Bu kəmərin operatorluğu BP-dən Azərbaycan şirkətinə keçdi
Bu gündən Bakı-Tbilisi-Ceyhan (BTC) ixrac neft boru kəmərinin operatorluğu Böyük Britaniyanın BP şirkətindən Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinə məxsus törəmə müəssisə olan “SOCAR Midstream Operations” MMC-yə keçir.
Bunu Medianews.az-a Neft Araşdırmaları Mərkəzinin rəhbəri İlham Şaban deyib.
O bildirib ki, Səngəçal terminalının operatorluğu dəyişməz qalır - BP bu obyektin operatorluğunu icra etməkdə davam edəcək. “BTC Co.” şirkətinin səhmdarlıq strukturu da dəyişməz qalır.
Uzunluğu 1768 km olan BTC boru kəmərinin cari ötürücülük gücü gündəlik 1 milyon barel (ildə 50 mln ton) təşkil edir.
Boru kəmərində səkkiz nasos stansiyası və 98 siyirtmə stansiyası var.
Ceyhan terminalında ilk tankerə 4 iyun 2006-cı il tarixində yüklənib.
İndiyədək BTC boru kəməri vasitəsilə ümumilikdə 4,7 milyard bareldən çox (təxminən 630 milyon ton) xam neft nəql edilib, 6271 tankerə yüklənərək dünya bazarlarına çıxarılıb.

From today, the operation of the Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) export oil pipeline is transferred from BP company to "SOCAR Midstream Operations" LLC, a subsidiary of the State Oil Company of Azerbaijan.
He noted that the operation of the Sangachal terminal remains unchanged - BP will continue to operate this facility. The shareholder structure of the "BTC Co." company also remains unchanged.
The current throughput capacity of the BTC pipeline, which is 1768 km long, is 1 million barrels per day (50 million tons per year).
The pipeline has eight pumping stations and 98 valve stations.
The first tanker was loaded at the Ceyhan terminal on June 4, 2006.
So far, through the BTC pipeline, in total more than 4.7 billion barrels (approximately 630 million tons) of crude oil have been transported, loaded onto 6271 tankers and delivered to world markets.