed to responsible positions in various state bodies and organizations. Faces that have provided information to the public for years in front of the screen have now become the main figures shaping communication policies in ministries, agencies, state companies, and the private sector.
The new career stage of these individuals, promoted to posts such as press secretary, head of public relations department, department head, and director, is also met with interest in the media community.
So, which presenter has been appointed where and what position do they currently hold?
Musavat.com presents this list.
1. Dilara Salim - Director of the "Mədəniyyət" TV channel
2. Alide Mustafayeva - Press Secretary of "Aztelekom" LLC under the Ministry of Digital Development and Transport
3. Elvin Basqallı - Press Secretary at "Azəristiliktəchizat" JSC
4. Azer Teymurlu - Spokesperson of the Public Relations Sector of the State Agency for Preschool and General Education
5. Rashad Mehdili - Head of the Public Relations Department of the State Social Protection Fund under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population (MLSPP)
6. Rustam Ibadov - Head of the Public Relations Department at the Friend Work Center of the Ministry of Labor and Social Protection of the Population
7. Vusala Said Eyubqizi - Head of the News Department of the "Nakhchivan Autonomous Republic Television and Radio Broadcasting" JSC
8. Rufat Seyidov - Head of Public Relations and Social Media Department and Press Secretary of AzTV
9. Journalist Mammad Agayev - Advisor to the Executive Director of the "Azerbaijan Insurers Association" Public Union
10. Tural Khudiyev - Press Secretary of the Azerbaijan Table Tennis Federation
11. Orkhan Jabbarli - Head of the Public Relations Department of "Təmiz Şəhər" JSC under the Ministry of Economy
12. Ariz Tarverdiyev - Head of Public Relations and Marketing Department of "AzerGold" JSC
13. Afet Telmangizi - Head of Public Relations Department of the Restoration, Construction and Management Service in Aghdere and Khojaly districts
14. Aysel Farziyeva - Head of Marketing Communications Department of "ARAZ" supermarket chain, included in "Veysaloğlu Group of Companies"
15. Tural Orucov - Press Secretary of the State Automobile Transport Service under the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan
16. Vasila Vahidqizi - Head of Media, Communication and Analytical Review Department of the State Committee on Work with Diaspora/New Sabah