Bu kəmərin operatorluğu BP-dən Azərbaycan şirkətinə keçdi
Bu gündən Bakı-Tbilisi-Ceyhan (BTC) ixrac neft boru kəmərinin operatorluğu Böyük Britaniyanın BP şirkətindən Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinə məxsus törəmə müəssisə olan “SOCAR Midstream Operations” MMC-yə keçir.
Bunu Medianews.az-a Neft Araşdırmaları Mərkəzinin rəhbəri İlham Şaban deyib.
O bildirib ki, Səngəçal terminalının operatorluğu dəyişməz qalır - BP bu obyektin operatorluğunu icra etməkdə davam edəcək. “BTC Co.” şirkətinin səhmdarlıq strukturu da dəyişməz qalır.
Uzunluğu 1768 km olan BTC boru kəmərinin cari ötürücülük gücü gündəlik 1 milyon barel (ildə 50 mln ton) təşkil edir.
Boru kəmərində səkkiz nasos stansiyası və 98 siyirtmə stansiyası var.
Ceyhan terminalında ilk tankerə 4 iyun 2006-cı il tarixində yüklənib.
İndiyədək BTC boru kəməri vasitəsilə ümumilikdə 4,7 milyard bareldən çox (təxminən 630 milyon ton) xam neft nəql edilib, 6271 tankerə yüklənərək dünya bazarlarına çıxarılıb.

С сегодняшнего дня операторство экспортного нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан (BTC) передается от компании BP дочернему предприятию Азербайджанской Государственной Нефтяной Компании — ООО "SOCAR Midstream Operations".
Об этом заявил руководитель Центра нефтяных исследований Ильхам Шабан в интервью для Medianews.az.
Он отметил, что операторство терминала Сэнгячал остается без изменений — BP продолжит осуществлять операторские функции этого объекта. Акционерная структура компании "BTC Co." также останется неизменной.
Длина нефтепровода BTC составляет 1768 км, его текущая пропускная способность — 1 миллион баррелей в сутки (50 млн тонн в год).
На нефтепроводе расположены восемь насосных станций и 98 станций прокачки.
Первая загрузка танкера на терминале Джейхан состоялась 4 июня 2006 года.
С тех пор через нефтепровод BTC было транспортировано в общей сложности более 4,7 миллиарда баррелей (примерно 630 миллионов тонн) сырой нефти, и загружено 6271 танкеров для вывоза на мировые рынки.