Bolqarıstan: adı olmayan qüvvə önə çıxır
Medianews.az bildirir ki, bu, 2021-ci ildən bəri səkkizinci seçki olacaq. 2021-ci ildə üç, 2022 və 2023-cü illərin hər birində bir, 2024-cü ildə iki seçki sabit hökumət qurulmasına gətirməyib.
Proporsional üsulla (partiya siyahıları üzrə) seçilən Bolqarıstan parlamenti 240 deputatdan ibarətdir. Hökumət qurmaq üçün 121 mandat gərəkdir.
19 aprel seçkisində qələbəyə sabiq prezident Rumen Radevin başçılıq etdiyi siyasi qüvvə şanslı sayılır. 2016 və 2021-ci illərdə prezident seçilmiş Rumen Radev 2026-cı il yanvarın 19-da istefa verib, yanvarın 23-də vitse-prezident İliyana Yotova prezident kürsüsünə oturub.
Son rəy sorğularına görə, Rumen Radevin adsız siyasi qüvvəsi GERB Partiyası və Demokratik Qüvvələr İttifaqını, Yeniliklərə Davam Partiyası və Demokratik Bolqarıstan Partiyasını, Hüquq və Azadlıq Hərəkatını, Dirçəliş Partiyasını, Sosialist Partiyasını geridə qoyur.

Болгария: выступает сила без имени
Medianews.az сообщает, что это будут восьмые выборы с 2021 года. В 2021 году состоялось три выборы, в 2022 и 2023 годах — по одному, в 2024 году — два, и это не привело к формированию стабильного правительства.
Парламент Болгарии, избираемый по пропорциональной системе (по партийным спискам), состоит из 240 депутатов. Для формирования правительства требуется 121 мандат.
Победителем на выборах 19 апреля считается политическая сила, возглавляемая бывшим президентом Руменом Радевым. Избранный президентом в 2016 и 2021 годах Румен Радев подал в отставку 19 января 2026 года, а 23 января приставка президента заняла вице-президент Илияна Йотова.
По последним опросам, беспартийная политическая сила Румена Радева опережает партию ГЕРБ и Союз демократических сил, партию Продолжение перемен и Демократическую Болгарию, движение Право и свобода, партию Возрождение, Социалистическую партию.