Bu gün rezidenturaya qəbul imtahanının
Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən bu gün rezidenturaya qəbul imtahanının birinci mərhələsi (baza fənləri üzrə biliklərin qiymətləndirilməsi imtahanı, birinci cəhd) keçiriləcək.
Medianews.az xəbər verir ki, imtahanda iştirak edəcək 1702 namizəddən 1308 nəfər Azərbaycan, 394 nəfər isə rus bölməsi üzrə imtahan verəcək.
Ərizə verənlərin 700 nəfəri oğlan, 1002 nəfəri isə qızdır. 301 nəfər cari ilin, 760 nəfər əvvəlki illərin məzunudur. 641 nəfər növbəti illərdə məzun olacaq tələbələrdir. 21 nəfər xarici ölkə vətəndaşıdır.
İmtahan Bakı və Naxçıvan şəhərlərində keçiriləcək.
İmtahan saat 10:00-da başlanır və 2 saat 30 dəqiqə davam edəcək. İmtahanın başlanmasına 15 dəqiqə qalmış saat 09:45-də buraxılış rejimi başa çatır. Bundan sonra gələn iştirakçılar imtahan binasına buraxılmır.
İmtahanda iştirak edən namizədlər DİM-in internet saytına daxil olaraq "İmtahana buraxılış vərəqəsi"ni çap etməlidirlər. Buraxılış vərəqəsi ilə yanaşı onlara "Namizədin yaddaş kitabçası" da təqdim olunur. Burada namizədlərə imtahan prosesi ilə bağlı vacib tövsiyələr, onların əməl etməli olduqları qaydalar və digər zəruri məlumatlar çatdırılır.
Namizədlər imtahana aşağıdakı sənədləri gətirməlidirlər:
- şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin əsli;
- "İmtahana buraxılış vərəqəsi".
İmtahan binasına buraxılış vərəqəsində qeyd olunan vaxtda gəlmək lazımdır. İmtahan binasına mobil telefon və digər rabitə vasitələri, elektron cihazlar, kalkulyator, elektron məlumat daşıyıcısı, kitab, dəftər, jurnal, konspekt, məlumat kitabçası, lüğət, cədvəl, çanta və digər yardımçı vəsaitlər gətirmək qadağandır. İştirakçılardan imtahan binasına əlavə əşyaları gətirməməyi xahiş edirik. Bütün bunlar buraxılış rejimi işinin səmərəli təşkilinə və onun vaxtında başa çatdırılmasına mane olur.
İmtahanların keçirilməsi üçün, ümumilikdə 7 imtahan binası, 19 imtahan rəhbəri, 7 ümumi imtahan rəhbəri, 152 nəzarətçi, 19 buraxılış rejimi əməkdaşı (mühafizə) və 7 bina nümayəndəsi ayrılıb.

Today, the first stage of the residency admission exam (the knowledge assessment exam on basic subjects, first attempt) will be held by the State Examination Center (SEC).
Medianews.az reports that out of 1702 candidates participating in the exam, 1308 will take the exam in the Azerbaijani section and 394 in the Russian section.
Among the applicants, 700 are male and 1002 are female. 301 graduated this year, 760 are graduates of previous years. 641 are students who will graduate in the coming years. 21 are foreign nationals.
The exam will be held in Baku and Nakhchivan cities.
The exam starts at 10:00 and will last 2 hours and 30 minutes. The admission regime ends at 09:45, 15 minutes before the exam starts. Participants arriving thereafter will not be allowed into the exam building.
Candidates participating in the exam must access the SEC's website and print the "Admission Ticket." Along with the admission ticket, they are also provided with the "Candidate's Memory Booklet," where important recommendations regarding the exam process, rules to be followed, and other necessary information are conveyed.
Candidates must bring the following documents to the exam:
- The original identity document;
- The "Admission Ticket."
The candidate must arrive at the exam building at the time indicated on the admission ticket. It is prohibited to bring mobile phones and other communication devices, electronic devices, calculators, electronic data carriers, books, notebooks, journals, notes, information booklets, dictionaries, tables, bags, and other aids to the exam building. Participants are kindly asked not to bring extra items to the exam building. All these hinder the efficient organization of the admission regime and its timely completion.
For the conduct of exams, a total of 7 exam buildings, 19 exam supervisors, 7 chief exam supervisors, 152 invigilators, 19 admission regime staff (security), and 7 building representatives have been assigned.