Bu gün İrana çox ağır zərbə endiriləcək -
Medianews.az Trend-ə istinadən xəbər verir ki, ABŞ Prezidenti Donald Tramp bu barədə “Truth Social” hesabında yazıb.
O bildirib ki, İranın pis davranışı səbəbindən indiyə qədər hədəfə alınmayan ərazilərin tam dağıntısı və insan qruplarının ölümü ciddi şəkildə nəzərdən keçirilir.
“Pis vəziyyətdə olan İran Yaxın Şərq qonşularından üzr istəyib və artıq onlara atəş açmayacağına söz verib. Bu vəd yalnız ABŞ və İsrailin amansız hücumu səbəbindən verilib", - deyə ABŞ lideri əlavə edib.
Trampın sözlərinə görə, İran Yaxın Şərqi ələ keçirmək və idarə etmək istəyir:
“İlk dəfədir İran min illər ərzində ətraf Yaxın Şərq ölkələrinə uduzur. İran artıq Yaxın Şərqin əzazili deyil, əksinə, məğlubudur və təslim olana və ya daha çox ehtimal ki, tamamilə dağılana qədər onilliklər boyu belə qalacaq".
Xatırladaq ki, fevralın 17-də Vaşinqton və Tehran arasında keçirilən nüvə danışıqlarının ikinci raundu irəliləyişsiz başa çatdıqdan sonra ABŞ İrana yaxın ərazilərdə mövcudluğunu artıraraq Avropa və Yaxın Şərqdəki bazalara 150-dən çox təyyarə yerləşdirib.
Qeyd edək ki, fevralın 26-da Cenevrədə İran və ABŞ arasında İranın nüvə proqramı ilə bağlı danışıqların üçüncü raundu keçirilib. ABŞ Prezidenti Donald Tramp administrasiyasında baş tutan görüş vəziyyətin diplomatik yolla tənzimlənməsi üçün son şans kimi qiymətləndirilirdi. Danışıqlarda konkret razılaşmalar əldə olunmayıb. Tehran uranın zənginləşdirilməsini dayandırmaqdan, nüvə obyektlərini demontaj etməkdən və nüvə proqramının inkişafına müddətsiz məhdudiyyətlər tətbiq etməkdən imtina edib. Fevralın 28-də səhər saatlarında İsrail və ABŞ İrana hərbi hava hücumlarına başlayıb.
İsrail və ABŞ-nin 28 fevralda həyata keçirilən hərbi hava hücumlarında İranın Ali Lideri Ayətullah Seyid Əli Xamenei və onun ailə üzvləri ölüb.
Eyni zamanda İran Ordusunun Baş Qərargah rəisi general-mayor Əbdülrəhim Musəvi, İran İslam İnqilabı Keşikçilər Korpusunun (SEPAH) baş komandanı Məhəmməd Pakpur, İranın Ali Liderinin müşaviri və Müdafiə Şurasının katibi Əli Şəmxani, müdafiə naziri Əziz Nəsirzadə hərbi hava hücumları zamanı ölüblər.

Today, a very heavy blow will be dealt to Iran - Trump
Medianews.az reports, citing Trend, that US President Donald Trump wrote about this on his "Truth Social" account.
He stated that due to Iran's bad behavior, the complete destruction of areas that have not been targeted so far and the death of groups of people are being seriously considered.
"Iran, which is in a bad state, has apologized to its neighbors in the Middle East and has already promised not to fire at them anymore. This promise has only been made because of the ruthless attack by the US and Israel," the US leader added.
According to Trump, Iran wants to take over and control the Middle East:
"For the first time in millennia, Iran is losing to the surrounding Middle Eastern countries. Iran is no longer the dominant force in the Middle East; on the contrary, it is defeated and will remain so for decades until it surrenders or, more likely, completely collapses."
Recall that after the second round of nuclear talks between Washington and Tehran on February 17 ended without progress, the US increased its presence in areas close to Iran, deploying over 150 aircraft to bases in Europe and the Middle East.
Note that on February 26, the third round of talks between Iran and the US on Iran's nuclear program took place in Geneva. The meeting, held under the Donald Trump administration, was considered the last chance for resolving the situation diplomatically. No specific agreements were reached during the talks. Tehran refused to stop uranium enrichment, dismantle nuclear facilities, and apply indefinite restrictions on the development of the nuclear program. On the morning of February 28, Israel and the US began military air strikes against Iran.
In the military air strikes carried out by Israel and the US on February 28, Iran's Supreme Leader Ayatollah Seyyed Ali Khamenei and members of his family died.
At the same time, during the military air strikes, the Chief of Staff of the Iranian Army, Major General Abdolrahim Mousavi, the commander-in-chief of the Islamic Revolutionary Guard Corps (SEPAH) Mohammad Pakpour, the advisor to Iran's Supreme Leader and Secretary of the Defense Council Ali Shamkhani, and Defense Minister Aziz Nasirzadeh were killed.