Bu kənddə iftarda evdə yemək bişirmək qadağandır -
Beş ildir Türkiyənin Nevşehir vilayətinin Əyriquyu kəndində Ramazan ayında evlərdə iftar süfrəsi açılmır.
Medianews.az xəbər verir ki, bu qaydaya indi də əməl olunur.
Fevralın 19-dan Ramazan ayı başlayıb.
Sakinlər iftarı icma şəklində, ümumi süfrə arxasında toplaşıb açırlar.
Bu ənənə 2020-ci ildə koronovirus pandemiyasından sonra yaranıb.
Hazırda hər gün təxminən 700 nəfərlik iftar yeməyi hazırlanır. Süfrəyə qatıla bilməyən yaşlılara və növbədə olan polis, hərbçi, tibb işçilərinə yeməklər çatdırılır.
Kənd məscidinin imamı İbrahim Aktaş bildirib ki, iftarı birgə açmaq ənənəsi insanlar arasında həmrəyliyi gücləndirir.
Kənd muxtarı (yerli icra hakimiyyəti nümayəndəsi) Nihat Atəş də məqsədlərinin birliyi, bərabərliyi möhkəmləndirmək olduğunu deyib. Onun sözlərinə görə, Ramazan ayında Əyriquyu kəndində evlərdə iftar yeməyi bişirilməsinə icazə verilmir.

В этой деревне запрещено готовить еду дома на ифтар.
Уже пять лет в деревне Айрыкую провинции Невшехир в Турции в месяц Рамадан не накрывают ифтарные столы по домам.
Как сообщает Medianews.az, это правило соблюдается и сейчас.
Рамадан начался 19 февраля.
Жители собираются для ифтара коллективно за общим столом.
Эта традиция возникла после пандемии коронавируса в 2020 году.
В настоящее время каждый день готовят ифтар примерно на 700 человек. Пища доставляется пожилым, которые не могут присоединиться к столу, а также дежурным полицейским, военнослужащим, медицинским работникам.
Имам деревенской мечети Ибрагим Акташ отметил, что традиция совместного ифтара укрепляет солидарность между людьми.
Муктар деревни (местный представитель исполнительной власти) Нихат Аташ также заявил, что их целью является укрепление единства и равенства. По его словам, в деревне Айрыкую не разрешается готовить ифтарные блюда по домам в месяц Рамадан.