Bir zamanlar aparıcı idilər, indi mühüm vəzifələr tuturlar -
Azərbaycan televiziya aparıcılarının bir qismi fəaliyyət istiqamətini dəyişərək vəya şaxələndirərək müxtəlif dövlət qurumları və təşkilatlarda məsul vəzifələrə təyin olunublar. İllərlə ekran qarşısında ictimaiyyətə informasiya təqdim edən simalar artıq nazirliklərdə, agentliklərdə, dövlət şirkətlərində və özəl sektorda kommunikasiya siyasətini formalaşdıran əsas fiqurlara çevriliblər.
Mətbuat katibi, ictimaiyyətlə əlaqələr şöbə müdiri, departament rəhbəri və direktor kimi postlara irəli çəkilən bu şəxslərin yeni karyera mərhələsi media icmasında da maraqla qarşılanır.
Bəs hansı aparıcı haraya təyin olunub və hazırda hansı vəzifəni icra edir?
Musavat.com həmin siyahını təqdim edir.
1. Dilarə Səlim - “Mədəniyyət” telekanalının direktoru
2. Alidə Mustafayevaya - Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyində “Aztelekom” MMC-nin mətbuat katibi
3. Elvin Basqallı - “Azəristiliktəchizat” ASC-də mətbuat katibi
4. Azər Teymurlu - Məktəbəqədər və Ümumi Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin İctimaiyyətlə əlaqələr sektorun sözçüsü
5. Rəşad Mehdili - Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin (ƏƏSMN) tabeliyində Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun İctimaiyyətlə əlaqələr departamentinin müdiri
6. Rüstəm İbadov - Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Dost İş Mərkəzində İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəhbəri
7. Vüsalə Səid Eyyubqızı - “Naxçıvan Muxtar Respublikası Televiziya və Radio verilişləri” QSC-nin Xəbərlər departamentinin rəhbəri
8. Rüfət Seyidov - AzTV-nin İctimaiyyətlə əlaqələr və sosial media şöbəsinin rəisi və mətbuat katibi
9. Jurnalist Məmməd Ağayev - “Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyası” İctimai Birliyinin İcraçı direktorunun müşaviri
10. Tural Xudiyev - Azərbaycan Stolüstü Tennis Federasiyasında mətbuat katibi
11. Orxan Cabbarlı - İqtisadiyyat Nazirliyinə məxsus “Təmiz Şəhər” ASC-nin ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri
12. Ariz Tarverdiyev - “AzerGold” QSC-nin İctimaiyyətlə əlaqələr və marketinq departamentinin rəhbəri
13. Afət Telmanqızı - Ağdərə və Xocalı rayonlarında Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidmətinin ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri
14. Aysel Fərziyeva - "Veysəloğlu Şirkətlər Qrupu"na daxil olan "ARAZ” supermarketlər şəbəkəsinin Marketinq Kommunikasiyaları şöbəsinin müdiri
15. Tural Orucov -Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Dövlət Avtomobil Nəqliyyatı Xidmətinin mətbuat katibi
16. Vəsilə Vahidqızı - Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Media, kommunikasiya və analitik təhlil şöbəsinin müdiri/Yeni Sabah

Часть азербайджанских телеведущих сменили направление деятельности или диверсифицировали ее, будучи назначенными на ответственные должности в различных государственных учреждениях и организациях. Лица, много лет представлявшие информацию общественности перед экраном, превратились в ключевых фигур, формирующих коммуникационную политику в министерствах, агентствах, государственных компаниях и частном секторе.
Эти лица, вышедшие на посты пресс-секретаря, руководителя отдела по связям с общественностью, руководителя департамента и директора, новая ступень карьеры которых также вызывает интерес в медиасообществе.
Итак, кто и куда был назначен и какую должность сейчас занимает?
Musavat.com представляет этот список.
1. Дилярэ Салим - директор телеканала «Мədəniyyət»
2. Алида Мустафаева - пресс-секретарь ООО «Азтелеком» в Министерстве цифрового развития и транспорта
3. Элвин Басгаллы - пресс-секретарь АО «Азеристилектэчизат»
4. Азер Теймурлу - пресс-секретарь сектора по связям с общественностью Государственного агентства дошкольного и общего образования
5. Рашад Мехдили - начальник департамента по связям с общественностью Государственного фонда социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения (МТСЗН)
6. Рустам Ибадов - руководитель отдела по связям с общественностью Центра дружбы Министерства труда и социальной защиты населения
7. Вусала Саид Эйюбгизи - руководитель новостного департамента ОАО «Телевидение и радиовещание Нахичеванской Автономной Республики»
8. Руфат Сеидов - начальник отдела по связям с общественностью и социальным медиа и пресс-секретарь АзТВ
9. Журналист Маммед Агаев - советник исполнительного директора Общественного объединения «Ассоциация страховщиков Азербайджана»
10. Турал Худиев - пресс-секретарь Федерации настольного тенниса Азербайджана
11. Орхан Джаббарлы - руководитель отдела по связям с общественностью АО «Чистый город», подведомственного Министерству экономики
12. Ариз Тарвердиев - руководитель департамента по связям с общественностью и маркетингу ОАО «АзерГолд»
13. Афет Тельмангизи - руководитель отдела по связям с общественностью Службы восстановления, строительства и управления в районах Агдере и Ходжалы
14. Айсель Фарзиева - руководитель отдела маркетинговых коммуникаций сети супермаркетов «АРАЗ», входящей в Группу компаний «Вейселоглу»
15. Турал Оруджев - пресс-секретарь Государственной службы автомобильного транспорта при Министерстве цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики
16. Василя Вахидгизи - руководитель отдела медиа, коммуникаций и аналитического анализа Государственного комитета по делам диаспоры / Yeni Sabah