Britaniyada ərzaq və yanacaq qıtlığı -
Böyük Britaniya hökuməti İranla bağlı münaqişənin yaratdığı mümkün ərzaq və yanacaq qıtlığı risklərinə qarşı hazırlıq tədbirlərini gücləndirdiyini açıqlayıb.
Medianews.az AZƏRTAC-a istinadla xəbər verir ki, baş nazir Kir Starmer aprelin 28-də ehtimal olunan çatışmazlıqlarla bağlı yaradılmış komitənin növbəti iclasına sədrlik edəcək. Bununla yanaşı, nazirlərdən ibarət qrup ehtiyat səviyyələrini və təchizat zəncirində mümkün pozuntuları izləmək üçün həftədə iki dəfə toplanır.
Münaqişənin başlanmasından sonra Hörmüz boğazının bağlanması neftin qiymətinin kəskin artmasına səbəb olub. Bildirilir ki, ayın əvvəlində hökumət rəsmiləri müharibənin davam edəcəyi təqdirdə yayda, xüsusilə, toyuq və donuz əti daxil olmaqla, ərzaq qıtlığı ilə bağlı ən pis ssenarini də nəzərdən keçiriblər.
Hökumət, eyni zamanda, ictimaiyyəti sakitləşdirməyə çalışaraq sürücüləri adi qaydada yanacaq doldurmağa və səyahət planlarını dəyişməməyə çağırıb. Bu çağırış mümkün aviasiya yanacağı çatışmazlığı ilə bağlı narahatlıqlar fonunda edilib.

Правительство Великобритании объявило о усилении подготовительных мероприятий на случай возможного дефицита продовольствия и топлива вследствие конфликта с Ираном.
Medianews.az, ссылаясь на AZƏRTAC, сообщает, что премьер-министр Кир Стармер 28 апреля возглавит очередное заседание комитета, созданного для рассмотрения возможных конфликтов. Кроме того, группа министров собирается дважды в неделю для мониторинга уровней запасов и возможных нарушений в цепочке поставок.
После начала конфликта закрытие Ормузского пролива привело к резкому росту цен на нефть. Сообщается, что в начале месяца представители правительства рассмотрели наихудший сценарий нехватки продовольствия летом, особенно включая курятину и свинину, в случае продолжения войны.
Правительство также старается успокоить общественность, призывая водителей заправлять топливо в обычном режиме и не менять планы поездок. Этот призыв прозвучал на фоне опасений возможного дефицита авиационного топлива.