Bu il neçə saxta diplom
Medianews.az Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinə istinadən xəbər verir ki, 2026-cı ilin ilk 3 ayında xaricdə təhsil alan şəxslərin diplomlarının tanınması üçün agentliyə 1305 müraciət daxil olub.
Müraciət edənlərdən 1050 nəfərin diplomu tanınıb, 255 nəfərin müraciətinə isə imtina cavabı verilib.
Məlumata görə, 10 nəfərin diplomu saxta olduğu üçün tanınmayıb. Həmçinin 2 müraciətə imtina səbəbi lisenziyası olmayan Bakı filialları ilə bağlı olub.
Ən çox müraciət Türkiyədən təhsil alan şəxslərdən gəlib. Belə ki, Türkiyədə təhsil almış 445 nəfər diplom tanınması üçün agentliyə müraciət edib. Daha sonra Rusiya (356 nəfər) və Ukrayna (203 nəfər) gəlir. Digər müraciətlər isə əsasən Avropa və digər ölkələrdə təhsil alan şəxslərə aiddir.
İxtisaslara görə isə ən çox müraciət hüquq sahəsi üzrə olub (135 nəfər). Bundan başqa, iqtisadiyyat (78 nəfər), maliyyə (69 nəfər), tibb (67 nəfər) və biznesin idarə edilməsi (63 nəfər) ixtisasları da üstünlük təşkil edib.

В первые 3 месяца этого года стало известно, что дипломы 10 человек, обучавшихся за рубежом, являются поддельными.
Medianews.az со ссылкой на Агентство по обеспечению качества образования сообщает, что в первые 3 месяца 2026 года в агентство поступило 1305 заявлений на признание дипломов лиц, обучавшихся за рубежом.
Из обратившихся у 1050 человек диплом был признан, 255 получили отказ.
По данным, дипломы 10 человек не были признаны, так как оказались поддельными. Также причиной отказа по 2 заявлениям стали филиалы в Баку без лицензии.
Больше всего обращений поступило от лиц, обучавшихся в Турции. Так, 445 человек, обучавшихся в Турции, обратились в агентство для признания дипломов. Далее идут Россия (356 человек) и Украина (203 человека). Остальные обращения в основном касаются лиц, обучавшихся в Европе и других странах.
По специальностям больше всего обращений поступило по юридической области (135 человек). Кроме того, преимущественно встречаются специальности экономика (78 человек), финансы (69 человек), медицина (67 человек) и управление бизнесом (63 человека).