Britaniyada ərzaq və yanacaq qıtlığı -
Böyük Britaniya hökuməti İranla bağlı münaqişənin yaratdığı mümkün ərzaq və yanacaq qıtlığı risklərinə qarşı hazırlıq tədbirlərini gücləndirdiyini açıqlayıb.
Medianews.az AZƏRTAC-a istinadla xəbər verir ki, baş nazir Kir Starmer aprelin 28-də ehtimal olunan çatışmazlıqlarla bağlı yaradılmış komitənin növbəti iclasına sədrlik edəcək. Bununla yanaşı, nazirlərdən ibarət qrup ehtiyat səviyyələrini və təchizat zəncirində mümkün pozuntuları izləmək üçün həftədə iki dəfə toplanır.
Münaqişənin başlanmasından sonra Hörmüz boğazının bağlanması neftin qiymətinin kəskin artmasına səbəb olub. Bildirilir ki, ayın əvvəlində hökumət rəsmiləri müharibənin davam edəcəyi təqdirdə yayda, xüsusilə, toyuq və donuz əti daxil olmaqla, ərzaq qıtlığı ilə bağlı ən pis ssenarini də nəzərdən keçiriblər.
Hökumət, eyni zamanda, ictimaiyyəti sakitləşdirməyə çalışaraq sürücüləri adi qaydada yanacaq doldurmağa və səyahət planlarını dəyişməməyə çağırıb. Bu çağırış mümkün aviasiya yanacağı çatışmazlığı ilə bağlı narahatlıqlar fonunda edilib.

Food and fuel shortage in Britain -
The UK government has announced that it is strengthening preparatory measures against potential food and fuel shortages caused by the conflict related to Iran.
Medianews.az, citing AZERTAC, reports that Prime Minister Keir Starmer will chair the next meeting of the committee established for possible clashes on April 28. Additionally, a group of ministers meets twice a week to monitor reserve levels and possible disruptions in the supply chain.
Following the outbreak of the conflict, the closure of the Strait of Hormuz has led to a sharp increase in oil prices. It is reported that at the beginning of the month, government officials considered the worst-case scenario regarding food shortages during the summer, especially including chicken and pork, if the war continues.
At the same time, the government has been trying to calm the public by urging drivers to refill fuel as usual and not to change travel plans. This appeal was made against the backdrop of concerns about a possible shortage of aviation fuel.