Bu hallarda əmək müqaviləsinə
Tərəflərin iradəsindən asılı olmayan hallarda əmək müqaviləsinə xitam verilməsinin daha bir əsası müəyyənləşir.
Medianews.az xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan Əmək Məcəlləsinə təklif edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Layihəyə əsasən, işçinin səhhətinə, sağlamlığına mənfi təsir göstərən amillər olan ağır, zərərli və təhlükəli əmək şəraitli iş yerlərində, habelə əhalinin sağlamlığının mühafizəsi məqsədi ilə qida sənayesi, ictimai iaşə, səhiyyə, ticarət və bu qəbildən olan digər iş yerlərində sağlamlıq haqqında tibbi arayışı olmayan şəxslə əmək müqaviləsinin bağlanıldığı aşkar edildikdə, belə şəxslərin əməyindən istifadə olunmasına yol verilməyən hallarda əmək müqaviləsinə xitam veriləcək.

В этих случаях в трудовом договоре
В случаях, не зависящих от воли сторон, определяется еще одно основание для прекращения трудового договора.
Medianews.az сообщает, что это отражено в предложенных изменениях к Трудовому кодексу, обсуждаемых сегодня на заседании Комитета по труду и социальной политике Милли Меджлиса.
Согласно проекту, если обнаружено заключение трудового договора с лицом, не имеющим медицинской справки о здоровье, в рабочих местах с тяжелыми, вредными и опасными условиями труда, негативно влияющими на здоровье работника, а также на предприятиях пищевой промышленности, общественного питания, здравоохранения, торговли и других подобных местах, с целью охраны здоровья населения, и если использование труда таких лиц недопустимо, трудовой договор будет прекращен.