Bolqarıstanda mandat bölgüsü dəqiqləşdi
Medianews.az bildirir ki, aprelin 19-da keçirilmiş seçkidə Mütərəqqi Bolqarıstan Partiyası 240 nəfərlik qanunverici orqana 131 mandat alaraq hökumət qurmaq hüququ əldə edib. Bu partiyanın başında sabiq prezident Rumen Radev dayanır. 2016 və 2021-ci illərdə prezident seçilmiş Rumen Radev 2026-cı il yanvarın 19-da istefa verib.
Proporsional üsulla (partiya siyahıları üzrə) seçilən parlamentdə GERB Partiyası və Demokratik Qüvvələr İttifaqının 39, Yeniliklərə Davam Partiyası və Demokratik Bolqarıstan Partiyasından ibarət blokun 37, Hüquq və Azadlıq Hərəkatının 21, Dirçəliş Partiyasının 12 mandata sahib çıxdığı xəbər verilir.

В новом избранном парламенте Болгарии уточнено распределение мандатов.
Medianews.az сообщает, что на выборах, состоявшихся 19 апреля, Прогрессивная партия Болгарии получила 131 мандат в 240-местном законодательном органе и получила право формировать правительство. Во главе этой партии стоит бывший президент Румен Радев. Избранный в 2016 и 2021 годах президент Румен Радев подал в отставку 19 января 2026 года.
В парламенте, избранном по пропорциональной системе (по партийным спискам), сообщается, что партия GERB и Союз демократических сил получили 39 мандатов, блок, состоящий из Партии продолжения новшеств и Партии демократической Болгарии, — 37, Движение за права и свободы — 21, партия Возрождение — 12 мандатов.