Bu il neçə saxta diplom
Medianews.az Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinə istinadən xəbər verir ki, 2026-cı ilin ilk 3 ayında xaricdə təhsil alan şəxslərin diplomlarının tanınması üçün agentliyə 1305 müraciət daxil olub.
Müraciət edənlərdən 1050 nəfərin diplomu tanınıb, 255 nəfərin müraciətinə isə imtina cavabı verilib.
Məlumata görə, 10 nəfərin diplomu saxta olduğu üçün tanınmayıb. Həmçinin 2 müraciətə imtina səbəbi lisenziyası olmayan Bakı filialları ilə bağlı olub.
Ən çox müraciət Türkiyədən təhsil alan şəxslərdən gəlib. Belə ki, Türkiyədə təhsil almış 445 nəfər diplom tanınması üçün agentliyə müraciət edib. Daha sonra Rusiya (356 nəfər) və Ukrayna (203 nəfər) gəlir. Digər müraciətlər isə əsasən Avropa və digər ölkələrdə təhsil alan şəxslərə aiddir.
İxtisaslara görə isə ən çox müraciət hüquq sahəsi üzrə olub (135 nəfər). Bundan başqa, iqtisadiyyat (78 nəfər), maliyyə (69 nəfər), tibb (67 nəfər) və biznesin idarə edilməsi (63 nəfər) ixtisasları da üstünlük təşkil edib.

It has been revealed that the diplomas of 10 people who studied abroad in the first 3 months of this year are fake.
Medianews.az reports, citing the Quality Assurance Agency in Education, that in the first 3 months of 2026, 1305 applications were submitted to the agency for the recognition of diplomas of persons who studied abroad.
Among the applicants, the diplomas of 1050 people were recognized, while 255 applications were rejected.
According to the information, the diplomas of 10 people were not recognized because they were fake. Also, the reason for the rejection of 2 applications was related to Baku branches without licenses.
The majority of applications came from individuals studying in Turkey. Specifically, 445 people who studied in Turkey applied to the agency for diploma recognition. This was followed by Russia (356 people) and Ukraine (203 people). Other applications mainly concern individuals who studied in European and other countries.
By specialization, the most applications were in the field of law (135 people). Additionally, the fields of economics (78 people), finance (69 people), medicine (67 people), and business administration (63 people) also predominated.