Bu il Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh sazişi imzalana bilərmi?
Medianews.az-ın sualını cavablandıran politoloq Xaqani Cəfərli bildirib ki, Azərbaycanla Ermənistan arasında münaqişə Azərbaycan və erməni xalqlarının iradəsinin nəticəsi olmadığı kimi, sülh də bu iki xalqdan tam asılı deyil: “Böyük dövlətlərin müdaxiləsi önəmli rol oynayır. Rusiyanın müdaxiləsi həmişə münaqişənin dondurulmasından yana idi. Rusiyanın zəifləməsi, ABŞ Prezidenti Donald Trampın məharətli müdaxiləsi sülh müqaviləsinin paraflanmasına gətirib çıxardı. Proseslər bu istiqamətdə gedərsə, sülh müqaviləsi ilin ikinci yarısında imzalana bilər. Rusiyanın Ermənistanda hakimiyyəti dəyişmək cəhdi bir nəticə versə, sülh müqaviləsinin imzalanması ən azı təxirə düşə bilər.
Mənim ehtimalım belədir ki, Rusiyanın müdaxiləsi yetərsiz olacaq və Nikol Paşinyan Ermənistanda hakimiyyətini qoruya biləcək. Eyni zamanda Rusiya və İranda baş verəcək hadisələr Moskva və Tehranın Cənubi Qafqaza təsirini daha da azaldacaq, bəlkə də ümumiyyətlə ortadan qaldıracaq. Bu isə bölgədə dayanaqlı sülhün yaranmasının əsas şərti olduğu üçün, sülh müqaviləsinin imzalanmasından asılı olmayaraq, əməkdaşlıq dərinləşəcək”.
Medianews.az xatırladır ki, 1989-cu il dekabrın 1-də Ermənistan parlamentinin və “Dağlıq Qarabağ milli şurası” adlı qondarma qurumun birgə iclasında Qarabağın dağlıq hissəsinin Ermənistana birləşdirilməsi qərarı çıxarılıb.
1991-ci il sentyabrın 2-də Dağlıq Qarabağ erməniləri bölgəni “müstəqil dövlət” elan edib, sentyabrın 21-də isə Ermənistanda müstəqillik referendumu keçirilib, ardınca hərbi təcavüz sürətlənib, 1994-cü ilin mayına qədər Azərbaycanın altıda biri işğal olunub. Mayın 12-də atəşkəs sazişi imzalanıb.
5 iyul 1995-ci ilin referendumunda Ermənistan Konstitusiyası qəbul olunub. 27 noyabr 2005-ci il və 6 dekabr 2015-ci ilin referendumlarında yenilənən konstitusiyanın preambulasında 23 avqust 1990-cı il bəyannaməsinə istinad var. Azərbaycan bunu əsas götürərək Ermənistan Konstitusiyasının yenilənməsi tələbini qoyub.
2023-cü il sentyabrın 19-da Azərbaycan Xankəndi, Xocalı, Ağdərə, Xocavənd şəhərləri, Şuşa, Xocalı, Xocavənd və Ağdərə rayonlarının bir hissəsinə nəzarət edən Dağlıq Qarabağ rejiminə qarşı hərbi əməliyyata başlayıb, ertəsi gün rejim tərksilah olmaq öhdəliyi götürüb, sentyabrın 24-dən ermənilərin Qarabağdan kütləvi köçü başlayıb, sentyabrın 28-də rejim özünü buraxıb.
2025-ci il martın 13-də Azərbaycanla Ermənistan sülh və dövlətlərarası münasibətlərin qurulması haqqında saziş layihəsini razılaşdırıb.
