Bu həftə iş saatı qısaldılacaq
Azərbaycanın istehsalat təqviminə əsasən cari ilin may ayında iş saatlarında iki dəfə dəyişiklik ediləcək. İş vaxtının azaldılması Əmək Məcəlləsinin müvafiq tələbləri ilə tənzimlənir.
Demokrat.az xəbər verir ki, ölkədə fəaliyyət göstərən dövlət və özəl müəssisələrdə ilk qısaldılma mayın 8-də qüvvəyə minəcək. Faşizm üzərində Qələbə Günü qeyri-iş gününə düşsə də qanunvericiliyin 108-ci maddəsi bayramdan əvvəlki gün üçün güzəşt nəzərdə tutur. Həmin tarixdə bütün çalışanlar üçün iş vaxtı bir saat azaldılacaq.
Ayın sonuna doğru analoji prosedur Qurban bayramı ilə əlaqədar təkrar olunacaq. Mayın 27-də başlayacaq rəsmi tətil ərəfəsində yəni mayın 26-da da iş saatı bir saat qısa olacaq. Mayın 27-dən etibarən isə ölkədə ardıcıl beş günlük bayram tətili tətbiq ediləcək.

Согласно производственному календарю Азербайджана, в мае текущего года рабочее время будет изменено дважды. Сокращение рабочего времени регулируется соответствующими требованиями Трудового кодекса.
По сообщению Demokrat.az, в государственных и частных учреждениях страны первое сокращение вступит в силу 8 мая. Хотя День Победы над фашизмом является нерабочим днем, статья 108 законодательства предусматривает сокращение рабочего дня на три часа накануне праздника. В указанную дату рабочее время для всех сотрудников будет сокращено на один час.
Ближе к концу месяца аналогичная процедура повторится в связи с празднованием Курбан-Байрама. В канун официального выходного, который начнется 27 мая, то есть 26 мая, рабочее время также будет сокращено на один час. Начиная с 27 мая, в стране будет применяться непрерывный пятидневный праздничный отпуск.