Bu hallarda əmək müqaviləsinə
Tərəflərin iradəsindən asılı olmayan hallarda əmək müqaviləsinə xitam verilməsinin daha bir əsası müəyyənləşir.
Medianews.az xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan Əmək Məcəlləsinə təklif edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Layihəyə əsasən, işçinin səhhətinə, sağlamlığına mənfi təsir göstərən amillər olan ağır, zərərli və təhlükəli əmək şəraitli iş yerlərində, habelə əhalinin sağlamlığının mühafizəsi məqsədi ilə qida sənayesi, ictimai iaşə, səhiyyə, ticarət və bu qəbildən olan digər iş yerlərində sağlamlıq haqqında tibbi arayışı olmayan şəxslə əmək müqaviləsinin bağlanıldığı aşkar edildikdə, belə şəxslərin əməyindən istifadə olunmasına yol verilməyən hallarda əmək müqaviləsinə xitam veriləcək.

In these cases, the employment contract
Another ground for terminating the employment contract in cases beyond the parties' control is determined.
Medianews.az reports that this is reflected in the proposed amendment to the Labor Code discussed at today's meeting of the Labor and Social Policy Committee of the Milli Majlis.
According to the draft, if it is revealed that an employment contract has been concluded with a person who does not have a medical certificate of health in workplaces with heavy, harmful and dangerous working conditions that negatively affect the health of the employee, as well as in other workplaces such as food industry, public catering, healthcare, trade, and similar places aimed at protecting public health, and in cases where the use of the labor of such persons is not allowed, the employment contract will be terminated.