Həmin il avqustun 8-də Azərbaycan Prezidenti və Ermənistanın Baş naziri Vaşinqtonda ABŞ Prezidentinin şahidliyi ilə Birgə Bəyannamə imzalayaraq sərhədlərin toxunulmazlığı, ərazi əldə olunması üçün güc tətbiqinin yolverilməzliyi əsasında qonşuluq münasibətlərinin qurulması öhdəliyi götürüb, iki ölkənin xarici işlər nazirləri isə Azərbaycan və Ermənistan arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis edilməsinə dair saziş layihəsini paraflayıblar. Vaşinqtonda Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasını birləşdirən, Ermənistandan keçən dəhlizin (Zəngəzur dəhlizi) yaradılması da razılaşdırılıb. Bu layihə ABŞ-ın patronajlığı ilə gerçəkləşəsidir.

Будет ли в этом году подписан мирный договор между Азербайджаном и Арменией?
Medianews.az — отвечая на вопрос, политолог Хагани Джафарли отметил, что конфликт между Азербайджаном и Арменией не является результатом воли азербайджанского и армянского народов, так же как и мир не зависит полностью от этих двух народов: «Большую роль играет вмешательство крупных держав. Российское вмешательство всегда было направлено на замораживание конфликта. Ослабление России, грамотное вмешательство президента США Дональда Трампа привели к парафированию мирного соглашения. Если процесс пойдет в этом направлении, мирное соглашение может быть подписано во второй половине года. Если попытка России изменить власть в Армении увенчается успехом, подписание мирного договора, по крайней мере, может быть отложено.
Моя гипотеза такова: вмешательство России будет недостаточным, и Никол Пашинян сможет сохранить свою власть в Армении. Одновременно события в России и Иране еще больше уменьшат влияние Москвы и Тегерана на Южный Кавказ, а возможно, и вовсе устранит его. Поскольку это является основным условием для установления устойчивого мира в регионе, сотрудничество будет углубляться независимо от подписания мирного договора».
Medianews.az напоминает, что 1 декабря 1989 года на совместном заседании парламента Армении и так называемого «Национального совета Нагорного Карабаха» было принято решение о присоединении горной части Карабаха к Армении.
23 августа 1990 года парламент Армении принял декларацию о независимости. В декларации сделана отсылка к решению 1 декабря 1989 года, то есть косвенно Нагорный Карабах был признан территорией Армении.
2 сентября 1991 года армяне Нагорного Карабаха объявили регион «независимым государством», 21 сентября в Армении прошел референдум по независимости, после чего усилилась военная агрессия, к маю 1994 года была оккупирована шестая часть территории Азербайджана. 12 мая было подписано соглашение о прекращении огня.
На референдуме 5 июля 1995 года была принята Конституция Армении. В преамбуле обновленной Конституции, принятой на референдумах 27 ноября 2005 года и 6 декабря 2015 года, делается ссылка на декларацию от 23 августа 1990 года. Азербайджан, основываясь на этом, выдвинул требование об обновлении Конституции Армении.
Война Азербайджана с 27 сентября по 10 ноября 2020 года и последующие переговоры, локальные военные операции привели к полной освобождении Джебраила, Физули, Зангелана, Губадлы, Агдама, Кельбаджара, Лачина и частичному освобождению Шуши, Ходжавенда, Ходжалы, Агдеринского районов.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал военную операцию против режима Нагорного Карабаха, контролировавшего Ханкенди, Ходжалы, Агдеру, Ходжавенд и части районов Шуша, Ходжалы, Ходжавенд и Агдере; на следующий день режим взял на себя обязательство разоружиться, с 24 сентября начался массовый исход армян из Карабаха, а 28 сентября режим сам распустился.
13 марта 2025 года Азербайджан и Армения согласовали проект соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений.
8 августа того же года Президент Азербайджана и Премьер-министр Армении подписали в Вашингтоне при свидетелях Президента США Совместную декларацию, в которой обязались строить соседские отношения на основе неприкосновенности границ и недопустимости применения силы для приобретения территории, а министры иностранных дел обеих стран парафировали проект соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией. В Вашингтоне также было согласовано создание коридора (Зангезурского коридора), соединяющего основную часть Азербайджана с Нахчыванской Автономной Республикой, проходящего через Армению. Этот проект реализуется под патронажем США.