Bolqarıstan: adı olmayan qüvvə önə çıxır
Medianews.az bildirir ki, bu, 2021-ci ildən bəri səkkizinci seçki olacaq. 2021-ci ildə üç, 2022 və 2023-cü illərin hər birində bir, 2024-cü ildə iki seçki sabit hökumət qurulmasına gətirməyib.
Proporsional üsulla (partiya siyahıları üzrə) seçilən Bolqarıstan parlamenti 240 deputatdan ibarətdir. Hökumət qurmaq üçün 121 mandat gərəkdir.
19 aprel seçkisində qələbəyə sabiq prezident Rumen Radevin başçılıq etdiyi siyasi qüvvə şanslı sayılır. 2016 və 2021-ci illərdə prezident seçilmiş Rumen Radev 2026-cı il yanvarın 19-da istefa verib, yanvarın 23-də vitse-prezident İliyana Yotova prezident kürsüsünə oturub.
Son rəy sorğularına görə, Rumen Radevin adsız siyasi qüvvəsi GERB Partiyası və Demokratik Qüvvələr İttifaqını, Yeniliklərə Davam Partiyası və Demokratik Bolqarıstan Partiyasını, Hüquq və Azadlıq Hərəkatını, Dirçəliş Partiyasını, Sosialist Partiyasını geridə qoyur.

Bulgaria: an unnamed force emerges
Medianews.az reports that this will be the eighth election since 2021. In 2021, three elections were held, one in each of 2022 and 2023, and two in 2024, none of which resulted in the formation of a stable government.
The Bulgarian parliament, elected by a proportional system (by party lists), consists of 240 deputies. To form a government, 121 mandates are required.
The political force led by former president Rumen Radev is considered a likely winner in the April 19 election. Rumen Radev, who was elected president in 2016 and 2021, resigned on January 19, 2026, and on January 23, Vice President Iliyana Yotova took office as president.
According to recent opinion polls, Rumen Radev's unnamed political force is ahead of the GERB Party and the Union of Democratic Forces, the Continuity Party of Innovations and the Democratic Bulgaria Party, the Movement for Rights and Freedoms, the Revival Party, and the Socialist Party.