Bu gün rezidenturaya qəbul imtahanının
Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən bu gün rezidenturaya qəbul imtahanının birinci mərhələsi (baza fənləri üzrə biliklərin qiymətləndirilməsi imtahanı, birinci cəhd) keçiriləcək.
Medianews.az xəbər verir ki, imtahanda iştirak edəcək 1702 namizəddən 1308 nəfər Azərbaycan, 394 nəfər isə rus bölməsi üzrə imtahan verəcək.
Ərizə verənlərin 700 nəfəri oğlan, 1002 nəfəri isə qızdır. 301 nəfər cari ilin, 760 nəfər əvvəlki illərin məzunudur. 641 nəfər növbəti illərdə məzun olacaq tələbələrdir. 21 nəfər xarici ölkə vətəndaşıdır.
İmtahan Bakı və Naxçıvan şəhərlərində keçiriləcək.
İmtahan saat 10:00-da başlanır və 2 saat 30 dəqiqə davam edəcək. İmtahanın başlanmasına 15 dəqiqə qalmış saat 09:45-də buraxılış rejimi başa çatır. Bundan sonra gələn iştirakçılar imtahan binasına buraxılmır.
İmtahanda iştirak edən namizədlər DİM-in internet saytına daxil olaraq "İmtahana buraxılış vərəqəsi"ni çap etməlidirlər. Buraxılış vərəqəsi ilə yanaşı onlara "Namizədin yaddaş kitabçası" da təqdim olunur. Burada namizədlərə imtahan prosesi ilə bağlı vacib tövsiyələr, onların əməl etməli olduqları qaydalar və digər zəruri məlumatlar çatdırılır.
Namizədlər imtahana aşağıdakı sənədləri gətirməlidirlər:
- şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin əsli;
- "İmtahana buraxılış vərəqəsi".
İmtahan binasına buraxılış vərəqəsində qeyd olunan vaxtda gəlmək lazımdır. İmtahan binasına mobil telefon və digər rabitə vasitələri, elektron cihazlar, kalkulyator, elektron məlumat daşıyıcısı, kitab, dəftər, jurnal, konspekt, məlumat kitabçası, lüğət, cədvəl, çanta və digər yardımçı vəsaitlər gətirmək qadağandır. İştirakçılardan imtahan binasına əlavə əşyaları gətirməməyi xahiş edirik. Bütün bunlar buraxılış rejimi işinin səmərəli təşkilinə və onun vaxtında başa çatdırılmasına mane olur.
İmtahanların keçirilməsi üçün, ümumilikdə 7 imtahan binası, 19 imtahan rəhbəri, 7 ümumi imtahan rəhbəri, 152 nəzarətçi, 19 buraxılış rejimi əməkdaşı (mühafizə) və 7 bina nümayəndəsi ayrılıb.

Сегодня экзамен на поступление в ординатуру
Государственный экзаменационный центр (ГЭЦ) сегодня проводит первый этап вступительного экзамена в ординатуру (экзамен по оценке знаний базовых дисциплин, первая попытка).
Medianews.az сообщает, что из 1702 кандидатов, участвующих в экзамене, 1308 человек будут сдавать экзамен на азербайджанском, а 394 – на русском языке.
Из подавших заявки 700 человек – мужчины, 1002 – женщины. 301 человек – выпускники текущего года, 760 – предыдущих лет. 641 человек – студенты, которые будут выпускаться в последующие годы. 21 человек – граждане иностранных государств.
Экзамен будет проводиться в городах Баку и Нахчыван.
Экзамен начинается в 10:00 и длится 2 часа 30 минут. За 15 минут до начала экзамена, в 09:45, завершается пропускной режим. После этого участвующие не допускаются в экзаменационный корпус.
Учащиеся, участвующие в экзамене, должны зайти на сайт ГЭЦ и распечатать «Пропуск на экзамен». Вместе с пропуском им предоставляется также «Кандидатская памятка». В ней содержатся важные рекомендации по экзаменационному процессу, правила, которые они должны соблюдать, и другая необходимая информация.
Кандидаты должны принести на экзамен следующие документы:
- оригинал документа, удостоверяющего личность;
- «Пропуск на экзамен».
Следует прийти в экзаменационное здание в указанное в пропуске время. Вход в экзаменационное здание с мобильными телефонами, другими средствами связи, электронными устройствами, калькуляторами, электронными носителями информации, книгами, тетрадями, журналами, конспектами, справочниками, словарями, таблицами, сумками и другими вспомогательными средствами запрещён. Просим участников не приносить дополнительныe вещи в экзаменационное здание. Всё это мешает эффективной организации пропускного режима и своевременному его завершению.
Для проведения экзаменов выделено всего 7 экзаменационных зданий, 19 руководителей экзаменов, 7 главных руководителей экзаменов, 152 контролёра, 19 сотрудников пропускного режима (охрана) и 7 представителей зданий.